Mats Olsson: Madonnas dejt är girigheten själv
Den splitt nya exklusiva Yankee Stadium i The Bronx står som ett monument över den girighet som kommit att förpesta den moderna idrotten.
I en rätt skum film från 1989 som heter "Drömmarnas fält" spelar Kevin Costner en bonde som en dag hör en himlaröst som säger: "if you build it, he will come".
Costner tolkar det som att han ska bygga en basebollarena mitt ute i ett majsfält (jag sa ju att det var en skum film) för då kommer en legendar som Shoeless Joe Jackson.
Ni vet vad jag tycker om "nya-arenor-hetsen" och med nya Yankee Stadium har jag fått så mycket vatten på min kvarn att jag utvecklat gälar och simhud mellan tårna.
Över 20 000 kronor...!
Jag ska ta några ekonomiska exempel - och om ni har anlag för (ekonomisk) svindel kan ni behålla säkerhetsbältet på medan ni läser hela krönikan.
Om vi räknar med att den amerikanska dollarn står i 8 kronor och 15 öre kostar en säsongbiljett på de bästa platserna 20375 kronor.
Som jag sa, håll i er:
Tjugotusentre- hundrasjuttiofem kronor - för att se baseboll live.
Kapitalismens grundbult är förstås att man inte sätter prisnivån efter vad en vara är värd utan hur mycket man kan håva in på den.
Nån, jag minns nu inte vem, beskrev nya Yankee Stadium som ett femstjärnigt hotell, med en basebollplan i mitten.
Skattebetalarna fick pynta
Arenan, där Ingemar Johansson en gång knockade Floyd Patterson, kostade över 160 miljarder kronor att bygga och felkalkylen var cirka tusen gånger större än på Swedbank stadion i Malmö så skattebetalarna i New York fick till slut pynta en stor del av arenan.
Exakt de skattebetalare i Queens och The Bronx som hjälpt till att bygga Yankee Stadium har nu inte råd att köpa biljett till hemmamatcherna.
Det var till slut tv-bilderna som fick Yankees att sänka priserna.
De bästa platserna på en basebollarena är alldeles bakom catchern och varje gång tv-kameran panorerade mot honom visade den öknar av tomma stolar på läktaren.
De trogna fansen hade bara råd att handla biljetter för 500 spänn per match och hamnade högst upp och längst bort, och de syns inte i tv.
Eftersom tv är allenarådande har Yankees försökt sänka biljettpriserna så det inte ska se ut som om Yankee Stadium är tom.
Och det här är inte speciellt amerikanskt, kolla bara vad Gais försökte suga ut av sina fans när de höjde biljettpriserna till derbyt mot IFK Göteborg.
Nya arenor är inget måste
Jag rev ut en insändare från New York Times för några veckor sen som lika gärna hade kunnat vara skriven av mig. Det är en kvinna i Queens som heter Louise T Guinther som skriver så här:
"Det som både New York Mets och New York Yankees missat i beräkningarna kring de nya arenorna - och detta är nåt basebollförbundet har missat i många år - är hur en äkta basebollfan ser ut. Jag hör hela tiden hajpen om hur de nya arenorna byggts för fansen: sushibarer, lyxsviter, extra benutrymme, inomhusläktare och annat som inte har nånting med själva spelet att göra, ett spel som i arenaägarnas ögon är alldeles för tråkigt för att man ska orka sitta koncentrerat och titta i nio innings.
'Sportturister' kan säkert luras av den sortens bjäfs och lägger en förmögenhet på att besöka stans nya nöjesfält.
Men det enda vi äkta fans vill är att se bra till ett överkomligt pris så vi kan komma tillbaka match efter match och känna oss som hemma, inte spara våra surt förvärvade slantar till ett enda besök och sen följa matcherna på tv eller radio."
Som sagt:
Jag köper inte att nya arenor är ett måste för har man ingenting att fylla dem med kommer inte publiken. Blåvitt är en publik succé, men - Öis, någon?
Alex gestaltar girigheten
Alex Rodriguez är teckning i dag, och kanske får han gestalta den aktives girighet.
Han har varit skadad mycket den här säsongen men har ändå hunnit med att dejta Madonna och skapat sensationella rubriker när han berättade att han dopade sig när han spelade för Texas Rangers åren 2001-2003. Hans lön i New York Yankees är av det slaget att man kunnat utrota världssvälten med den.
Nu är inte allt ren galenskap med nya Yankee Stadium.
Arenan har blivit ett home run-paradis.
Jag är för dålig på arkitektur för att begripa riktigt varför, och jag är fortfarande så dum att jag inte tror att man medvetet kan bygga nåt där det blir home runs så fort nån visar basebollträet för den annalkande bollen.
Eller också är det exakt så beräknande familjen Steinbrenner i Yankees är.
Två små påpekanden:
"Drömmarnas fält" handlade till slut inte alls som Shoeless Joe Jackson utan om en uppgörelse mellan far och son.
Däremot utvecklade Kevin Costner simhud och gälar i filmen "Waterworld".
Den filmen hade dock inget med nya arenor att göra, blott om världens förfall, och - kanske är det trots allt samma sak.
VECKANS...
...BLEKANSIKTE:
Manchester United
Det var inte bara tröjorna som var doppade i Klorin - jag har aldrig sett Manchester United så blekt, så obegåvat, så slarvigt och så nervöst som i Champions League-finalen mot Barcelona i Rom i onsdags.
...HÄSTHANDLARE
Åke Svanstedt
Kan inte påstå att jag brinner för travsporten, men när den helt plötsligt handlar om både grisfösare och Hells Angels vaknar man förstås till. Åke Svanstedt gör kanon-PR för "sporten", eller hur man nu ska se det.
...HJÄLTE
Janne Carlsson
Örgrytes tränare vägrar ge efter för våldsverkare, trots att de gav sig på hans sextonåriga dotter. Som om allting är Janne Carlssons fel att Öis ligger hopplöst sist. Har man inga verktyg kan man inte bygga.
...TONÅRING
Nathalie Hagman
Sjutton år och redan i landslaget! Nathalie Hagman kan bli yngst genom tiderna i damernas handbollslandslag. Hon spelar i Skuru och har blivit uttagen till de avgörande playoff-matcherna mot Montenegro.
...NEW KID IN TOWN
Josep Guardiola
Han har förstås en sagolik karriär som spelare bakom sig i Barcelona, men Josep Guardiola har varit tränare knappt ett år och har redan tre gigantiska skalper: ligan, cupen och - Champions League!
Inte ens nära
Alex Ferguson och hans dystra mannar.
TILL SIST...
Äntligen! Efter fem raka förluster i division 6 Skåne nordvästra tog Jonstorp en imponerande bortaseger, 3-2, mot Hyllinge som radade upp målchanser i slutet av matchen. Pontus Berg Nilsson, 2, och Henrik Kurttila gjorde Jonstorps mål. Laget ligger nu åtta i tabellen, fem poäng över nedflyttningsplats.
På tisdag möter Jonstorp Vejbyslätt hemma på Kullaparken klockan 19. Vedby/Rönne leder serien före Brunnby och - Vejbyslätt.
Hasse Berggren är - som sagt - alltid bra att ha.
Typiskt: när han får spela på hela Bob Dylans "Together through life" - och toppa listorna världen över - stavar de fel till David Hidalgo på omslaget.
Men snälla nån, hur långt får idiotin gå? Paolo Maldini var verkligen värd nåt bättre och finare är tanklösa burop när han hade spelat sin sista hemmamatch.
Men som det stod i Rolling Stone: "Det (dragspelaren) Flaco Jimenez var för Doug Sahms 'Doug Sahm & Band" är Los Lobos David Hidalgo för Bob Dylans 'Together through life'".
Sami Hyypiä har haft en fantastisk karriär som mittback i Liverpool.
Sist av alla i hela världen hörde jag "Snälla snälla" med Caroline af Ugglas två gånger på radio samma dag. Den var ju väldigt bra, men ge mig två lyssningar till så ska jag ta vilka gamla Stax-låtar den bygger på.
"A.S." mejlar: "Vilken överraskning att ligisterna som dök upp hemma hos Öis Janne Carlsson var - maskerade!!! Jag vill att personer leds in på Gamla Ullevi, omaskerade och får höra publiken skandera: Fotbollsmördare och - heeela Sverige skrattar'." Fortsätt drömma, min vän.
Missförstå mig rätt om Veckans blekansikten: det var förstås en imponerande uppvisning av Barcelona i onsdags som gjorde att United bleknade...
Det var rätt många som föll för Madeleine Peyroux när hon kom, och...Melody Gardot är lite samma stuk. "My one and only thrill" är väldigt okej.
...men att Lionel Messi skulle nicka in segermålet var lite otippat...
Christer Fuglesang ska ta med sig en djurgårdsflagga upp i rymden den 6 augusti. Det känns som om hela Djurgården har befunnit sig på en annan planet i år.
...och Samuel Eto'os "målgest" var alltså en hyllning till hans pappa. När han slog sig på vänster underarm trodde jag att han var på väg att injicera.
Om Detroit Red Wings tar hem Stanley Cup - vilket jag tror - är det en större triumf för svensk ishockey än för NHL.
Långa bilresor tidiga söndagsmorgnar blir alltid roligare med Anna Mannheimer och Tomas Tengby i P4 i radio.
Stockholm kommer aldrig mer att söka OS, däremot ger sig inte vinterstollarna i Åre-Östersund. Snälla nån.
Älskar att läsa laguppställningar och när jag hittade Malmö FF:s reservlag (fast de kallas U21 numera) mot Ängelholm, 5-0, hittade jag också - på mittfältet i MFF: Babis Stefanidis. Jag hade glömt att Babis Stefanidis fanns.
Ett damernas Swedish Open i Båstad är verkligen vad svensk tennis behöver. Turneringen spelas 4-11 juli, en vecka före den sägenomspunna herrturneringen.
Även om jag inte fullt ut köper tanken att Umeå blivit ett bättre lag sen Marta flyttade till Los Angeles var 2-1-segern borta mot Malmö imponerande.
Henrik Schyfferts enmansföreställning "The 90's - ett försvarstal" som gick i SVT1 förra lördagen var verkligen en imponerande historia.
rydells hörna - Olssons förstemejlare
Märkligt nog har "bolo fler varningar är Obol.
Niklas framtid i Djurgården osäker, klubben vill ha Angervecka.
Travtränare som det ryktas om...tja, vad säger man?
Tur för Birro att finalen gick i Rom, det kommer ju inga italienska lag till CL-final.
- Kristian Rydell
Av Mats Olsson
mats.olsson@expressen.se



