Mats Sundin ute redan första dagen
Med drygt hälften spelat av dag 1b fick han tacka för sig, men var trots det glad ändå.
- Det var kul, det lockar fram tävlingsmänniskan, säger han till poker.se.
Det blev en godkänd debut i stora pokersammanhang för NHL-proffset Mats Sundin, nyligen värvad till PokerStars.
Med drygt hälften spelat av dag 1b fick Mats tacka för sig där hans motspelare fick triss mot Mats tvåpar.
Men han är ändå nöjd med sitt första framträtande i en stor turnering.
- Det var kul, det lockar fram tävlingsmänniskan måste jag säga. Det är inte kul att åka ut, det känns, det är som att förlora en hockeymatch. Men man får komma igen och lära sig, säger hockeystjärnan till poker.se.
Inga bluffar
Han kallade sig själv för amatör när han värvades till PokerStars och därför var det inte heller särskilt oväntat att Mats inte bjöd på något mer avancerat spel.
Men han var ändå med i en hel del händer och spelade, tyckte han själv i alla fall.
- Ja absolut, det har jag gjort. Men samtidigt har spelat när jag haft något att spela med så att säga. Så jag har inte försökt mig på några bluffar eller något sånt där.
Det var inte riktigt som att spela en hockeymatch upptäckte "Sudden" tidigt, men trots detta tyckte han att det var kul att spela.
- Ja det är det. Det tar ju otroligt långt tid. Ibland spelar man nästan inte på en halvtimme mellan händerna i väntan på att få kort. Men när man väl spelade en hand var det en enorm puls och då känner man verkligen att det är tävling.
Ska fortsätta spela poker
Med debuten avklarad är det bara att blicka framåt.
Han har ännu inte bestämt sig för någon ny NHL-klubb, om han nu ens fortsätter spela vill säga.
Men pokern ska han i alla fall fortsätta med.
Det bekräftade han när reportern frågade om han tyckte att han ändå lärt sig någonting?
- Det får vi se nästa gång jag spelar.
Av Nils Montan-Lund
nils.montan-lund@expressen.se




