Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3

Shaaban klar för Hammarby

Rami Shaaban är efter många turer klar för Hammarby.
Klubben väntas presentera landslagsmålvakten inom kort.
Det uppger Fotbollskanalen.se i dag.

Hammarby har äntligen hittat en lösning på målvaktsfrågan.
Och det blir inte helt oväntat den svenske landslagsmålvakten Rami Shaaban som blir den allsvenska klubbens senaste nyförvärv.
Efter att ha hyrt ut mittfältstjärnan Sebastian Egurén till spanska Villareal fick Hammarby loss de sista miljonerna som behövdes för att göra klart affären med norska Fredrikstad.
32-årige Shaaban har gjort 14 landskamper och  spelat i norska Fredrikstad sedan 2006.
Innan dess har han bland annat spelat i Djurgården och Arsenal.

Av Daniel Kristoffersson
daniel.kristoffersson@expressen.se

Publicerat 3 februari 2008
Uppdaterad 3 februari 2008
Tyck till
Det finns 8 kommentarer på artikeln
Logga in och kommentera
Du är inte inloggad!
Logga in till höger
Regler för kommentarer

Bajen... en klubb för lallare och bönder.
http://www.eurosport.se/fotboll/allsvenskan/2007/s- port_sto1467322.shtml
http://www.fotbollskanalen.se/608561.html

Hammarby är en klubb med riktig fotbollsidentitet med en geografisk riktig identitet. *Hint*

Du kommer få höra i derbyt...

Synd att Rami, som jag håller högt, väljer att gå till en av de värsta DIF konkurrenterna (oss Stockholmsklubbar emellan). Han kommer tyvärr tappa status hos de blårandiga vilket känns trist då han anses vara en hjälte efter sin tid i DIF. Men men, jag är hur som helst rädd för att han kan hamna i "Judasfacket" vilket känns onödigt. Rami, du är värd ett bättre lag än Bajen. Du är värd en bättre liga änb Allsvenskan. Jag håller dig fortfarande högt och jag hoppas på en snabb succé (mot alla utom DIF) och transfer till ett bättre lag utanför Sverige redan till sommaren ;-)

Och i samma sekund som han skriver på så träder SVFFs lag om att ingen i Hammarby får spela i landslaget.
Tyvärr så är det så. Men det är bra för Bajen.

detta behöver hammarby, det var det som de föll på ifjol, sollen Erland och lekström håller måttet..
sen behöver hammarby en mera på varje plats i laget inga dyra spelare men några som kan hoppa in leta i suppettan.
Sen håller jag med Rabi är bra målvakt hade kunnat spela i premierlige i ställe. fast bättre ordenarie i allsvenskan än bänknötare i england..

Kul för Rami...men är hammarby bättre än Man City b-lag?
Många verkar tycka att Shaaban är bättre än Isaksson bara för att han spelar i först en norsk klubb och nu får stå i en svensk. Hmmmmm.... Det är alltså Shaabans status, att norska och svenska klubbar vill ha honom.
Så Isaksson ska alltså söka sig till sverige istället för att spela i Citys b-lag? Vilken liga tror folk egentligen är bäst, allsvenskan/tippeligan eller Premierships b liga?
Hmmmm...igen... Dom flesta lag där har 22 klassspelare.

Känns trist att Rami hamnar i allsvenskan då jag tycker han förtjänar att spela i en betydligt bättre klubb och liga.

Kul för Hammarby som får en stabil målvakt mellan stolparna synd för landslaget som har båda målvakterna harvandes i korpligor.
För att anmäla ett inlägg, klicka på Anmäl inlägg
VinterreportrarOm våra OS-hopp
BLOGG"BankTheMan" ShahMed insyn i Highstakespokerns värld

WEBBTEST


 
Toppbild















Bottenbild