Var det en fontänorgasm?
Har du fler frågor? mejla då till sex@expressen.se
7. I går när jag och min sambo hade sex så blev det otroligt blött i sängen, det kändes som att hon kissade på sig när vi hade sex! Jag vågade inte säga något men nu undrar jag om det var så? Kan kvinnor kissa på sig vid sex, eller var det en fontänorgasm hon fick? Hur vet man skillnad?
Katerina svarar: Visst kan en kvinna kissa på sig vid sex och en del kvinnor lider av inkontinens vid samlag. Men vanligare är att kvinnor får fontänorgasmer, det kan lätt förväxlas med att hon kissar på sig. Kanske har hon själv inte varit medveten om denna sin förmåga. Lägg en handduk i sängen och experimentera mer, vid upphetsning är kvinnans G-punkt lätt att hitta och när man stimulerar den är chansen stor att det leder till en fontänorgasm.
8. Hur ska jag säga till min sambo att han gör fel när han smeker mig på klitoris? Det känns aldrig skönt när han smeker mig!
Katerina svarar: Visa honom själv hur du vill bli smekt. Ta hans hand, eller onanera så att han får se och lära.
9. Efter samlag så luktar jag illa i underlivet – det är så pinsamt! Vad beror det på och vad gör jag åt det? Är det min killes ”fel”?
Katerina svarar: Det låter som Gardnerella vaginalis, en bakterie som ger flytningar och luktar särskilt illa efter samlag. Den överförs sexuellt och båda parter måste behandlas. Gå till gynekologen så får du hjälp!


