Emilia och Carolin testade nakendans
Emilia, 24, och Caroline, 19, firar sin kärlek genom att gå på sexkurs.
- Det är otroligt häftigt, som att vara i en stor kärleksbubbla, säger de.
Kvällssolen speglar sig i Bråviken. På loftet i en faluröd lada klär 27 kvinnor och män av sig nakna och börjar sakta röra sig och dansa till sugande rytmer.
Det är första kvällen på Calle och Jennie Rehbinders kurs Kärlek, liv och lust på Skeppsuddens kursgård.
Emilia Mirani, 24, går kursen tillsammans med sin flickvän Caroline Andersson, 19. De har varit ett par i fyra månader.
"Det gick över snabbt"
Caroline är lite nervös första kvällen - framförallt för att dansa naken. Hon var lite avvaktande och stod i ett hörn.
- Men det gick över snabbt. Sista dagen stod jag mitt på dansgolvet. Det var en otroligt häftig upplevelse, nakendans borde vara obligatoriskt för alla, säger hon och skrattar.
Dagarna efter är Emilia och Caroline upprymda och uppfyllda efter en helg av närhet, intimitet och utforskande. De har testat olika beröringsövningar och haft en egen ceremoni för att fira sin kärlek.
- Vi gjorde en fin plats vid våra madrasser, drack ur en gemensam bägare och matade varandra med frukt. Det var härligt, berättar de.
Ska på ny sexresa
Atmosfären på kursen är så trygg och kärleksfull att man själv vågar vara lite otrygg, menar paret.
Emilia och Caroline planerar nu att åka på sexsibilityfestival tillsammans i sommar.
- Sånt här är beroendeframkallande. Kärlek är en drog som inte förstör kroppen. Den helar en inifrån så man kan älska ännu mer, säger Caroline.
Av Anna Bäsén
anna.basen@expressen.se


