Onsdag 10 februari 2010 - Tipsa Expressen
Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3

Sex-chip ska ge lättare orgasm

Glöm viagra. Forskare håller på att utveckla ett elektroniskt " sex-chip" som ska stimulera njutningscenter i hjärnan, skriver The Times på nätet.

Möjligheten att utveckla ett så kallat njutningschip, eller " sex-chip" har aktualiserats sedan genombrott nåtts i forskning om djup hjärnstimulering. Forskarna har funnit att den delen av hjärnan som kallas orbitofrontala cortex är särskilt mottagligt för stimulans.
Att stimulera denna del av hjärnan kan enligt Oxfordforskaren Morten Kringelbach ge en njutning" ungefär som när man äter ett delikat bakverk".
Hans kollega, neurokirurgen Tipu Aziz, tippar att sexchipet kommer att vara färdigutvecklat om tio år.
- Det bevis för att ett sådant här chip fungerar. För ett par år sedan implanterade forskare ett chip på en kvinna med låg sexdrift med resultatet att hon blev mycket mer sexuellt aktiv. Men hon gillade inte den plötsliga förändringen, så implantatet togs ut, säger han till The Times.
Det största problemet är enligt Aziz ännu så länge tekniken. Ännu så länge krävs en operation då en elektrod från en pacemaker sätts in i hjärnan, och operationen betraktas som riskfylld.
- När tekniken förbättras kommer vi att kunna använda djup hjärnstimulans inom många områden. Tekniken kommer att bli mer subtil med mer kontroll så det blir möjligt att stänga av och på stimulansen, säger Tipu Aziz till The Times.

Publicerat 23 december 2008
Uppdaterad 23 december 2008
Ett litet ord som gör skillnad Ett "vi" stärker relationen Vi-säger mår bättre, visar undersökning.
Säger du "vi" när du pratar om dig och din partner?
Ja
Nej
BLOGGSingel i SumpanAnnica Sundbaum- Melin
BLOGGStewies liv och förlustelserSkön gaykille... livet, kärlek, sex, och allt det andra.

 
Toppbild












Bottenbild