Onsdag 10 februari 2010 - Tipsa Expressen
Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3
Suzanne och Annika lever och är båda tillsammans med Jon, 36.

De lever med samma man

- Man kan inte äga en människa man älskar, och avundsjuka är bara osäkerhet, säger Annika - och Suzanne.
De lever som de lär.
Tillsammans med Jon, 36.

Jon och Annika Bertelsen hade varit gifta i sju år när de fick tillskott i familjen.
För ett år sedan kom Annikas väninna, Suzanne, 20, på besök.
Det slog genast gnistor mellan Jon och den unga besökaren.
Suzanne blev kär vid första ögonkastet.
- Vi började flörta. Sedan utvecklades det hela som ett vanligt kärleksförhållande gör.
Annika märke genast att något var på gång.
- Jag såg att de blev förälskade i varandra, jag bodde ju också i huset. Det var fint att se. Det är ju härligt att se människor som är förälskade, säger Annika.

Känner ingen avundsjuka

Nu bor de alla tre tillsammans i ett hus i Drammen, söder om Oslo, de köpte i november.
- Jag förstår verkligen att han föll för henne när han såg henne, säger Annika och stryker sin 20-åriga väninna över pannan.
Suzanne och Jon var hela tiden ärliga med sina känslor.
- Vi talade med Annika från början. Deras förhållande är så starkt att det inte är någon fara för att jag ska skada det. Hade inte hon accepterat det så hade det inte utvecklats vidare, säger Suzanne till Drammens Tidene.
Ingen av kvinnorna känner avundsjuka.
- Jag får all den kärlek som jag behöver, så det finns ingen anledning att vara avundsjuk, säger Suzanne.
Den enda som verkar ha det lite jobbigt är Jon.
- Man måste jobba hårt för ett förhållande, och det är inte enklare om man har två kvinnor, säger han till Drammens Tidene.
För en månad sedan hade de en bröllopsliknande ceremoni hemma.
- Om man verkligen tycker om en person så äger man inte personen. Kärleken har inga begränsningar, säger Suzanne.

Av Oscar Julander
oscar.julander@expressen.se

Publicerat 28 januari 2008
Uppdaterad 28 januari 2008
Tyck till
Det finns 96 kommentarer på artikeln
Logga in och kommentera
Du är inte inloggad!
Logga in till höger
Regler för kommentarer

illyndill , polyamory omfatter även polyandry (en kvinna med flera män).

patriarkalisk idioti!!! Även kvinnor har rätt till polyamori/polyandri.
Annars det är stenåldersfasoner.
Bort med polygyni
Leve polyandri

illyndill , polyamory omfatter även polyandry (en kvinna med flera män).

två män och EN kvinna = modern relation

två kvinnor och en man = patriarkalisk skit

Va?

Personligen tycker jag var och en har sin fulla rätt att leva sitt liv som det passar förutsatt att man inte skadar någon annan. Om man mår bra av att ha flera partners och alla inblandade mår bra så är det väll inget fel med det. Själv skulle jag aldrig klara av att dela med mig av min parner till en annan kvinna. Kanske beror det på rädsla och osäker het men men. Jag skulle bli galen i vilket fall som helst. Jag vet inte om jag tror på att leva med en och samma partner livet ut men jag föredrar en i taget :)

I min dogmatism känns det riktigt konstigt och syndigt vid första tanke, men varför skall inte polygami få existera? Om alla är överens så ser jag inget fel med det. Tror däremot inte det kommer bli så vanligt ändå. Nackdelen är ju att det blir en färre partner för någon annan.

Varför inte, ,men då två män, det hade varit det ultimata

Ja, varför inte om alla är med på saken. Så länge det inte är svartsjuka inblandad.

Det är helt upp till dom. Själv skulle jag inte orka... och min hustru skulle heller aldrig gå med på att dela mig med annan kvinna.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Nästa
För att anmäla ett inlägg, klicka på Anmäl inlägg
Ett litet ord som gör skillnad Ett "vi" stärker relationen Vi-säger mår bättre, visar undersökning.
Säger du "vi" när du pratar om dig och din partner?
Ja
Nej
BLOGGSingel i SumpanAnnica Sundbaum- Melin
BLOGGStewies liv och förlustelserSkön gaykille... livet, kärlek, sex, och allt det andra.

 
Toppbild












Bottenbild