Roliga och billiga Berlin är det perfekta resmålet för tonårsgänget som vill göra sin första resa tillsammans. 16-åriga Lisa bestämde sig i somras för att ta med kompisarna till Tysklands omtalade huvudstad.
Följ deras fem bästa tips för en oförglömlig resa som inte gör hål i plånboken:
1. Börja med att öppna ett gemensamt sparkonto där ni alla kan spara pengar till resan. Öppna kontot så fort ni bestämmer er för en resa. Bestäm er tidigt för en ungefärlig budget så ni vet hur mycket ni behöver spara varje månad. Ju tidigare ni börjar spara, desto mindre måste ni spara varje månad.
”Vi öppnade kontot redan i december och räknade ut att vi behövde spara ungefär 200 kronor i månaden”, säger Lisa.
2. Sluta handla tråkiga kläder hemma i Sverige. Spara i stället pengarna till shoppingen på resan. Det är mycket roligare att ha kläder som ingen annan har därhemma.
”Vi införde ett totalstopp på shopping före resan. Det var svårt, men när vi kom fram till Berlin var vi väldigt nöjda med att vi hade pengar att handla för. Och kläderna vi fick med oss hem är det garanterat ingen annan i skolan som har”, kommenterar Lisa.
3. Boka nattåget mellan Malmö och Berlin. Det kostar bara cirka 400 kronor per person om ni är sex stycken som delar på en kupé. På sommarhalvåret går tågen flera dagar i veckan vilket gör det lätt att hitta datum som passar alla.
”Det var spännande att åka nattåg, det hade vi aldrig gjort förut. Vi kom i och för sig fram väldigt tidigt på morgonen, redan klockan sex. Det var inte så populärt hos de mest morgontrötta i gänget. Men då gick vi och åt frukost på ett mysigt café.”
4. I Berlin finns mängder av annorlunda och billiga hostel att bo på. Det är dessutom ett perfekt ställe att träffa andra som gästar i staden på. På nätet finns det guider om olika hostel – vad de kostar och hur de är.
”Vi bodde på Grand Hostel Berlin i Kreuzberg. Det kostade bara 200 kronor natten, det fanns gratis Wi-Fi och vi trivdes jättebra där”, säger Lisa.
5. Köp Berlin Welcome Card. Med det reser man gratis med de kommunala färdmedlen. Det ger dessutom rabatt med minst 25 procent och upp till 50 procent på över 200 ställen, på allt från sightseeing-turer och museum till klubbar och restauranger. Kortet går att köpa på turistbyråerna, vid tågen och i tunnelbanan, bland annat.
”Vi använde kortet till det mesta, till exempel kom vi in billigare på tv-tornet vid Alexanderplatz, på skräckkammaren i Berlin Gruselkabinett och på ett museum som handlade om currywurst!”