Shoppa snyggt i London
Nu är det inte bara är mode som gäller; inredning och designshopping lockar allt fler svenskar.
Londons SW3, det vill säga Chelsea och Kensington har allt att erbjuda för den som vill ägna Londonvistelsen till att inspireras och shoppa loss i inrednings- och designbutiker i världsklass
Ett modevecka på 60-talet, platsen för punkens födelse på 70-talet. Chelsea har länge haft rykte om sig att vara ett konstnärligt och trendigt område, inte minst tack vare alla konststudenter som låg bakom 60-talets exploderande ungdomskultur. Med sitt utbud av minikjolar och platåskor fick huvudgatan King´S Road under sin storhetstid modefolket att vallfärda.
I dag är Chelsea still going strong men modebutikerna får allt större konkurrens av inrednings- och designbutikerna som satsat på att etablera sina flaggskeppsbutiker längs den anrika gatan.
I angränsande Kensington finns det ingen anledning att avskräckas av att området framstår som otillgängligt eller exklusivt med sitt lyxigare och dyrare utbud. Här finns garanterat något att hämta, även för den med något tajtare budget…Och smarta snygga idéer är alltid gratis!
Mysig museishop
Känner man inte för att sugas in i V & A:s vackra utställningsrum rekommenderas varmt den välsorterade, inspirerande shoppen som i sig är väl värd ett besök. Här finns allt från kläder, smycken, hattar, glas, porslin, textilier, böcker, leksaker, vykort och mer därtill. Allt design- eller konstrelaterat på något sätt. Utbudet är helt klart lika inspirerande som vilken utställning som helst. I V&A finns även en bokhandel med böcker om design, foto- konst, arkitektur och grafisk formgivning samt böcker rörande utställningarna.
Victoria & Albert Museum är ett designmuseum med det mesta ur designhistorien representerat i sina fasta utställningar, kryddat med ofta sevärda temporära. Den 10:e oktober öppnar utställningen ”Maharaja, The Splendour of India´s Royal Court”.
Victoria and Albert Museum, Cromwell Road
London SW7 2RL
http://www.vandashop.com/
www.vam.ac.uk
Chict från Kina
Kinas första lyxmärke Shanghai Tang vill sätta begreppet China Chic på kartan. Butiken ligger i Londons mest fashionabla kvarter och trängs på Sloane Street med världens ledande lyxmärken. Vid första anblicken är det en exklusiv modebutik med asiatisk touch. En trappa ner hittar du vacker kinesisk inredning och design i inspirerande miljö. Produkterna har alla en modern kinesisk känsla och färgerna är starka. Räkna inte med att fynda billigt, priserna är lika exklusiva som kvaliteten, men askarna och anteckningsböckerna är ju helt underbara…
Shanghai Tang
6A/B Sloane Street
www.shanghaitang.com
En cool klassiker
En av de första ”lifestyle”-butikerna i världen, and still going strong. Terence Conran är en maktfaktor inom Londons inrednings- och restaurangvärld. Han har gett ut åtskilliga böcker om inredning och design. I hans imperium märks förutom flera hotell med hans signatur även två stora inredningsbutiker med det mesta från möbler till bestick. Butiken i Chelsea har funnits sedan -87 men är fortfarande ett måste för den inredningsintresserade. Stilen är modern och rätt utan några större utsvävningar i färg och form. Om det är säsong, passa på att frossa i ostron och andra skaldjur i restaurangen Bibendum som ligger vägg i vägg.
The Conran Shop Chelsea
Michelin House _81 Fulham Road
www.conranshop.co.uk
Mode och möbler
En shop väl värd ett besök enkom för den vackra byggnadens skull. Mestadels mode men även godbitar för den inredningsintresserade. Möbler, inredning och böcker, Kanske inte det största utbudet men alltid presenterat på ett inspirerade vis tack vare ”kuratorer” som gör att butiken andas mer galleri än butik. Vid Expressens besök hade begåvade designern och färgekvilibristen Abigail Ahern satt ihop ett urval av egna och andras produkter; innehållande b la designfavoriten Jonathan Adlers porslin.
Missa inte delikatessbutiken med härliga produkter i finfina förpackningar vägg i vägg.
The shop att Blue Bird
350 King’s Road
www.theshopatbluebird.com
Småskaligt och speciellt
Pricilla Carlucco är en 70-årig kvinna med fingertoppskänsla för vad Londons designmänniskor längtar efter och har trots att butiken är ganska ny hittat de brittiska inredningsstylisternas hjärtan. Känslan kanske ligger i generna, Pricilla är lillasyster till Terence Connran och har länge arbetat i sin brors imperium. I den egna butiken samsas allt från småknasiga unika objekt till handgjorda leksaker och kläder med etnisk touch. En personlig mix av favoriter från hela världen i vacker butiksmiljö.
Few and Far
242 Brompton Road
www.fewandfar.net
Fynd från hela världen
Familjeägda Graham & Greens specialitet att mixa modern design med fynd från hela världen, i en härlig stilblandning håller fortfarande 34 år från starten! Venetianska speglar trängs i butikerna med indiska möbler, plexiglaslampor från Kartell och kläder i eget urval i en salig röra. Här hittar du även fina väskor i design av Orla Kiely och oemotståndligt egendesignat porslin med söta fågelmotiv. Det finns fem butiker i London och en fin hemsida med postorder.
Graham & Green
340 King’s Road
www.grahamandgreen.co.uk
Ikea à la London
Fina laminerade brickor, färgstarka vaser och över huvud taget genomkomponerade, välmatchade kollektioner med allt från möbler till inredningsaccessoarer. Numera Ikeaägda Habitat erbjuder design till ett övergripligt pris och med ett tempo i kollektionerna som påminner om modeföretagens. Modernt, färgstarkt och välkoordinerat. En del av sortimentet finns i Sverige hos Room.
Habitat
208 King's Road
www.habitat.co.uk
Svenska smaker
Sigmar drivs av den svenska inredningsarkitekten Ebba Thott tillsammans med möbelspecialisten Nina Hertig. Förutom butiken, som erbjuder stilsäker inspiration för den som gillar retro och möbelklassiker med sin blandning av moderna och begagnade designmöbler kan Sigmar hjälpa till med hela inredningskoncept.
Sigmar
263 King’s Road
www.sigarlondon.com
Fantastisk färgprakt
Tricias Designers Guild håller färg- och form-fanan i topp. År efter år produceras nya kollektioner och fingertoppskänslan är alltid närvarande i designen såväl som i valet av samarbetspartners och unga designers. Du hittar tapetkollektioner, textilier, färg och i princip allt annat för hemmet (egna märket såväl som Ralph Lauren Home, Jasper Conran och William Yeoward). Här skyltas ständigt om och butiken är verkligen ett smörgåsbord i färginspiration.
Tricia Guild showroom & Tricia Guild homestore
277 King’s Road, 267 King’s Road
www.designersguild.com
Hemma hos Zara
Hos Klädkedjan Zara hittar du inredningsbutiken längst in i klädaffären längst upp på King’s Road. Inredningsutbudet varieras liksom kläderna säsongsmässigt och du hittar här moderna, prisvärda, färgkoordinerade accessoarer och hemtextilier. Bra basutbud av handdukar och lakan i en omfattande färgskala. Roligt, varierat utbud av porslin och barnkammarprodukter.
Zara Home
Block D, Duke of York Square-Kings Road
www.zarahome.com
Ladda hem en guide över London - gratis!
Text av: Ulrika Jidström coh Viveka Gil
Av Res Expressen
res@expressen.se










