FIJI. Ta av dig skorna, gräv ner kalendern i sanden och släng klockan. Glid ner i det badkarsvarma vattnet och glöm bekymren.
Det här är drömmen om Söderhavet.
BILDSPECIAL: Klicka här för att se Niklas Nybergs bilder från Fiji.
En råkall februarimorgon är det svårt att tänka sig något mer lockande: Vajande palmer, vatten klart som brännvin och en ö man kan knata runt barfota på en kvart.
Få områden i världen är mer förknippade med en problemfri tillvaro än just Söderhavet.
Det är därför vi står i hamnen väster om staden Nadi för att mönstra på Captain Cook Cruises segelfartyg med destination Tivua.
Havet ligger stilla och motorn gör jobbet. Kapell har spänts upp för att skydda besättning och turister mot solen, de flesta väljer ändå att sitta ute på däck.
Får narkotisk dryck
Vi hälsas välkomna på fijianska - bula! - och bjuds på kava. En milt narkotisk dryck som utvinns från en pepparrot och har använts i tusentals år, inte minst vid ceremonier. Smaken är besk och en kille i besättningen förklarar:
- Dricks det alkohol börjar alla prata i munnen på varandra. Efter kava tystnar man och blir lugn.
Den sandfärgade pricken vid horisonten växer och en stund senare ankrar vi utanför Tivua. En privat holme omgiven av 200 hektar korallträdgårdar.
Unika havssköldpaddor
De ivrigaste kastar sig ifrån relingen och simmar i land. Vi andra kommer efter i jolle. Ön är verkligen pytteliten med perfekt vit sand och kan knatas runt på mindre än en kvart.
Ändå ryms här ett par bures, bungalower för sammanlagt fyra personer. Tivua är också en fredad zon för havssköldpaddor som under säsong gräver ner sina ägg i sanden.
Dagen går i lättjans tecken: Ligga i vattnet tills fingrarna blir skrynkliga, festa på grillad fisk, tropisk frukt och dricka öl, testa lånekajakerna och snorkla. Sedan är det sorgligt nog dags att packa ihop. Det är mycket frestande att hosta upp 1 600 kronor för att få sova över och ha ön för sig själv. Ändå seglar vi alla hemåt i eftermiddagsbrisen. Med drömmen - och myten - om Söderhavet i behåll.
Kryddstarka möten med gästfria invånare
FIJI. Är det här verkligen Fiji?
Det pratas hindi och marknaden är full av folk i sarier. Restaurangerna lockar med curry och samosa.
De första intrycken är förvirrande. Det känns mer som sydligaste Indien eller Sri Lanka. Onekligen har en del hänt sedan boken och tv-serien om Villervalle i Söderhavet.
Gästfria öbor
För att inte tala om sedan sjömannen Kalle Svensson (mer känd som Charles Savage) från Uddevalla led skeppsbrott och blev kompis med befolkningen. En sund strategi. På den tiden gick Fiji under namnet "Kannibalöarna".
Numera är fijianerna kända som trevliga och gästfria och kulturen är ett hopkok av influenser. De största folkgrupperna är Fiji-indier, vars ättlingar importerades som arbetskraft från Indien under landets tid som brittisk koloni, och melanesier - ursprungsbefolkningen - som anlände för nästan 4 000 år sedan.
Under en knapp vecka reser vi runt på huvudön Viti Levu och besöker städer och byar. Landskapet är kulligt och grönt med rejäla sockerrörsodlingar. Bussarna saknar fönster, och stereon ljuder på högsta volym.
I städerna träffar vi mest näringsidkande indier och på landet den gästvänliga ursprungsbefolkningen - fiskare och bönder:
- Även utan pengar skulle jag klara mig på Fiji. Den rika naturen ger mig kassava, frukt och fisk, säger en kille i en by.
En annan fyller i:
- Vi håller ihop och har våra egna lagar. Om någon har problem löser vi det själva. Träffas tillsammans med byäldsten, diskuterar, dricker kava och straffar vid behov.
Motsättningar
Så skulle aldrig de duktiga indierna resonera. Det är entreprenörer mot levnadskonstnärer och livsnjutare. Inte konstigt att det finns motsättningar mellan grupperna.
Eftermiddag i en annan by:
- Vad gör dom här och vad vill dom egentligen? undrar en 91-åring med bar överkropp.
Barnbarnsbarnet översätter att vi bara är nyfikna och gubben återgår till att hugga upp kokosnötter med en stor kniv. Det har han gjort sedan gryningen.
Roliga möten. Och något helt annat än det väloljade turistlandet i broschyrerna.
För tunna plånböcker
FIJI. Bröllopsresa, ett stopp på jorden runt-biljetten eller en avstickare från Australien och Nya Zeeland.
På senare år har Fiji etablerat sig som "Söderhavet för alla budgetar".
Det är mer än välkommet i denna dyra del av världen. Satsningen på ryggsäcksresenärer vid sidan av exklusiv turism för tankarna till Australien: välfungerande och enkelt, men ganska trist.
Dela kök och badrum
Turister med tunna plånböcker kan bo på semesteranläggningar för likasinnade och välja mellan en uppsjö av paketresor och prisvärda transporter mellan öarna.
Ett exempel är prisade The Beachhouse på korallkusten. Här bor man i tält, sovsal eller dubbelrum.
Te med scones
Alla delar på badrum och kök. Cyklar, snorklingsprylar och kajak finns att låna. Te med scones serveras på eftermiddagen och det ordnas utflykter och partyn - precis som på de riktiga resorterna. En bädd i sovsal kostar 85 kronor.
Turismen är vid sidan av sockerörsodling landets viktigaste inkomstkälla. Flest besökare kommer det från Australien och Nya Zeeland följt av USA och Japan.
Förra året anlände drygt 400 000 turister och flera nya flygbolag planerar att satsa på öriket i Stilla havet.
Stabilt igen
Därmed har turismen återhämtat sig sedan statskuppen i maj 2000 då upprorsmakare kidnappade den indierledda regeringen och krävde mer makt åt ursprungsbefolkningen.
Nu sitter kuppledaren George Speight i fängelse på livstid och lugnet har återvänt till Fiji - även om spänningarna mellan folkgrupperna finns kvar.