Härligt helande Kerala
Elisabet Axås
2010-05-27
-2
5
0
FAKTA
BÄSTA TIDEN: Temperaturen ligger runt 30 grader året om, men under december till mars regnar det minst. Ayurvediska behandlingar anses ge störst effekt under monsunen i juni och framåt, då luften är fuktig och porerna öppnar sig, men då är det inte badväder. RESA DIT : Qatar Airways har både bra priser och kort restid med stopp i Doha, Qatar. Bland andra Getaway Travel, Swed-Asia Travels, Indcen Resor och Enjoy Travel har paketresor till Kerala. FLYGTID: Från Stockholm, med stopp i Doha, minst 13 timmar. BRA ATT VETA: Den indiska delstaten Kerala är en av Indiens mest tätbefolkade med cirka 32 miljoner invånare på en yta lite större än Jämtlands. Cirka 60 procent är hinduer, 20 procent muslimer och 20 procent kristna. Språket är malayalam. Många orter har två namn, ett på malayalam och ett som britterna använde, exempelvis Thiruvananthapuram/Trivandrum och Alappuzha/Alleppey. Nivån på utbildning och hälsovård är bland de högre i Indien, medan andelen fattiga är relativt liten, cirka tio procent. PRISNIVÅ: Mycket billigare än Sverige. Huvudrätter på turistrestaurang 25-50 kronor. Enkel lunch på lokal servering från en femma. Lägg på cirka tio procents dricks på all service. VALUTA: 1 rupie = 0:17 kronor. Kontokort fungerar på hotell och finare restauranger. Bankomater finns, men inte överallt. VISUM: Alla måste ha visum. Det söks i förväg på www.ttservices.se, telefon 08-440 15 90. Turistvisum kostar 652 kronor och bör sökas minst två veckor före avresa. VACCINATION: Grundskydd, vaccin mot hepatit och kolera rekommenderas. Koleravaccinet ger även viss skydd mot "turistmage".
En underbar strand, svalkande palmer, ljuvlig hängmatta och bedårande utsikt. Inte undra på att vi vallfärdar till Kerala och de helande ayurvedabehandlingarna.
En tunn stråle het olja rinner ner på min panna. Det går en rysning genom hela kroppen när oljan möter hårfästet.
Det är sövande behagligt och jag slumrar snart in.
Jag ligger på en brits i Kerala i södra Indien och får mitt livs första ayurvedabehandling. Den började med ett besök hos doktorn som tog blodtryck och puls innan massören Sunni tog hand om mig. Jag fick sätta mig på en pall medan hon masserade mitt huvud och sedan fortsatte nedåt överkroppen och armarna.
Sedan fick jag lägga mig på en madrass på golvet. Sunni tog tag i ett rep i taket och masserade min kropp med fötterna. Hon rörde sig så försiktigt över mage och rygg att jag nästan somnade redan då. För att inte tala om hur gott jag sov senare när jag lagt mig på britsen och fick ansiktsmassage.
Och nu ligger jag alltså här med olja rinnande nerför tinningarna. Vällustkänslan är intensiv när strålen förflyttas fram och tillbaka över pannan.
Kropp, sinne och själ
Behandlingen tar två timmar. När den är klar känner jag mig lätt omtumlad och är fet av olja över hela kroppen inklusive håret. Jag får en kokosnöt att dricka med sugrör och order om att inte duscha förrän tidigast om en timme. Jag och fotograf Ronny bestämmer oss för att äta en bit mat under tiden.
Det känns inte alls konstigt att slå sig ner på ayurvedaresorten Somatheerams restaurang iklädd lånad grön bomullsrock och med en frottéhandduk om håret. De flesta gästerna här har kommit just för att få behandlingar. Några reser hit för att försöka lindra sina sjukdomar, andra bara för att varva ner och njuta. Många av oss släntrar runt i gröna bomullsrockar.
Ayurveda är en femtusen år gammal indisk läkekonst och livsfilosofi. Ayurvedaläkaren Shirley Rajagopal förklarar:
- Ayurveda behandlar inte bara kroppen, utan kropp, sinne och själ. Vi säger inte till en patient bara att "du har reumatism" utan vi relaterar sjukdomen till kroppens energier och försöker få dem i balans.
Ayurveda är en erkänd behandlingsform i Indien och läkare utbildas på en femårig utbildning vid flera universitet. Shirley Rajagopal kommer från norra Indien men flyttade till Kerala i södern i mitten av 90-talet. Här har ayurvedan sitt starkaste fäste.
- Det är så grönt här och alla vet vilka växter som är bra mot vad. De kan göra sina egna oljor och mediciner av växter i naturen.
Hon nämner granatäpple, vars skal ska hjälpa mot dysenteri. Aloe vera är bra mot brännskador och småsår.
- Den använder vi här för massage när folk har bränt sig i solen.
Ayurvedakliniker finns överallt i Kerala. De flesta är enkla mottagningar som vänder sig till lokalbefolkningen, men på turistorterna finns det också kliniker med turister som målgrupp.
Världens äldsta ayurvedaresort
Somatheeram lär vara världens äldsta ayurvedaresort, öppnad för över 20 år sedan. Här börjar dagen med ett meditationspass med utsikt över havet för den som vill. Många provar meditation för första gången, vilket en del kliande i öron och smällande av myggor avslöjar efter 20 minuter. Koncentrationen är inte total. Efter meditation följer yogapass i olika svårighetsgrader.
Mellan passen finns gott om tid för bad på den milslånga stranden. Den ser ut att aldrig ta slut söderut. Så långt man kan se ligger små fiskebåtar uppdragna i sanden. Det är bara ett litet stycke strand allra längst i norr som är vikt åt turisterna.
Resten är fiskarnas. De drar långa nät längs stranden taktfast ropande något som förmodligen betyder "hej hå" på det lokala språket malayalam. På kvällen ser vi ljusen från fiskebåtarna ute till havs.
Man tror det inte när man ser den intensiva grönskan ovanför stranden, men här liksom i hela Kerala är det tätt, tätt mellan husen och människorna. Bakom kokospalmerna döljer sig rader av enkla fiskarbostäder. Vi befinner oss i det verkliga Indien där fattig möter rik varje dag. Det är lätt att glömma inne bakom resortens bevakade grindar. Så mina sista ord är: stanna inte på hotellet, ge dig ut och upptäck Kerala!