Han har besökt staden han älskar över hundra gånger bara de senaste tio åren.
Skådespelaren och artisten Peter Harryson, 64, kan inte få nog av London.
Här avslöjar han sina absoluta favoriter i den brittiska huvudstadens stora, härliga utbud.
När vi når Peter sitter han över en pint ale på vad han rankar som Londons främsta pub, The Grenadier, nära Hyde Park Corner.
- Det är en gammal officersmäss i stort sett intakt bevarad från 1700-talet. Stället är byggnadsminnesmärkt så inte en detalj får ändras.
Peters nyfikenhet på puben väcktes av en tidningsartikel:
- Det sas att det spökade på puben. En officer skulle nån gång på 1700-talet ha spelat falskt i kortspel och blivit ihjälslagen just utanför. Sen dess sägs det att hans spöke går igen här.
Puben ligger gömd på nummer 18 Wilton Row.
- Den ligger väldigt gömd, berättar Peter. Jag tror jag letade i fyra år innan jag hittade rätt.
Peter älskar London sen han första gången kom hit, som 16-åring 1963. Det har blivit många resor hit sen dess, både i jobbet och privat.
Favoritbutiken framför alla andra är vinhandlarna Berry Brothers and Rudd (på 3 St James's Street).
- De har funnits sen 1600-talet men jag gick förbi flera gånger innan jag fattade att de sålde vin och sprit. Man serveras ett glas sherry och får sen slå i deras varukataloger. Så hämtas flaskorna man önskar upp från lagret.
Favoritmuseet är Sir John Soane's Museum (13 Lincoln Inn's Field, Holborn), ett märkligt ställe fyllt av allehanda antik kuriosa:
- Sir John var en arkitekt på 1700-talet som samlade på allt. Han byggde upp sitt hus runt sin samling och här finns en mumie i sin kista, en miniatyrkopia av St Paulskatedralen helt gjord i kork och gamla gravstenar. Det mest speciella för mig är dock originalen av målaren William Hogarths tavelserie "The Rake's Progress". De åtta tavlorna slutar aldrig att fascinera mig.
Som ni märker hyser Peter en speciell kärlek till Londons fornstora dagar. Som toppsevärdhet har han följaktligen närmast okända Barton Street.
- En liten gata bakom Westminster Abbey som fortfarande har gaslyktor som tänds varje kväll och släcks varje morgon. Enda puben som finns här saknar tv. Det är som att förflyttas bakåt över hundra år i tiden. Till det gamla, genuina London.
Storstadens mest spännande ställe är enligt Peter kyrkogården vid St Mary-at-Lambeth med William Blighs grav. Bligh var kaptenen som utmanövrerades av sin besättning vid det berömda myteriet på skeppet Bounty 1789.
Efter en rundvandring till favoritplatserna kräver förstås magen sitt. Bästa krogen i London? Enligt Peter är det Bentley's Oyster Bar i Mayfair (11-15 Swallow Street):
- Det är även en restaurang, men jag föredrar baren till vänster som kan påminna lite om Operabaren i Stockholm. De har helt fantastiska skaldjur, framför allt ostron.
Peters Londonkärlek har lett till att han i höst i samarbete med en resebyråkedja kommer att hålla en serie rundvandringar i staden under rubriken "I Peter Harrysons fotspår".