Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Storlek på text:
Skriv ut text
Stad i staden. Kittlande fristaden Christiania. Foto: Måns Ivarsson Stad i staden. Kittlande fristaden Christiania. Foto: Måns Ivarsson

Fynda i Köpenhamn - guide

Annons:
Tidigare artiklar
Läs mer om
Från antikbutiker till second-hand och outletkap.
Så fyndar du i Köpenhamn.
Här är guiden:

Roliga Ravnsborggade

Norrebros Ravnsborggade är kantad av roliga antik- och second hand-butiker. Två gånger om året förvandlas hela gatan till en enda stor loppis. Här, på nummer 8, hittar vi också en ölstuga av typiskt danskt snitt, Scala. En fatöl kostar 20 kronor, snapsen 15 och en skylt i fönstret upplyser trotsigt ”Ja – vi ryger!” (röker, alltså).
Men Norrebo är mycket mer än sin secondhand-gata. Området har de senaste åren blivit ett mycket hett inneställe (i synnerhet för folk under 30). Centralpunkten är de mysiga kaféerna på Sankt Hans Torv. Runt hörnet ligger populära nattklubben Rust
(Guldbergsgade 8). Den avslappnade bohemkänslan är påtaglig i hela området – i ett gathörn har någon ställt ut pinnstolar (att sitta i för den som vill).
Kul att besöka är mikrobryggeriet på Ryesgade 3, Norrebro Bryghus med massor av ölsorter, krog och innergård med uteservering.
The Laundromat Kafé (Elmegade 15) kombinerar öl- och kaffeservering med tvättmaskiner och bokhyllor som erbjuder 4 000 böcker att bläddra i.
Oak Room (Birkegade 10) är baren som födde den cocktailtrend som råder i staden sedan flera år. Här serveras goda cocktails till jämförelsevis plånboksvänliga priser.

Vesterbro har blivit arty

Arbetarstadsdelen som länge var mest känd för snaskiga sexklubbar har rustats rejält och blivit stans allra trendigaste område. Sådant kopplas sällan till lågpris, men det finns billiga nöjen också här. Kanske främst för den konstintresserade. Den experimentella baren/krogen/kaféet Karriere (vid Flaesketorvet) är känt för sina djärva konstsatsningar. Runt Flaesketorvet finns dessutom en rad intressanta gallerier som V1 Gallery, Dask (fotogalleri), Gallerie Bo Bjerregaard och Hans Alf Gallery.
Mysiga Halmtorvet är en höjdpunkt vid ett besök på Vesterbro. Här finns bland annat den gamla boskapsmarknaden Öksnehallen som numera är utställningshall med rader av konst- och fotoutställningar.
Den matintresserade strosar gärna utmed Vaernedamsvej, områdets matgata med en stort utbud frestande specialbutiker.
Den hungrige budgetresenären blir mätt till rimliga priser på Det Gule Hus (Istedgade 8).

Fynda på Langelinie

Outletbutikerna ligger vägg-i-vägg på Langelinie, den blåsiga hamnpromenaden i stadens norra hamn (ta buss eller taxi hit). I huvudsak handlar det om klädbutiker. Bland butikerna märks Helly-Hansen, Peak Performance, Quiksilver, Ticket To Heaven (barnkläder), Rosemunde (tjejkläder) samt ett par trendiga sportklädesbutiker. Här finns även en av silversmeden Georg Jensens outletbutiker.

Kap på Ströget

Stans paradgata må domineras av eleganta lyxbutiker, men här och där går det att fynda för den prismedvetne. Royal Copenhagen (porslin) erbjuder vissa av sina produkter till halva priset på outletavdelningen på andra våningen i butiken på Ströget (Amagertorv 6).
Systrarna Grenes (Amagertorv 29) är en stor och mycket prisvänlig diversebutik med massor av läckra prylar: kuddar, porslin, prydnadssaker, lampor, väskor, godis, vattenkannor, korgar och mycket mer.
Klassiska sidogatan Larsbjörnsstrade har massor av udda kläd- och prylbutiker, ofta med hippiestuk. Här finns också second handbutiken Köbenhavn K.

Gratis är kul

Hotel Plaza ligger snett mitt emot stora entrén till Hovedbangården och ett övergångsställe från Tivoli. Hotellet rymmer en av världens mysigaste barer, den berömda biblioteksbaren. En ganska liten bar i klassisk brittisk stil: läderfåtöljer, bokhyllor i mörkt trä, mysbelysning och elegant stillhet. En fantastisk oas och ett viloställe från stadens brus. Det går bra att bara knalla in från gatan och slå sig ned i en av de härliga fåtöljerna. Något förväntas man förstås beställa: en flaska Tuborg kostar 39 kronor, en espresso 29.
Klassiska hippiefästet Christiania kan vara värt ett besök av flera skäl. Här finns till exempel flera bra och billiga restauranger, som vegetariska Morgenstedet (goda rätter för runt 70 kronor). Här finns också en barnteater och flera bra musikställen. På barerna får du en flaska starköl för 17 kronor. En viss spänning alternativt obehags-känsla kan infinna sig på gatan Pusher Street där man kan beskåda hasch säljas helt öppet, ibland av rätt skräckinjagande personer.
Över utgången har någon skrivit ”varning – ni äntar nu EU!”. Guidade turer hålls klockan 15 på lördagar och söndagar året runt. Kostar 40 kronor och varar en och en halv timme.
Många museer har fri entré: exempelvis Nationalmuseum (Frederiksholms Kanal 12) som visar tiotusen år av dansk historia och Nationalgalleriet (Statens konstmuseum, Sölvgade 48–50) med dansk och internationell konst från 1300-talet och framåt. En del museer har fritt inträde en viss veckodag. På onsdagar är det gratis bland annat på Thorvaldsen Museum (Bertel Thorvaldsens Plads 2) som rymmer verk från danskarnas störste skulptör samt annan framträdande konst, söndagar är gratisdagen på Ny Carlsberg Glyptotek (Dantes Plads 7) som förutom sin berömda samling av forntida konst från Egypten och romarriket även har en extraordinär samling fransk konst från 1700- och 1800-talen.

Äta

Madklubben (Store Kongensgade 66) är en av stadens mest populära krogar och det är lätt att förstå varför: här serveras utmärkta trerättersmenyer för bara 200 kronor. En vinflaska går på 150 kronor och en avslutande osttallrik kostar 25 kronor. Trerättersmenyerna kan i vissa fall uppgraderas: önskar du till exempel gåslever som förrätt i stället för lax, charkuteritallrik eller bakade rödbetor så kostar det 100 kronor extra. Krogen har tre ”sittningar” per afton och är fullsatt jämt. Bord bör alltså bokas i god tid.
Madklubben har två systerrestauranger i samma stil, Den Anden (Fortunstraede 7) och Italieninspirerade och nyöppnade Tonys (Havnegade 47)
På krogarna Cofoco (Abel Cathrines Gade 7) och Les Trois Cochons (Vaernedamsvej 10) äter du goda trerättersmenyer för 275 kronor. Cofoco har även ”dagens rätt” till take waypriset 65 kronor. Krogarna tillhör samma mycket populära restauranggrupp som även rymmer nyöppnade Scarpetta (Rantzausgade 7) som erbjuder en femrätters Italiensinspirerad meny för 275 kronor. Samma krogimperiums Vespa (Store Kongensgade 90) serverar en femrätters medelhavsmeny för 250 kronor (300 på fredagar och lördagar).
Charmiga Berntsens Ballade (Vestrebrogade 68) är ett av stadens allra senaste krogtillskott. Övervåningen rymmer en gourmetavdelning (med menyer på mellan 400 och 700 kronor) och nedervåningen en mycket stilfull bistro med överkomliga priser. Här får vi en god croque monsieur för 90 kronor och ett glas vin för 45. Krogen drivs av två unga bröder (Alexander och Jonathan Berntsen).

Bo billigt och bra

Wake Up Copenhagen är ett nybyggt hotell nära Hovedbangården som satsar på rimliga priser. Rummen är små (12–15 kvadrat), men allt är nytt och tipptopp. Pristanken är att ju tidigare du bokar desto billigare blir det. Rummen delas in i fyra olika klasser. Billigast är ”Wake Up Standard” där du med lite tur kan få ett rum mellan 300 och 400 danska kronor. Högsta pris i denna klass är 900 kronor. Närmiljön – ett hamnområde under upprustning – känns lite trist och öde, men tio minuters promenad tar dig till stadens hjärta (Hovedbangården/Tivoli). Carsten Niebuhrs Gade 11, www.wakeupcopenhagen.com.
Annons:
MEST LÄSTA ARIKLARNA PÅ RES
Annons:
Annons:
Senaste artiklar
RESEGUIDER
Annons:
MEST LÄST I DAG
RES
RES
Annons:
RES
FRÅGA RES
Annons:
RES
RES
RES
RES
RES
RES
RES

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader