Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Storlek på text:
Skriv ut text
En kyss på Röda Torget. Alexander och Julia Fabrikov är nygifta. Enligt traditionen åker de runt till olika platser direkt efter vigseln, och det här är den viktigaste. Foto: Vladimir Velengurin En kyss på Röda Torget. Alexander och Julia Fabrikov är nygifta. Enligt traditionen åker de runt till olika platser direkt efter vigseln, och det här är den viktigaste. Foto: Vladimir Velengurin

Förälska dig i Moskva

Annons:
FAKTA

Pris just nu:


Flyg Stockholm–Moskva 29 maj, hem den 1 juni. Aeroflot. 1879 kronor.
Enkelrum, hotell Cosmos. 1140 kronor (genom Fram-Resor).

Allmänt:


BÄSTA TIDEN: Sen vår och tidig sommar (maj, juni) och tidig höst (september, oktober). Högsommaren också bra men kan bli svettig. Vintern tuff.
RESA DIT: Flyg Stockholm-Moskva med SAS eller Aeroflot. Pris från cirka 2 000 kronor t o r i turistklass. Paketresor ordnas av Fram-Resor, tel 08-723 10 20, www.framresor.se och Iventus, tel 08-651 45 23, www.iventustravel.se.
FLYGTID: Två timmar. Tidsskillnaden är också två timmar. När man flyger hem ”kommer man fram när man startar”.
PRISNIVÅ: Moskva har i flera år toppat listan över världens dyraste städer. För turisten är det framför allt boendet som kostar.
VALUTA: En rubel är 100 kopek. Dela summan i rubel med fyra så får du kronor. Växla ett mindre belopp på Arlanda. Du får bättre kurs i Moskva. Bankomatkort och kreditkort går att använda.
VISUM: Turistvisum söks på ryska konsulatet i Stockholm, tel 08-619 04 70. Var ute i god tid. Du måste ha förhandsbetalt hotellrum. En resebyrå kan ge hjälp med visum.
BRA ATT VETA: Rysslands huvudstad Moskva har 10,5 miljoner invånare. Moskvas ”skyline” har förändrats dramatiskt sedan Sovjetunionen kollapsade vid årsskiftet 1991–92. Orsaken är alla jättebyggen som dragits i gång av borgmästare Jurij Luzjkov.

Läs också
Läs mer om
Alexander Fabrikov lyfter sin Julia i famnen och kysser henne.
Vi möter dem på Röda torget. För nygifta Moskvabor är det tradition att åka hit direkt efter vigseln. För oss är det den självklara startpunkten för spännande sightseeing.
- Jag älskar Moskva. Det är hela världens huvudstad, säger Alexander.
Två unga ryssar med moderna jobb: han är 27 och jurist, hon är  20 och ”sales manager”.
– Det finns ingen stad i världen som är vackrare än Moskva, förklarar han.
– Jag tycker extra mycket om Moskva eftersom det var här vi möttes, säger hon.
Röda torget och dess omgivningar utstrålar inte bara skönhet – utan också makt. I dag, den 9 maj, sker här en väldig rysk styrkeuppvisning. Det är ”Segerdagen” – och tung militärparad.
Vid torgets ena långsida finns Kreml, som i alla tider varit maktens boning. Vid ena kortsidan har vi den fantastiska Vasilijkatedralen. Lenin ligger fortfarande kvar i sitt mausoleum. Mitt mot Kreml ligger GUM, ett av världens mest berömda varuhus.

Svindlande utsikt

Det är solig försommarlördag. Mycket har skrivits om det nya råkapitalistiska Ryssland där allt handlar om pengar. Den ekonomiska krisen verkar dock ha dämpat de värsta överdrifterna. Ryssarna jag möter känns lugna och avslappnade. Jag slås av hur odramatiskt minnen av tsartid och kommunism kopplas ihop med nutid.
Moskva är stökigt med våldsam trafik. Men det går att se mycket i centrum till fots om man är beredd att satsa lite extra energi.
Nu finns ett nytt sätt att få överblick över centrum. Vi åker upp till skybaren på taket till nybyggda lyxhotellet Ritz-Carlton (Ulitsa Tverskaja 3). Vi avstår från de dyra drinkarna. Den svindlande utsikten är gratis.
En bekant tar mig på rundtur i varuhuset GUM. En gång var det ett monument över Sovjettidens förfall. Jag minns affärer utan varor, där det plötsligt kunde bildas väldiga köer.
Nu består GUM av lyxbutiker med priser som är klart högre än i väst. Det finns mängder av liknande platser i Moskva. Men GUM har sin egen stil, där chefen Michail Kusnirovitj jobbar med ett slags Sovjet-nostalgisk design, fast i lyxförpackning.
I ”Livsmedelsaffären Nr 1” kostar ostronen 180 rubel (46 kronor) styck. Bakgrundsmusiken är pop från Sovjettiden. Min kompis berättar:
– Nya GUM är som en sovjetisk dröm, sovjetmänniskans paradis. Det är mest lantisar här. En del har sparat i månader för att kunna berätta att de handlat på GUM.
– Så finns det folk från oljedistrikten, som struntar i vad det kostar. De får sitt nöje av att spendera. De är bara glada över att priserna är högre än i USA och Västeuropa.
Ut mot Röda torget ligger innestället Bosco Café. Samlingsplats för politiker, kändisar, journalister, TV-folk.
– Ett bra ställe om man vill imponera på en tjej, säger min kompis.

Lyxrenoverad huvudgata

Huvudgatan Tverskaja är lyxrenoverad. Utöver alla flotta affärer finns rader av kaféer – något som helt saknades på den gamla kommunisttiden.
Jag går till Stolesjnikov-gatan med superflotta affärer. Chanel. Gucci. Versace. Här har den ekonomiska krisen slagit hårt. Visst har innedesignern och trendsättaren Denis Simatjov gäster i sin restaurang. Men hans butik en trappa upp är så gott som öde. Jag tittar på t-shirt med bild av Misja, björnen som var symbol för Moskva-OS 1980.
– 14 000 rubel (3 600 kronor), säger expediten.
Njet, det får nog vara...
Jag känner att jag behöver lite andlighet som motvikt. Det får jag i den väldiga Frälsarkatedralen, som revs av Stalin på 30-talet men har byggts upp igen och stod färdig 1997.
Människorna ber. Många korsar sig. Jag beundrar ikonerna och de fantastiska målningarna i taket. Så köper jag ett vaxljus och tänder det.
Och nu är jag laddad att ge mig ut i Moskva-verkligheten igen.
MEST LÄSTA ARIKLARNA PÅ RES
Annons:

Charterstrejken hotar sportlovet

Oroas du över charterstrejken?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Se resultat.
Så har andra svarat:

Oroas du över charterstrejken?

Annons:
MEST LÄST I DAG
Senaste artiklar
Annons:
Annons:
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader