Allt om favoritböckerna

Lästips och intervjuer med författarna.

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Pristilläggen på flygbiljetter skapar irritation. Res har kartlagt de olika flygbolagen. Foto: Digital Vision Pristilläggen på flygbiljetter skapar irritation. Res har kartlagt de olika flygbolagen. Foto: Digital Vision

Extra avgifter gör resan dyr

Annons:
Extra ditt och extra datt - när det gäller tilläggsavgifter vid resköp slår Ryanair konkurrenterna med hästlängder.
Att boka hos Ryanair är en strapats fylld av irritationsmoment.
Trösten är att lågprisbolaget trots allt ofta blir billigast ändå.
Res har tittat närmare på eventuella pristillägg vid köp av flygbiljetter.

SAS

En sak överraskade:
SAS har nyligen kört en reklamkampanj där man framhåller sina ”ärliga priser”, priser som inte vilseleder i kontrast menar man till lågprisbolagens.
Men när vi går in och bokar en resa till London på sas.se visar det sig vid den slutgiltiga prissummeringen tillkomma en ”serviceavgift” om 25 kronor (som alltså inte ligger ”inbakad” i det pris vi får upp vid själva flightbokningen).
Hade vi valt att boka via telefon hade serviceavgiften blivit hela 250 kronor.
På SAS presstjänst bekräftar Elisabeth Manzi avgiften:
–Men i våra kampanjer, när vi annonserar resor för 495 eller 695 kronor är nät-serviceavgiften om 25 kronor inkluderad i priset. De övriga av våra webbpriser är nettopriser där serviceavgiften tillkommer.

Ryanair

Ryanair har en rad avgifter som det står budgetresenären fritt att undvika, men också några som är obligatoriska och många därför menar lika gärna kunde ingå i priset. Det ena är en allmän administrationsavgift på 55 kronor per enkelresa, den andra en avgift på samma belopp för internetincheckning. Eftersom det inte finns något billigare sätt att checka in än via internet är avgiften 55 kronor ett minimum och ett måste.
* En krånglighet som kan bli kostsam är att du själv måste checka in (på nätet) och printa ut biljetterna. Glömmer du att till exempel skriva ut hemresebiljetten kostar det 40 euro att få den utskriven på flygplatsen.
* Allt bagage utom handbagage kostar extra. Att ta med en resväska kostar 165 kronor enkel resa.
* Att ta med ett barn under två år går på 20 euro (per enkelresa) och vill du ta med en bilbarnstol eller sittdyna till din baby kostar det ytterligare 10 euro.
* Eftersom Ryanair inte förbokar sittplatserna i planen gör den som vill sitta bra klokt i att börja köa vid gaten tidigt. Fast bolaget har förstås en affärsmässig lösning på detta också: tillägget för ”prioriterad” ombordstigning är 4 euro (enkelresa).

Norwegian

Lågpriskonkurrenten Norwegian har inte lika många tillägg som Ryanair, men har börjat ta efter taktiken. Nytt är möjligheten att boka sittplats i planet via nätet. Kostnad: mellan 50 och 90 kronor.
* Bagage (utom handbagage) tar man också extra för. Mellan 50 och 70 kronor (enkel resa) beroende på destination.
* Väljer du att betala resan med kreditkort tillkommer en avgift om 50 kronor.

EasyJet

Easyjet har bara två destinationer från Sverige (från Arlanda till Genève och Milano), men dessa är intressanta så här i skidtider.
* Easyjets tilläggsavgifter består av en bokningsavgift (fyra euro), kreditkortsavgift (2,5 procent av totalpriset eller minst 5,50 euro) samt avgift för allt bagage som inte är handbagage – bagagekostnaden anges inte förrän du går in och bokar själva resan. När vi testbokade till Genève var kostnaden för ett incheckat bagage
22 euro (totalt för tur och retur).

Skidutrustning

Att ta med skidutrustning med Easyjet kostar 25 euro (förbetalning, enkel resa), medan SAS tar 225 kronor (max 15 kilo, tur-och-retur, inom Europa), Norwegian 235 kronor (enkel resa) och Ryanair 40 euro (max 20 kilo, enkel resa).
Annons:
MEST LÄSTA ARIKLARNA PÅ RES
Annons:
Annons:
Senaste artiklar
RESEGUIDER
Annons:
MEST LÄST I DAG
RES
RES
Annons:
RES
FRÅGA RES
Annons:
RES
RES
RES
RES
RES
RES
RES

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader