20 år efter murens fall är Berlin hetare än någonsin. Den unika kombinationen av gammalt och nytt, organisation och anarki lockar besökare från hela världen. Res guidar dig till en lyckad helg med alla måsten - men förbi turistfällorna.
För att uppleva den riktiga Berlinkänslan – hyr en lägenhet, som alternativ till vandrarhem eller hotell. Hyr någons privata bostad för en helg eller utnyttja uthyrare som Pension Liebling, vars lägenheter i Prenzlauer Berg är inredda i typisk avskalad Berlinstil.
Berlinmuren är ett måste. På East Side Gallery står ett 1 300 meter långt stycke bevarat, med berömda målningar som inför 20-årsjubiléet av murens fall rustades upp av originalkonstnärerna. Likaså bör du besöka det judiska minnesmonumentet, där över tvåtusen stenblock bildar en vacker labyrint ovanför det underjordiska museet.
Från monumentet tar du buss 100 eller 200 som går längs Unter den Linden, paradgatan som slutar vid Brandenburger Tor och bjuder på allt från ryska ambassaden till Humboldtuniversitetet och Berliner Dom. Hoppa av när lusten faller på och spatsera runt.
En promenad runt museiön leder till bland annat Pergamonmuséet och Altes Nationalgalerie, vars pampiga pelare kontrasterar mot neonskylten som lyder ”All art has been contemporary”.
Om du vill njuta av kultur på berlinbornas vis är det mindre traditionella institutioner som gäller. På Kunst Werke i gallerikvarteren i stadsdelen Mitte pågår ofta spännande utställningar. Passa på att köpa någon av tidningarna ”Zitty” eller ”Tip” som finns i varje kiosk, de är din skattkarta till de mer alternativa evenemang som är så typiska för Berlin. Kvällen kanske bjuder på ett dansperformance, eller en transvestitkabaré?
Ta en paus på Kastanienallee. Berlins kanske populäraste turiststråk kantas av vackra gamla byggnader, caféer och små butiker. Den korsande Oderberger Straße har gott om second hand-butiker och längre söderut, ner mot kvarteren runt Alte Schönhauser Straße, Rosenthaler Straße och Hackescher Markt, fortsätter shoppingkvarteren.
Vill du fynda som berlinborna är det butiken Colours som gäller. På andra sidan stan i Kreuzberg finner du denna guldgruva, gömd på en bakgård, där du kan fynda second hand som betalas efter vikt till otroligt låga priser.
Kreuzberg är en av Berlins mest alternativa stadsdelar och kallas ibland ”Turkiets tredje största stad” på grund av alla invånare med turkiska rötter. Missa inte den turkiska marknaden, med frukt, ost eller tyger – en färgstark upplevelse. Hit går prismedvetna berlinbor strax före stängningsdags för att fynda frukt och grönt för en billig penning.
Berlinbornas favorit
Vandra sedan över kanalen och bort till Oranienstraße, ett av Kreuzbergs mest turistvänliga stråk. Här huserar dönerhak och kaféer i slitna byggnader dekorerade med gatukonst. Väl värt ett stopp är kaféet Luzia, som med sina guldväggar, retromöbler och väggillustrationer avgudas av varje besökare. På Berlinbornas favorit, parisdoftande Bateau Ivre, upptas vart och vartannat bord av en blivande författare med pannan i djupa veck.
När hungern faller på finns oändliga valmöjligheter. Stannar du i Kreuzberg serveras delikata pizzor av tjuriga servitörer på punkitalienaren Il Casolare. Färre turister hittar till grottliknande Baraka, som specialiserar sig på turkiska läckerheter.
I stadsdelen Mitte rekommenderas den omåttligt populära vietnamesrestaurangen Monsieur Vuong. Här kan man inte reservera bord, men maten är väl värd den korta väntetiden. Vill du testa den senaste hajpen ligger koreanska Yam Yam bara ett stenkast bort, där läckerheter som Bi Bim Bap serveras i en fräsch lokal.
Ett riktigt hett tips är en av Berlins få äkta japanska restauranger, Sasaya. Denna favorit bland många berlinbor stoltserar med flera sorters sake och en fantastisk meny, som kan avnjutas sittande på golvet vid ett av fönsterborden.
När kvällen nalkas vaknar Berlins uteliv. Runt vackra Helmholzplatz finns det gott om trevliga barer. Börja i lugnt takt på Wohnzimmer, ett klassiskt berlinhak som mycket riktigt påminner om ett vardagsrum. Ett stenkast därifrån ligger Liebling med de vackra tapeterna, så anonymt att det inte ens har en skylt vilket gör det ännu mer populärt bland berlinborna. Livliga White Trash, en tatueringsstudio, amerikansk diner och bar inredd som en traditionell kinarestaurang, är knappast en hemlighet men väl värt ett besök.
Som i de flesta storstäder öppnar nya klubbar konstant. Ögna igenom Zitty eller Tip-tidningen för idéer, men om du inte vågar chansa så är Watergate vid floden Spree eller Weekend med takterrass högt över Alexanderplatz två klubbar som går hem hos de flesta. Vill du festa som berlinborna är det legendariska technoklubben Berghain som gäller, där de flesta hamnar först tidigt på morgonen.
Eftersom klubben är öppen dygnet runt under helgen stannar många ända till sen eftermiddag. Det kan dock vara svårt att komma in. Om den tatuerade mannen som står bakom vakterna i dörren inte gillar din uppsyn ges en omärklig skakning på huvudet och du får vända på klacken.
Missa inte loppisen
När du har sovit ut är det dags för en rejäl brunch. På Im nu på Helmholtzplatz kan du för sju euro äta så mycket du klarar av den rikliga buffén. Berlinborna äter gärna frukost på retroinspirerade Haliflor. Är du sugen på något riktigt sött beger du dig till Kauf dich glücklich, det charmiga fiket med omatchade möbler där horder av turister äter sig lyckliga på nygräddade våfflor. På Bonanza coffee heroes lite längre ner på gatan serveras stadens godaste kaffe. Be att få en kopp ”zum mitnehmen” – att ta med – för att hålla dig varm under söndagens äventyr: loppmarknaden. Berlins mest kända loppis finns i Mauerpark och bjuder på allt från möbler och cyklar, kläder och gamla kameror till hembakta bullar och underhållning. En lite mindre, mer okänd och fräschare variant ligger fem minuters promenad söderut, på lilla Arkonaplatz där berlinborna fyndar vinylskivor och läderstövlar.
Ett bra sätt att ta avsked från Berlin är från en hög utsiktspunkt. I Fernsehturm – TV-tornet – på Alexanderplatz ringlar köerna långa och inträdet är dyrt. Mindre känt är kyrktornet på Zionskirche. Här finns ingen hiss utan bara en vindlande trappa, men utsikten är fantastisk och upplevelsen kostar bara en euro.
Här kan du blicka ut över Berlin, vinka till dina favoritplatser och säga: Auf Wiedersehen!
Text av: Eva Paulsen