Säg Christiania till en svensk, och de flesta som känner till den
lilla fristaten i Köpenhamn börjar prata om haschhandel. Men det här udda
70-talsexperimentet gömmer så mycket mer - vackra naturområden, bykänsla mitt
i stan och lekfull arkitektur.
Det hela började 1971, när hippier och bostadslösa ungdomar strömmade in på den övergivna militärbasen, nära det nya operahuset, granne med Christianshavn - en av Köpenhamns charmigaste stadsdelar. Gamla kaserner ockuperades och en liten flummig koloni skapades. Snart skrevs avtal med kommun och militär och ockupationen blev laglig.
Sedan dess har mycket hänt, men än i dag bor det knappt tusen människor inne på Christiania och än i dag lyser det vänsteralternativa arvet igenom. Ingen äger några hus själv, allt ägs gemensamt. De som flyttar lämnar helt enkelt bara sin bostad och det lokala boenderådet bestämmer vem som får flytta in. Alla boende (och näringsidkare) betalar skatt till Christiania, förutom till stat och kommun, och större beslut tas vid stormöten.
Det kallas för fristaten för att man inte alltid följer alla lagar och regler härinne, något som är väl känt men för det mesta tolererat av polis och andra myndigheter. Haschförsäljning sker fortfarande öppet på den ökända Pusher street, även om de långa raderna med haschbodar nu är borta.
Lustiga vinklar och vrår
Men det är inte den här trista delen av Christiania som är intressant för en besökare, tvärtom är det något man gärna kan undvika. I stället finns här så mycket mer att upptäcka, något som runt miljonen besökare gör varje år - det här är faktiskt ett av Köpenhamns mest populära besöksmål.
Promenera och cykla runt och du förstår snart varför så många av de ursprungliga hippierna fortfarande bor kvar, trots att många nu har välbetalda jobb. Här har du lite av en lantlig bymiljö, mitt i storstaden Köpenhamn, med små färgglada hus, massor av grönområden och vatten, och till och med stall.
Bebyggelsen består av en blandning av militära kaserner, fästningshus och vallar från 1600-talet och framåt. Däremellan har skaparglädjen växt fram i form av fantasifulla hemsnickrade hus - regnbågsfärgade, pyramidformade och med lustiga vinklar och vrår.
En del liknar förvuxna trädkojor, andra eleganta kustnära sommarhus. Här är det härligt bara att promenera runt och upptäcka!
Blir du törstig eller hungrig finns det flera möjligheter. Du kan gå till inkøbscentralen och köpa en håndbajer - en kall öl som du dricker ute på egen hand. Eller så besöker du något av de olika kaféerna och restaurangerna.
Cafe Månefiskeren är populärt och har både mat och kaffe. Det finns gott om plats inomhus men det är uteserveringen som lockar flest, när vädret tillåter. Är du hungrigare än så serverar Morgenstedet vegetarisk mat både inne och i sin trädgård. Grønsagen säljer ekologisk frukt & grönt men har också lunchbuffé. För ett litet lyxigare kök går man till Spiseloppen medan Nemoland är enkelt och har blandad publik. Café Woodstock är en intressant upplevelse men inget för den känslige - det ligger precis vid Pusher Street och gästerna är en salig blandning av hyggligt folk, fulla damer och herrar och jointrökande dudes.
En liten hippiekoloni
Med hungern stillad kanske det är läge för shopping? Kvindesmedien säljer allehanda prydnadsföremål och lustiga metallskulpturer medan Caso restaurerar och säljer antika spisar och kaminer. Christiania Bikes är kända långt utanför Köpenhamn för sina robusta (men dyra) trehjuliga cyklar med lastlåda, populära inte minst bland barnfamiljer.
Avrunda besöket med ett lyssna på livemusik, till exempel på klubben Loppen eller några av de mindre ställena som då och då har jazz eller trumkvällar. Det är inte bara lokala band som spelar - både Dylan och Blur har varit här. Inte illa för en liten hippiekoloni!