Nya Iphone redan hackad
När första versionen av Iphone släpptes tog det flera månader tills någon lyckades komma förbi säkerhetsfunktionerna. Men den här gången gavs ett stort försprång när Apple släppte betaversioner av mjukvaran som det gick att testa på.
En grupp som kallar sig för Iphone Dev Team lyckades och de lovar nu att verktyget för att låsa upp telefonen ska släppas inom kort, skriver Gizmodo.
Spridning
Men det är inte säkert att hackningen får lika stor spridning som förra gången eftersom Iphone 3G nu finns i de flesta länder i världen. Därför behöver köparen inte låsa upp en amerikansk modell för att kunna använda den i Sverige till skillnad från tidigare.
Igår lanserades också Apples App Store och enligt idg.se förväntas den bli lika viktig som Iphone 3G:s nya funktioner. Innan dess var man nämligen tvungen att låsa upp telefonen för att kunna installera nya program men i App Store kommer de både att erbjudas gratisprogram och sådana som går att köpa.
Av Louise Lundström
louise.lundstrom@expressen.se
