Onsdag 10 februari 2010 - Tipsa Expressen
Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3

Framkalla dina digitala bilder

Drömmer du om gammaldags fotoalbum?
Inga problem! Via datorn fixar du enkelt papperskopior av dina bästa digitalbilder. Eller fina förstoringar.
I dag visar vi hur du gör.
Fakta

FOTOSAJTER

www.expert.se
Priser från 1,95 per kopia. Billigast om du beställer hundra bilder eller flera på samma gång. Användarvänlig sajt.

www.extrafilm.se
Priser från 0,98 kronor per bild. Värt att kolla in om du vill ha någon extraprodukt, som till exempel en fotokalender, eftersom man ofta har erbjudanden av olika slag, som "Köp 3, betala för 2".

www.postfoto.se
Billigast! Från 0,65 öre per bild.

www.snapfish.se
Från 0,95 kronor per bild. Har tydliga hjälpavsnitt på sajten som är bra för den som känner sig osäker.

www.fujidirekt.se
Pris per kopia från 65 öre per bild.

(Med reservation för eventuella prisändringar. Tänk också på att frakt kan tillkomma.)

När du ska framkalla dina bilder börjar du med att dra över dem från digitalkameran till datorn, vilket oftast sker via USB-sladd eller minneskortsläsare.
Bilderna brukar då hamna i datorns bildprogram, till exempel "Mina bilder", iPhoto eller liknande.
Gå igenom dina bilder ordentligt. Vilka vill du föreviga på en papperskopia? Med digitalkamera tar vi ju oftast flera bilder på samma motiv, välj den som du tycker bäst om. Det är onödigt att framkalla alla.
Skapa gärna en egen mapp där du lägger de utvalda bilderna, så att du har koll på vilka du vill skicka in. I exemplet nedan har jag gjort en sådan mapp som jag kallat "Idas bästa bilder" och lagt den på datorns skrivbord.

Så här gör du:

Förr i världen tog du din filmrulle och gick till fotobutiken, eller skickade in som fotopåse. I dag gör du allt via din dator.
Det finns många företag som erbjuder filmframkallning via nätet, och de flesta fungerar väldigt likartat. Jag har valt att ta ett av de största företagen, Fuji Direkt, som exempel.

Bli medlem

Jag går in på www.fujidirekt.se och blir medlem gratis, därefter kan jag logga in på sajten. Klickar på "Börja här" och sen "Snabb uppladdning". Klickar på "Välj bilder" och en ruta kommer upp där jag klickar på "Skrivbord" och därefter på mappen "Idas bästa bilder". Jag markerar alla bilder i mappen, eftersom jag redan gjort mitt urval, och de kommer upp på Fujisidan.

Ladda upp bilderna

Sen klickar jag på "Ladda upp", datorn jobbar och sen kommer jag till själva beställningssidan där alla kort från "Idas bästa bilder" ligger på en lång rad. Här klickar du i hur många exemplar du vill ha av varje bild, och vilken storlek du vill ha. Pris per kopia från 65 öre per bild.

Av Ida Thunberg
redaktionen@expressen.se

Publicerat 13 oktober 2009
Uppdaterad 13 oktober 2009
Vad tycker du om Facebooks nya utseende?
Bättre.
Sämre.
Använder inte Facebook.
Brevet får kvinnor att bekänna färg
Här är kedjebrevet som får svenska kvinnor att avslöja sin behå-färg på Facebook "Såg en massa färger på nätet och fattade ingenting." DISKUTERA!
Har du bekänt din bh-färg på Facebook?
Ja.
Nej.
Nej, men nu ska jag det.

 
Toppbild
Bottenbild