Danska Gus Hansen är en av världens bästa, och mest kända pokerspelare. Han spelar alla stora tävlingar och världens högsta cashgame. Läs hans krönika - varje vecka på Expressen.se.
Förra veckan spelade jag NBC Heads-up Championship i Las Vegas. Första omgången lottades jag mot Don Cheadle, vilket jag var mycket nöjd med. Cheadle är visserligen en fantastisk skådespelare (har ni inte sett Hotel Rwanda så hyr den!), men långt ifrån ett pokerproffs. Med andra ord var han inte direkt toppseedad i tävlingen.
Ingen av oss fick några märkvärdiga händer, men för första gången på tre år lyckades jag ta mig vidare från första omgången. Nu skulle titeln äntligen bli min!
Nästa offer var Scotty Nguyen, och i tredje omgången slog jag min gamla rumskamrat, Phil Laak. Sen var det dags för Phil Ivey och allt var upplagt för en riktig monstermatch på tv-bordet. Men jag kom aldrig riktigt in i spelet och det roliga tog slut redan i kvartsfinal. Jag lämnade Caesar’s Palace oerhört besviken
Måndagen därpå hyrde jag, Phil Ivey och Erik Seidel ett privatplan och flög till Los Angeles för att spela in reklamfilmer för Full Tilt poker. Vilket visade sig innebära EXTREMT tidiga mornar.
På tisdagen blev jag upphämtad av en taxi halv sju på morgonen - ingen vanlig tid att gå upp för en pokerspelare. Tolv timmars filmande senare, varav fyra med en 25-kilos kamera på ryggen, var jag tillbaka i hotellsängen fullkomligt utmattat.
Trots att filmningen inte började förrän klockan tio på onsdagen lyckades jag försova mig och med två stora väskor, två mobiltelefoner och en morgontidning stormade jag in i hissen och möttes av ett bekant: ”Tjena Gus hur är läget?”.
Det visar sig att Ray Romano (från Alla älskar Raymond) och Cheryl Hines (från Simma lugnt Larry) bodde på samma hotell och de trodde jag var i stan för galapremiären av nya pokerfilmen ”The Grand”.
På onsdagen skulle en rad Hollywoodskådisar gå på röda mattan vid galapremiären. Förutom Ray, som jag träffat flera gånger i Vegas, och Cheryl, så skulle flera av skådespelarna från filmen dyka upp: Woody Harrelson, Richard Kind (från Spin City), Dennis Farina (från Law and Order) och Jason Alexander (från Seinfeld). Dessutom flera av mina pokerkollegor som Daniel Negreanu, Doyle Brunson, Phil Hellmuth, Antonio Esfandiari och Phil Laak.
Som du kanske redan har gissat så hamnade även jag på röda mattan, och efter filmen avslutade vi kvällen med en stor fest - Hollywood style!
Bra film och en bra fest, men gissa om jag var sliten på torsdagsmorgonen när taxin kom och hämtade mig...
/Gus