Danska Gus Hansen är en av världens bästa, och mest kända pokerspelare. Han spelar alla stora tävlingar och världens högsta cashgame. Läs hans krönika - varje vecka på Expressen.se.
Jag fortsätter där jag slutade förra veckan, med att filosofera över konsten att bluffa.
Jag sitter just nu på flyget till Las Vegas och förbereder mig för ”NBC Heads-up Championship”, och ett ord dyker hela tiden upp i mitt huvud - bluffa!
Måste öva
Som jag tidigare slagit fast är bluffen en väsentlig del i en vinnande pokerstrategi. Och jag försöker hela tiden tillföra nya bluffdimensioner till mitt spel. Många tycker nog att jag redan bluffar för mycket, men om jag ska vara helt ärlig behöver jag fortfarande jobba på min förmåga att bluffa i vissa situationer.
I en heads-up match har man hela tiden pengar i potten och att kunna avfyra en bluff - med eller utan en stark hand - är av största vikt. Förhoppningsvis kan jag utöva detta i veckans tävling i Las Vegas.
Låt oss titta på ytterligare en bluff från förra veckans Europatourtävling i Köpenhamn:
Vi spelar 100/200 utan ante. Jag synar på cutoff mot två tidigare synare. Spelaren på knappen synar och big blind höjer till 1 200. Höjningen är tillräckligt stor för att bli av med de första två synarna, men som vi alla vet är jag mer envis än så. Med 6-4 i ruter vet jag visserligen att jag har sämst hand, men jag gillar ändå min position:
2 100 i potten, 1 000 för att syna, i position med en suited connector. Vad mer kan jag önska mig? Knappen synar bakom och vi är tre spelare på floppen.
Floppen kommer 2, 4, 7 med två hjärter, och big blind bettar 2 500. Jag sitter bara med ett par i fyror, och inga drag att tala om. Frågan är om mina fyror är starka nog mot en som höjt ur position, som har satsat två gånger, och dessutom med en spelare bakom mig.
I de flesta fall är svaret ett rungande NEJ, men i den här potten ser jag andra möjligheter och synar. Knappen lägger sig och på turn kommer hjärter nio. Big blind checkar och det är tydligt att han inte längre känner sig trygg med situationen. Precis vad jag har väntat på!
Ny chans
Nu ser det väldigt mycket ut som jag antingen har träffat hjärterfärgen, eller träffat en triss redan på floppen. I båda fallen skulle jag ha spelat som nu.
Jag satsar 5 800 och planerar att bluffa med en all-in på river om han synar min satsning. Jag är rätt säker på att jag kan ta potten redan nu, om han inte sitter med ett högt par och en hjärter. Och av hans ansiktsuttryck att döma verkar så inte vara fallet. Efter två minuters obligatorisk betänketid kastar motståndaren korten och potten är min!
Berätta bra!
Senare berättar någon som sett handen att han foldade två svarta ess. En jätteläggning. Men än viktigare: Han trodde på historien jag försökte berätta. Oavsett om det var en slowspelad triss, eller en träffad färg skulle hans två ess vara chanslösa.
Så nästa gång du ger dig på en stor bluff, se till att den berättar en trovärdig historia!
Tills nästa vecka, fortsätt bluffa!
/Gus