Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Böcker & boktips

Här hittar du de hetaste böckerna.

Storlek på text:
Skriv ut text
Julian Assanges grundare säger nu att Wikileaks ska sluta publicera hemligt material och istället koncentrera sig på att samla in pengar. Julian Assanges grundare säger nu att Wikileaks ska sluta publicera hemligt material och istället koncentrera sig på att samla in pengar.

Wikileaks slutar med hemligt material

Annons:
Betalningsjättarnas blockad har slagit hårt mot Wikileaks.
Nu slutar sajten att publicera hemligt material.
I stället kommer man att koncentrera sig på att samla in pengar - för att överleva.
- Den här blockaden utgör ett existentiellt hot mot Wikileaks, säger grundaren Julian Assange.
Kort efter att Wikileaks förra året började lägga ut cirka 250 000 telegram från det amerikanska utrikesdepartementet inledde USA-baserade betalningsjättar som Visa, Mastercard, Western Union och PayPal en blockad mot sajten.
Finansieringen av verksamheten har strypts drastiskt, så att intäkterna har minskat med 95 procent.
Nu anser Wikileaks att man inte har något annat val än att tillfälligt sluta publicera journalistiskt material, uppger AP.
I stället ska man koncentrera sig på att samla in pengar och vidta legala åtgärder mot blockaden – annars kommer man inte att kunna fortsätta sin verksamhet efter nyår, uppger Russia Today.
– Den här blockaden utgör ett existentiellt hot mot Wikileaks, säger grundaren Julian Assange på en presskonferens på Frontline Club i London.

Donera på nytt sätt

Sajten jobbar nu för att hitta nya sätt för att samla in pengar, som att ta emot donationer via mobiltelefoner, checkar eller kontanter via vanlig post.
Innan blockaden inleddes hade sajten intäkter på 100 000 euro (drygt 911 000 kronor) per månad. Om blockaden hävs räknar man med att kunna få in 2,5 miljoner dollar (cirka 16,4 miljoner kronor) det första halvåret 2012, uppger personerna bakom sajten.
Assange hävdar att pengarna som samlas in inte kommer att användas för att finansiera hans personliga advokatkostnader.
– Wikileaks insamlade pengar har aldrig gått till det svenska utlämningsmålet, säger han.

Värnar om oberoende

Assange menar att det är viktigt att sajten fortsätter att slå fast sitt oberoende genom donationer från många olika personer – så att man inte påverkas av en person eller en grupp. Traditionellt sett har cirka 50 000 personer stått för en majoritet av donationerna, menar han.
Den 28 november ska Wikileaks lansera nya säkerhetsarrangemang på sajten, som ska minska risken för att de som lämnar ut hemligt material åtalas.
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
Annons:
BIRROS BORD
Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
Mest läst i dag
SPORT
Annons:
EXTRA
SPORT
BLOGG
Annons:
BLOGG
FEATURE
EXTRA
Kultur
RES
MODE
MEST SETT I DAG
DAGENS MAGASIN
LEDARKRÖNIKÖRER
SPELA SPEL
TÄVLING
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
HÄLSA
LEVA & BO
BLOGG

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader