Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Storlek på text:
Skriv ut text
SISTA HÄLSNINGEN. Den drunknade polackens arbetskamrater hedrade i går hans minne med blommor vid kanalkanten. Nu utreder polisen vad som gick snett. Foto: Wiriden Jan SISTA HÄLSNINGEN. Den drunknade polackens arbetskamrater hedrade i går hans minne med blommor vid kanalkanten. Nu utreder polisen vad som gick snett. Foto: Wiriden Jan

Ville rädda kompis - greps för fylleri

Annons:
GÖTEBORG. En man drunknade i centrala Göteborg i måndags - trots att hans kamrat förtvivlat försökte få hjälp att rädda honom. Polisen larmades till platsen. Men i stället för att få hjälp låstes kamraten in i en fyllecell.
Enligt uppgift till GT utreds ärendet av polisens disciplinenhet, något som chefen Lars Brask "varken vill bekräfta eller dementera".
Polackerna var i Sverige för att jobba på ett bygge. Vid femtiden i måndags morse kom de gående längs Stampgatan och Fattighusån. Båda var berusade.
Plötsligt fick den ene ett infall att bada.
- Det är riktigt kallt i vattnet. Men han har varit så berusad att han inte känt det, säger männens arbetsgivare Ingemar Karlsson på företaget Stomsystem Polska.
Den badsugne simmade ut, medan hans kamrat var klok nog att stanna kvar i land.
- När han då vände sig om kunde han plötsligt inte se sin simmande kompis längre. Han hade försvunnit under ytan, berättar Ingemar Karlsson.

Försökte få hjälp

Förtvivlad rusade kamraten upp på Stampgatan och viftade vilt för att försöka få stopp på de få spårvagnar som passerade.
En spårvagnsförare larmade polisen, som snart var på plats med en patrull. Polacken försökte med gester och på polska förklara vad som hänt, men allt poliserna såg var en stökig och berusad man.
- Han ringde en kompis som låg hemma och sov, men hann bara säga att det var problem - i den vevan tog polisen telefonen ifrån honom, berättar Ingemar Karlsson.

I fyllecell

Den uppringde hade annars kunnat förklara situationen för poliserna.
Patrullen körde polacken till det så kallade personintaget på Aminogatan.
Enligt uppgift till GT ska mannen ha lyckats få fram att han behövde en tolk, men någon sådan beställdes inte. I stället sattes han i en cell för att "sova ruset av sig".

Det var för sent

Först vid 15-tiden samma dag, sedan mannen fått kontakt med sin arbetsgivare, fick polisen klart för sig vad som hänt.
Men då var det för sent.
Dagen därpå hittade räddningstjänstens dykare den drunknade polacken.
Under gårdagen hölls en minnesceremoni i Katolska kyrkan.
- Vi har också varit på platsen och lagt blommor och tänt ljus, berättar Ingemar Karlsson.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:

Håll kärleken vid liv - med hjälp av medicin

Forskare: "Kan minska antalet skilsmässor" Vad tror du? Diskutera och rösta!

Kan du tänka dig att äta medicin för att hålla ihop ditt äktenskap?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Kan du tänka dig att äta medicin för att hålla ihop ditt äktenskap?

Annons:
OS I LONDON - 67 DAGAR KVAR
Senaste nytt
SPORT
Annons:
NÖJE
Mest läst i dag
BLOGG
Annons:
SPORT
NÖJE
MODEBLOGGEN
Annons:
EXTRA
SPORT
SANKTAN
HÄLSA
MODE
HÄLSA
HÄLSA
MODE
MODE
VAR MED I LÄSARPANELEN!
DAGENS MAGASIN
HOROSKOP
Kultur
MODE
ALLT OM BILAR
MODE
MODE
EXTRA
SPELA SPEL
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader