Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Klen middag. Två delade köttbullar, lite ärtpuré och potatismos. Det är inte vad skogshuggaren Vesa Voimäki vill ha till middag. Klen middag. Två delade köttbullar, lite ärtpuré och potatismos. Det är inte vad skogshuggaren Vesa Voimäki vill ha till middag.

Vill du ha det här i kväll?

Annons:
FAKTA

Missnöjd med äldrevården? Mejla oss
Hur behandlas dina nära som blivit gamla och behöver hjälp? Är de nöjda med maten och omsorgen?
Mejla och berätta. Glöm inte att skriva ditt namn och telefonnummer. Adressen är aldre@expressen.se

FRÅGAN

Skulle du vilja äta det här till middag?

Maj-Britt Källehult, 65, pensionär från Trollhättan:
- Men herregud! Vad är det för nåt? Jag skulle inte vilja äta det, inte ens om jag fick det. Jag skulle definitivt inte betala för det.
Klas Berne, 31, marknadsansvarig, Stockholm:
- Nej, det ser väldigt lite ut. Känns som slöseri med pengar och resurser. Jag skulle inte vilja äta det. Tror inte jag skulle bli mätt.
John Påsse, 24, Trollhättan, fastighetsskötare:
- Utseendemässigt så skulle jag inte det. Hur det smakar vet jag inte, men det ser väldigt lite och färglöst ut. Lite lingon och gurka hade inte skadat.
Susanne Bornecrantz Blom, 52, fritidsledare från Trollhättan:
- Nej, jag tycker att det är fruktansvärt. Jag har själv jobbat inom äldrevården och jag vill inte ha det så när jag själv blir gammal.
Sara Kellerman Ljung, 21, bartender, Trollhättan:
- Men gud vad äckligt, usch! Nej, det ser för äckligt ut. Jag ser ju att det är potatis, men vad är det där? Köttbullar? Ser mer ut som en spya.

Liknar en spya

Är du rädd för att bli gammal och hamna på hem?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Är du rädd för att bli gammal och hamna på hem?

Läs mer om
STOCKHOLM/TROLLHÄTTAN. Skogshuggaren Vesa Voimäki, 71, åt alltid mycket och gott - innan han hamnade på hemmet.
I dag består middagen av två delade köttbullar, ett par matskedar potatismos och en klick ärtpuré.
- 25 procent av människorna i äldrevården är undernärda, säger Mats-Eric Nilsson, expert på storköksmat.
Mannen bakom maten. Lars Alvebratt, chef för omvårdsförvaltningen Trollhättan, håller med om att maten inte ser bra ut. Foto: Anders YlanderMats-Eric Nilsson. Vesa Voimäki är en storvuxen skogshuggare från Haparanda. I hela sitt liv har han alltid fått äta sig mätt och hans fru har tagit hand om honom tills demensen blev för svår.
Men nu på Tallbackens demensboende i Trollhättan är ingenting sig likt, berättar familjen.
Maten tillagas centralt och kallas timbalkost. Det innebär att den är anpassad för personer med tuggsvårigheter och aptitproblem. Mindre mat, med mycket energi.

Fel på maten

Men enligt dottern Merja Voimäki är det inget fel på Vesas aptit och tuggförmåga, det är snarare maten det är fel på.
- Det är för jävligt. När man ser sånt här vill man inte bli gammal, säger Merja Voimäki.
- Vi tar med falukorv och den slinker ner hur lätt som helst, säger hon.
Nästan 3 000 kronor i månaden kostar maten för Vesa Voimäki. Till och med omvårdnadschefen i Trollhättans kommun, Lars Alvebratt, håller med om att maten inte ser så lockande ut.
- När man ser den så här så ser det ju inte så okej ut. Det liknar ju inget man beställt på en restaurang, om man säger så.
Alvebratt tycker att det är viktigt vad de äldre får i sig. Han anser att Trollhättan prioriterar frågan.

I minsta laget

Även om maten är specialbehandlad för mer energiinnehåll, så tycker Annica Sohlström, chef för nutritionsavdelningen på livsmedelsverket, att portionen låter i minsta laget.
- Det låter lite. Det är ett problem med undernäring inom äldrevården. Åldrandet går så klart snabbare om man inte får i sig ordentligt med näring.
Mats-Eric Nilsson, medförfattare till den nya boken "Döden i grytan" som tar upp problem med storköksmat, säger att dålig mat är ett stort problem inom vården.
- Många äldre får sämre smaksinne och aptit. Då behöver man extra smakrik och aptitlig mat. Men på många äldreboenden får de tvärtom sämre mat än de tidigare varit vana vid, säger Nilsson.
- Enklaste lösningen är att sluta med fjärrproducerad mat. Att laga maten så nära som möjligt, låta äldre delta i uppläggning och dukning. Att skapa en trevlig måltid, säger han.
Nu har Vesa Voimäki och hans familj tröttnat. De hoppas att kommunen ska bevilja en förflyttning.
- Det tror jag de kommer göra, de orkar väl inte med folk som säger ifrån, säger Merja Voimäki.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:

Fick snö i halsen
- tappade sången

Loreen fick den konstgjorda snön i halsen under gårdagens viktiga jurygenrep Nu isolerar hos sig inför i kväll - "Jag vill inte göra något annat än att fokusera."

Finslipar in i det sista Se hela uppträdandet från Crystal Hall i Baku.

Här grips de i Baku inför SVT:s team Diktaturen rensade bort demonstranterna.

Sanningen bakom svajiga semin

Loreens show blev skakig "Jag fattar att folk reagerade."

Vad får Loreen för placering i Eurovisionfinalen?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Vad får Loreen för placering i Eurovisionfinalen?

ANDERS NUNSTEDT: Loreen levererade i semin – trots nervpressen.

Annons:
LET'S DANCE

Anton och Molly till final i Let's Dance

Tre danspar har blivit två I kvällens semifinal åkte Marcus Schenkenberg ut.

BILDEXTRA! Allt från semifinalen i årets "Let's dance" Läs liverapporten här!

Var det rätt att Marcus Schenkenberg åkte ut i kvällens "Let's dance"?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Var det rätt att Marcus Schenkenberg åkte ut i kvällens "Let's dance"?

MALIN COLLIN: "Anton Hysén är den nya Måns Zelmerlöw" Läs krönika här!

Molly Nutley har haft hög frånvaro från skolan Har fasat för att behöva gå om.

Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
Mest läst i dag
SPORT
Annons:
BLOGG
NÖJE
SPORT
Annons:
MODEBLOGGEN
MODE
HÄLSA
EXTRA
WEBBTEST
HÄLSA
ALLT OM BILAR
SANKTAN
HÄLSA
MODE
LEVA&BO
HÄLSA
MODE
LEVA&BO
MODE
MODE
ALLT OM BILAR
Kultur
MODE
MODE
MODE
VAR MED I LÄSARPANELEN!
DAGENS MAGASIN
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader