Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Allt om favoritböckerna

Lästips och intervjuer med författarna.

Storlek på text:
Skriv ut text
Kriminalinspektör Lennart Gustafsson arbetar med att bearbeta tips från allmänheten. Foto: Roger Vikström Kriminalinspektör Lennart Gustafsson arbetar med att bearbeta tips från allmänheten. Foto: Roger Vikström

"Vi får många bra tips"

Annons:
FAKTA

1 Caroline Wasberg, 43 Blev vittne till ett överfall i t-banan. Hon såg hela attacken, visade andra resenärer vilken väg gärningsmannen flydde - och såg till att andra personer ringde polisen. tack vare Caroline greps mannen av polis.
2 Kim Tholander, 20, Martin Eriksson, 21, Robin Isacsson, 19, Johan Vekas, 19, Claes Winterborg, 19, och Marcus Karlsson, 19 Hockeylirarna från Gnesta räddade en ung kvinna som attackerats av ett ligistgäng 6 september i Södertälje. de blev själva skadade under räddningsinsatsen och fick uppsöka sjukhus på natten.
3 Hans Flach, 47, och Peter Händén, 46 Gick i spetsen och övermannade två maskerade rånare som slagit till mot Nordeabanken i centrala Gävle 30 september. Tack vare Hans och Peters insats greps männen av polis.
4 Kalle Rosén, 32 Tvåbarnspappan Kalle Rosén avväpnade 27 augusti en berusad man som gick bärsärk med en vedyxa inne på Ica Kvantum i Odensala. Kalle blev själv skadad när han övermannande yxgalningen.
5 Marie-Louise Nirs, 48 Stoppade en brutal misshandel efter en ungdomsfest utanför Karlstad 19 juli genom att slå till gärningsmannen med en ficklampa i bakhuvudet.
6 Kurt Larsson, 61 Stoppade en våldsam misshandel 28 september - men var chanslös mot ligistgängets blodiga hämnd. De hoppade på hans huvud, knäckte hans näsa, slog sönder tänder och käke.
7 Peter Olsson, 53 Under knivhot attackerades Sandra Kovanen, 19, av en våldtäktsman. Då kom Peter Olsson och skrämde i väg mannen med ett stolsben. Senare dömdes mannen till ett långt fängelsestraff - och livstids utvisning.
Chef för rikskriminalpolisen
Kriminolog och författare
Utsattes för en våldtäkt 2004
Programledare "Efterlyst", TV3
Advokat
Expressens chefredaktör

Läs mer om
Civil- kurage- priset Rädslan kopplar ett allt starkare grepp om samhället. Den utvecklingen vill Expressen och "Efterlyst" hjälpa till att bryta. Därför har vi instiftat Civilkurage-priset på 100 000 kronor. Det delas ut till den som genom sitt mod förhindrat brott, medverkat till att brott klarats upp eller varit ett föredöme i kampen mot rädslan.
här är juryn som avgör:
De har förhindrat brott, medverkat till att brott klarats upp, vittnat i domstol - eller varit ett föredöme i kampen mot rädslan. De har visat mod och civilkurage. Nu ska något av de elva nominerade bidragen få Expressens och "Efterlysts" stora civilkuragepris. På onsdag kväll - direkt i TV3 - får vi veta vem som blir 100 000 kronor rikare.
Han har tagit emot tips i "Efterlyst" i 16 år, han är med i Palmegruppen. Inget borde förvåna kriminalinspektör Lennart Gustafsson på rikskrim - men: - "Efterlyst" har fått in många fler bra tips från allmänheten sedan civilkurageserien startade, säger han.
På onsdag avgörs det vem som får Expressens och "Efterlysts" stora civilkuragepris - och prissumman 100 000 kronor. Avgörandet sker direkt i tv3, med start klockan 21.00.
Tävlingsjuryn - som ska avgöra vem som får priset - består av:
Therese Mattsson, chef för rikskriminalpolisen.
Leif GW Persson, kriminolog och författare.
Jenny Lèmon, brottsoffer som utsattes för en brutal våldtäkt 2004.
Hasse Aro, känd tv-profil och programledare för TV3:s "Efterlyst".
Otto Sjöberg, Expressens chefredaktör.
Elisabeth Massi Fritz, advokat.
Under seriens gång har flera hundra bidrag kommit in - och det har inte varit ett enkelt arbete att välja ut de elva nominerade kandidaterna, som presenteras i sin helhet här intill.

Ingår i Palmegruppen
Lennart Gustafsson arbetar på rikskriminalpolisen i Stockholm, där han bland annat ingår i Palmegruppen. I "Efterlyst" i TV3 ser du honom varje onsdagskväll i rutan, där han är projekt- och sekretessansvarig, och bearbetar inkommande tips från allmänheten.
- Jag gör en första bedömning av de tips som kommer in och ser till att de kommer till rätt utredningsman, säger han.

Tipsen har ökat
Lennart Gustafsson är van vid att ta emot tips - och ser snabbt om det finns en bärighet i de uppgifter som lämnas. Sedan Expressen och "Efterlyst" instiftade Civilkuragepriset på 100 000 kronor har antalet riktigt bra tips och intressanta iakttagelser ökat, tycker han.
De får även in fler samtal från tittarna.
- Framför har kvaliteten i tipsen blivit bättre, säger han.
Är det de 100 000 kronorna som lockar?
- Ja, så kan det vara, helt klart.
Att mordet på Olof Palme inte lösts, trots en belöning på 50 miljoner kronor, är mer svårförklarat. Fallet preskriberas 2011.
Lennart Gustafsson säger:
- Dessvärre tror jag det blir svårt att få det uppklarat i domstol sedan Christer Pettersson gick bort.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
BIG BROTHER

Hanna: "Hade lovat min mamma att inte ha sex"

"Big brother"-vinnaren om varför löftet bröts: "Rår inte för sina känslor."

Hanna Johansson knep segern i "Big brother" "Jag är jättelycklig", säger hon.

Det hände - i verkligheten Här är några av nyheterna som finalisterna har missat.

Var det rätt att Hanna Johansson vann "Big brother"?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Var det rätt att Hanna Johansson vann "Big brother"?

Annons:
MÄSTARNAS MÄSTARE

TV: Här avgör Jörgen finalen

Dramatisk upplösning av "Mästarnas mästare" Se finalens avgörande!

Vinnaren: "Ingen livsavgörande tävling, men det är klart det är kul att vinna."

Var det rätt att Jörgen Jönsson vann årets "Mästarnas mästare"?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Var det rätt att Jörgen Jönsson vann årets "Mästarnas mästare"?

Smällen för England - stjärnan missar EM

Chelseabacken Gary Cahill har dubbla frakturer på käken Ny tung skadesmäll.

Hur långt tror du att England kommer gå i fotbolls-EM i sommar?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Hur långt tror du att England kommer gå i fotbolls-EM i sommar?

Ferdinand ratas igen - då rasar han på Twitter

Liverpool-doldis ersätter Gary Cahill Rio Ferdinand nobbad: "På vilka grunder???"

"Att City-stjärnan inte tas ut är ett skämt"

HEINIUS: Efter alla skador borde Hodgson svälja sin stolhet och tänka om.

Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
Mest läst i dag
SPORT
Annons:
BLOGG
EXTRA
SPORT
Annons:
MODEBLOGGEN
NÖJE
DAGENS MAGASIN
ALLT OM BILAR
MODE
HÄLSA
HÄLSA
ALLT OM BILAR
MODE
MODE
Kultur
MODE
SANKTAN
MODE
HÄLSA
ALLT OM BILAR
ALLT OM BILAR
VAR MED I LÄSARPANELEN!
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader