I Lessebo överfölls den 16-åriga flickan på en gångväg och släpades in bakom ett skjul där hon våldtogs. Nu misstänks en 13-årig pojke för brottet.
I Norrköping blev en 35-årig kvinna överfallen på McDonalds toalett. En av flera misstänkta är en 17-årig pojke.
Det är två av flera fall den senaste tiden där pojkar i tonåren misstänks ligga bakom våldtäkter.
Våldtäkten på McDonalds anmäldes av kvinnan själv i fredags kväll. Hon var mycket uppriven när hon berättade för polisen hur flera män hade tvingat in henne på toaletten.
Där ska en av männen ha våldtagit henne, med hjälp av de andra. En av de anhållna männen är bara 17 år gammal. Samtliga är helt okända för kvinnan, har hon berättat för polisen.
Våldtäkten är långt ifrån den enda på senare tid där förövarna misstänks vara tonårspojkar. I centrala Lessebo överfölls nyligen en 16-årig flicka vid 20-tiden på kvällen.
13-åring kände sitt offer
- Hon blev indragen bakom ett skjul intill en gång- och cykelväg i centrala Lessebo. Det handlar om en fullbordad våldtäkt, säger Robert Loeffel, informationschef vid polisen i Kronobergs län.
En 13-årig pojke, som flickan kunnat namnge, misstänks för brottet.
Bara några dagar senare fick polisen in ytterligare en våldtäktsanmälan, nu i Växjö.
- Där är en 13-åring misstänkt för våldtäkt på en jämnårig flicka. De känner varandra sedan tidigare och enligt anmälan ska våldtäkten ha skett inomhus, säger Robert Loeffel.
Eftersom flickan är under 15 år rubriceras det som våldtäkt mot barn. Båda 13-åringarna nekar till anklagelserna.
De senaste veckorna har också Borås, Norrköping och Göteborg drabbats av sexualbrott där den misstänkte gärningsmannen visat sig vara ett barn.
12-åring greps på platsen
Den våldtäktsman som härjat i Göteborgstrakten under hösten - den så kallade "Dörrklockemannen" - misstänks vara en 15-årig pojke.
- Det är ytterst ovanligt med en så här pass ung serievåldtäktsman. Jag har inte varit med om något liknande, säger Per-Olof Johansson, chef för grova brottsenheten vid Göteborgspolisen, som arbetat med fallet.
I Borås misstänks en 12-åring och en 13-åring ligga bakom flera sexualbrott med kraftiga våldsinslag. Den 12-årige pojken kunde gripas när boende i ett hus intill brottsplatsen hörde kvinnan skrika och ingrep.
- Han bara slog och slog mot hennes huvud, berättar familjefadern som sprang ut.
Då satt den 19-åriga kvinnan på marken. 12-åringen hade redan hunnit dra ner hennes byxor en bit.
I de fall där pojkarna är under 15 år blir det socialtjänsten som tar över handläggningen.