Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Storlek på text:
Skriv ut text

Mona Sahlin om: Partiet

Annons:
Läs mer om
M: Jag upptäckte att vi har en sak gemensamt och det är vår Spotify-lista. Nästan alla låtar du har där, har jag också på min, men jag konstaterade också att du har slängt ut musik som Bruce Springsteen och Ulf Lundell, och plockat in – ska man säga – Stockholms innerstads-musik. Är det här någonting som präglar partiets förändring eller är det en eftergift till Miljöpartiet?

Intressant beskrivning, för vet du vad jag la in på min lista? Banden som ska vara på Hultsfred i sommar. Jag har sprungit på Hultsfred i 15 år och när man får spellistan någon gång i februari mars, så börjar man lyssna igenom vilka band det ska vara på sommaren, så fastnar man för några, och Springsteen det är faktiskt inte så att bara för att man älskar hans musik, så lyssnar man bara på den. Jag tycker att det finns en så skön förening av nytt och gammalt. Musik är roligast när den är ny.

L: Socialdemokraterna har förlorat mest på det rödgröna samarbetet, medan hos Alliansen förlorar småpartierna. Vad beror det på? Har ni gett bort mer av era frågor?

Nu har vi inte riktigt facit än, och det har gått väldigt mycket upp och ner i de här mätningarna. Men det är ju så här: Socialdemokratin som är det stora partiet, det regeringsbärande partiet, som har suttit i regering, själv i årtionde efter årtionde, så det är ingen tvekan om att det är en stor identitetsförändring som en del i partiet såg behovet av, som andra tyckte var väldigt svårt att förhålla sig till och en del fortfarande har. Min ambition är dubbel: den är dels att vi tre tillsammans ska få 50 % av rösterna och förstås att mitt eget parti ska göra ett bra val, men det är i den ordningen och med den avsikten. För vi har bildat den här alliansen för att vi vill få en ny regering. Jag tycker att det är väldigt bra att Miljöpartiet har vuxit, man kan fundera på om de har tagit som du säger, en del röster ifrån oss, men framförallt har de möjliggjort att gå över blockgränsen, precis som jag hoppades på att de skulle kunna göra, det har det gjort.

M: När du tillträdde utlovade du förnyelse i partiet. Känner du att du har lyckats med det?

Ja, det gör jag. En del som har tittat på ordet förnyelse – kanske du – hade hoppats på att det skulle vara att kasta allt det gamla över bord och det var aldrig min avsikt, men det fanns områden där jag tyckte att partiet hade fastnat i en delvis gammal bild av, både av hur Sverige såg ut, men också hur politiken verkligen behöver ville göra skillnad på, sedan förlorade vi valet, och det är klart att väljarna sa någonting till oss när vi förlorade. Jag ville förändra synen på utbildningspolitiken, och var enormt frustrerad av att vi länge fastnade i en debatt bara om betyg eller inte och prov eller inte när det fanns så många andra frågor om utbildningschanser åt alla som var så mycket viktigare. Det har vi förlorat. Det andra, det var också en förödande debatt om offentligt–privat, i stället för att se: Hur ger man likvärdig vård och omsorg till alla? Hur ställer man krav på vård, oavsett om den är privat eller offentlig? Det var också för väldigt många i partiet en stor brännpunkt och sedan inte minst: vi kan inte regera själva. Vi kan inte förvänta oss att de andra står bredvid och bara stöttar, utan vi måste forma en samarbetskoalition, så på ett antal områden har vi förnyat och förändrat. På andra områden har vi hittat tillbaka till det som har varit kärnan och ska vara kärnan i socialdemokratin. Jämlikhet, kamp efter jobben som aldrig får komma på något annat än första plats.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader