VISBY. Expressen kan nu avslöja Moderaternas huvudbudskap i valrörelsen. Fredrik Reinfeldt har stulit Olof Palmes valaffisch från 1985. Valkampanjen - som varit hemlig fram tills nu - presenteras under Almedalsveckan i Visby.
De rödgröna hade planerat sin kupp mot Fredrik Reinfeldt noga innan de kallade till presskonferens i Stockholm i går förmiddag. Syftet var att sabotera statsministerns dag i Almedalen.
- Välfärd går före stora skattesänkningar, sa Sahlin, och lovade tolv miljarder kronor mer på välfärden än regeringen.
Då visste hon inte att Moderaterna planerade för en egen attack - mot Socialdemokraterna.
På en presskonferens i dag presenterar partisekreteraren Per Schlingmann partiets budskap - med affischer som Olof Palme redan använt.
Föreställde en yuppie
Socialdemokraternas valaffischer från 1985 föreställde en "yuppie" med texten "Jag röstar på Socialdemokraterna - för jag vill ha ordning på Sveriges ekonomi!".
Moderaternas affischer i dag visar en arbetare som säger: "Jag röstar på Moderaterna - för jag vill ha ordning på Sveriges ekonomi!"
- Läget i dag är väldigt likt läget 1985. Fast då var det Socialdemokraterna som kunde hävda att de tog ansvar för statsfinanserna. I dag är det vi, säger Schlingmann till Expressen.
- Vår affisch är medvetet lik - och samtidigt en tydlig utmaning till Mona Sahlin. Vi går nu in i ett läge där Sverige står bättre rustat än många andra länder. Hade vi lyssnat på Sahlin hade vi suttit med bilföretag och väsentligt sämre statsfinanser.
Vinna eller försvinna
För Mona Sahlin är det vinna eller försvinna under Almedalsveckan. Pressad av usla opinionssiffror och lågt förtroende är förhoppningen att budskapen under veckan ska ge henne och de rödgröna medvind.
Just ekonomiskt ansvarstagande har blivit alliansens mantra - och slagträ mot de rödgröna. Christian Ekström, PR-konsult på Grayling, tror att gårdagens rödgröna välfärdsförslag spelar alliansen - med sin Palmekupp - rakt i händerna.
- Mona Sahlin har så låga förtroendesiffror så hon måste framstå som ekonomiskt ansvarstagande och seriös. Det här pekar åt motsatt riktning.
- Det spär på stämpel av överbudspolitik. Jag tror inte att det här funkar hos socialdemokratiska väljare. Det här är ett typiskt vänsterpartiutspel, säger Ekström om de rödgrönas välfärdsutspel.
Den S-märkte statsvetaren Stig-Björn Ljunggren:
- Om det bara handlar om vem som kan ta ansvar har Reinfeldt ett försteg. Om det handlar om välfärd eller skattesänkningar då har Socialdemokraterna ett försteg.
Välfärdsalternativ
Välfärdsutspelet ska ses som ett sätt att visa att de rödgröna är välfärdsalternativet till skillnad från alliansens skattesänkaralternativ, enligt Ljunggren.
Finns inte en risk för att de rödgröna går i överbudsfällan?
- Inte så länge man har finansiering. Problemet kommer om man slarvar med slantarna och det antar jag att man inte gör, säger Ljunggren.