Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Storlek på text:
Skriv ut text
Jöran Hägglund, statssekreterare i näringsdepartementet är Maud Olofssons högra hand. Men när Storstockholms
lokaltrafik, SL, jagade ny vd var Jöran Hägglund en av fyra heta kandidater till jobbet. Och han hade tagit jobbet om han erbjudits
det, bekräftar centerledaren när Expressen konfronterar henne med uppgifterna efter hennes tal i Almedalen. Foto: Sven Lindwall Jöran Hägglund, statssekreterare i näringsdepartementet är Maud Olofssons högra hand. Men när Storstockholms lokaltrafik, SL, jagade ny vd var Jöran Hägglund en av fyra heta kandidater till jobbet. Och han hade tagit jobbet om han erbjudits det, bekräftar centerledaren när Expressen konfronterar henne med uppgifterna efter hennes tal i Almedalen. Foto: Sven Lindwall

Mauds närmaste man ville sluta

Annons:
Läs mer om
Maud Olofssons närmaste man ville sluta hos Centerledaren.
Expressen kan i dag avslöja att näringsministerns statssekreterare Jöran Hägglund sökte jobbet som SL:s nya vd.
- Man har rätt att söka andra jobb, säger Maud Olofsson, som bekräftar uppgifterna.
Jöran Hägglund är statssekreterare på näringsdepartementet hos Maud Olofsson och hennes absolut närmaste medarbetare och högra hand. Han har precis samma roll som Ulrica Schenström hade för Fredrik Reinfeldt och var spindeln i nätet och ett stort stöd för näringsministern under hela Saabkrisen.
Maud Olofsson själv beskriver honom som otroligt viktig för henne.
- Jöran betyder mycket. Han är en väldigt kompetent statssekreterare och har gjort fantastiska insatser när det gäller svensk fordonsindustri. Jag har haft väldigt stor hjälp av honom, berättar hon för Expressen.
Men så sent som för bara några månader sedan var Maud Olofsson på väg att förlora honom. Enligt källor till Expressen var han intresserad av jobbet som vd på SL.
När en rekryteringsfirma presenterade fyra olika kandidater till posten som ny vd var Jöran Hägglund en av dem. Han var beredd att sluta om han fick jobbet.

"Jag har hört rykten"

När Expressen konfronterar Maud Olofsson med uppgifterna efter hennes presskonferens på Centerns dag på Almedalsveckan bekräftar hon att Jöran Hägglund var på väg bort.
- Jag har hört rykten om det, säger centerledaren först.
Hört rykten? Har han inte berättat för dig?
- Jo, han har berättat det för mig.
Vad tycker du om att din närmaste medarbetare ville sluta?
- Det är ju så i det här jobbet, att man har rätt att söka andra jobb också. Så fungerar det.
Varför ville han sluta?
- Min bild är att de var intresserade av Jöran Hägglund.
Och han var villig att ta jobbet?
- Ja, han var villig att pröva om det var något för honom, säger Maud Olofsson.

Fler avhopp

Jöran Hägglund är inte den enda kända centerpartisten som har velat sluta den senaste tiden.
Riksdagsledamoten Solveig Ternström meddelade i går att hon hoppar av Centerpartiet och att hon istället tänker börja jobba för Socialdemokraterna.
Expressen har sökt Jöran Hägglund, men han har inte gått att nå för en kommentar.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader