På måndagsmorgonen frågades Folkpartiets Jan Björklund ut i "Gomorron Sverige" i SVT.
Björklund meddelade bland annat att bibliotek är viktiga och att barn och ungdomar ska uppmuntras att läsa - men ville inte göra något åt barnfetman i landet.
- Det är i första hand föräldrarnas ansvar, menar FP-ledaren.
SVT:s Cecilia Gralde frågar ut Jan Björklund.
Ska bensinmackarna slippa kravet på alternativa bränslen?
- Jag håller helt med. De här kraven har lett till att små mackar utanför städerna har tvingats lägga ned.
Vad skulle du säga är de två viktigaste frågorna för Folkpartiet?
- Skolan och jobben. Vi möts av en stenhård konkurrens. Nu köper kineserna Volvo, det var det väl ingen som trodde för några år sedan.
FP vill ha lärlingsanställningar, det kommer bland annat leda till att Sverige får lägre ungdomsarbetslöshet, hävdar Björklund.
- I Sverige är många 19-20-åringar arbetslösa och går på socialbidrag.
Ni vill ha lärlingsplatser inom Komvux och gymnasiet?
- Det finns ungdomar som inte längre vill gå i skolan i 17-18-årsåldern. I dag är det för många som bara går ut i arbetslöshet.
Det här gäller upp till 23. Vad ska de göra?
- Det handlar om att få första jobbet. Sedan har man lite erfarenhet och någon att hänvisa till, säger Björklund.
- Det måste bli billigare att anställa, enklare att anställa och det måste löna sig mer att jobba.
Jan Björklund värjer sig mot påståendet att det har tagit lång tid att genomföra det nya betygssystemet - trots att det blir av första nästa mandatperiod.
- Man kan inte bara införa nya betyg. Men det här är den snabbaste skolreformen.
Det är viktigt att ett betyg betyder samma sak på olika orter, även om det aldrig går att bli hundra procent rättvis.
Euron?
- Det är ännu viktigare att vi samarbetar i Europa. Varje dag ska telefonerna ringa hos svenska företag. Om de telefonerna slutar ringa för att det är kris i andra ekonomier då får vi en kris här, säger Jan Björklund.
- Nu möts EU:s ministrar nästa varje dag i Bryssel. Tänk om vi inte hade haft samarbetet.
Du vill införa euron?
- Ja, men nu har vi valt att ha folkomröstning. Det är mer kostsamt för Sverige att stå utanför.
Militära insatser?
- Jag tycker att det är viktigt att vi har en närvaro i Afghanistan. Skulle Sverige och västvärlden dra sig ur där skulle talibanerna snabbt ta över makten. De skulle samarbeta med al-Qaida. Det måste till varje pris motverkas.
FP vill även stärka Sveriges försvar. Försvarsminister Sten Tolgfors håller inte med.
- Vi måste kunna diskutera viktiga framtidsfrågor. Det finns inget akut krigshot men att Ryssland rustar upp igen i vår riktning gör att vi måste stärka vårt försvar i framtiden.
Jan Björklund får frågor som andra gäster har skrivit, han drar dem ur en tombola.
- Kan det vara så att Lars Ohly har skrivit en fråga då? frågar Björklund.
Nej.
Första frågan handlade i stället om bibliotek och Björklund tycker att de är otroligt viktiga. Barn och ungdomar ska uppmuntras att läsa mycket böcker.
Vilken meningsmotståndare respekterar Ohly?
- Lars Ohly är en sådan. Han står för sina åsikter. Det är lättare att diskutera med en sådan. Han står i grunden för sina vänsterpartistiska, kommunistiska åsikter.
Däremot är Jan Björklund inte intresserad av att göra något åt barnfetman.
- Det är i första hand föräldrarnas ansvar, menar FP-ledaren.
Tittarfrågor.
Christer, Landskrona: Varför har Sverige inte 1-10 i betyg i skolan?
- Vi inför ju nu ett nytt betygssystem med fler steg, det kommer bli sex steg. Det är samma som danskarna har. Vi har haft tre steg i betygsskalan i Sverige och det är för lite, nyanserna blir för små.
- Om den här regeringen sitter kvar tidigarelägger vi betygen till årskurs sex. Jag hade gärna gått ännu längre och haft betyg från fyran, men det här är ett första steg.
Kristina, Luleå: Jag är nyexaminerad gymnasielärare och har sökt många jobb i Norrbotten. Det är väldigt svårt att få jobb här uppe. Det är valår i år. Hur ställer du dig till det, att vi lärare har så svårt att få jobb här?
- För tjugo år sedan tog kommunerna över skolan i Sverige. Jag tycker att det har varit ett misslyckande. Många kommuner väljer att anställa obehöriga och outbildade lärare. Det är billigare. Nu skärper vi upp lagen, man får inte tills vidare-anställa obehöriga. Är man som ny gymnasielärare och har svårt att få jobb kan det vara så att man får övervintra och arbeta på högstadiet. Snart ökar elevantalet på gymnasiet. Lärare är ett framtidsyrke.
Varför vill du förbjuda hemundervisning som är en mänsklig rättighet enligt FN?
- Jag tycker att det är en rättighet för barn att gå i skolan, det bestämde vi i Sverige redan på 1840-talet. Även om föräldrarna har en religiös eller filosofisk övertygelse.
Irene, Borås: Kommer FP inom Alliansen verka för att bostadstilläggen för pensionärer kommer att höjas från 5 000 till 5 500 kronor?
- Den grupp som har det allra kärvast bland pensionärer är garantipensionärerna. Där har vi gjort så redan att bostadstilläggen har höjts och vi är beredda att ta fortsatta steg under kommande mandatperiod. Vi har sänkt skatten för pensionärer två gånger. Exakta belopp - det är möjligt att vi kommer att specificera det.
Tror du på fullt allvar att skolbarn kan skilja på betyget "icke godkänd" och "jag är en icke godkänd individ"?
- Ja. Men ger man tidiga betyg riktar sig de betygen till föräldrarna.