Gudrun Schyman om försvaret
2009-09-13
-2
5
0
Intervjun gjord av: Expressens reportrar Karl-Johan Karlsson och Christian Holmén.
Det står inget i ert partiprogram om Afghanistan. Hur ser FI på den svenska närvaron i Afghanistan?
– Vi har inte hunnit skriva ett så detaljerat program när det gäller, eller handlingsprogram eller vad man ska säga när det gäller olika utrikespolitiska frågor. Men min inställning är att vi ska inte delta militärt där, trupperna ska hem. Absolut.
– Det är intressant med Afghanistan för när Sovjet gick in i Afghanistan så gjorde man det bland annat för att stödja kvinnornas rätt att arbeta. Och sedan hände det som hände och ockupationen och det blev motstånd och talibaner och så blev det 9-11 och sedan USA:s invasion. Då var jag partiledare och vi hade debatt i riksdagen. Många partier var ju då för den militära invasionen i Afghanistan och jag fick då höra, jag som var emot den, att det var väl ändå skamligt att jag som stred för kvinnorna som inte förstod att detta var för att försvara kvinnornas rätt, och kvinnornas möjlighet att arbeta och barnen skulle gå i skolan.
– Precis samma argumentation som Sovjet hade 30 år tidigare. Och jag fick så mycket skäll när jag stod där i talarstolen av de andra partiledarna och de kallade mig i princip för, de sa att det var jag och bin Laden, vi var samma, Mulla Gudrun. Det var hetsiga stämningar om man går tillbaka och läser protokollen i de här partiledardebatterna.
Ni skriver att vi ska "bort från föreställningar om militär säkerhet. Det förutsätter stopp för militär upprustning, stopp för vapenexport och omställning av krigsmaterielproduktionen till civil produktion". Ska inte Sverige ha något försvar?
- Nej, jag tycker att det vore önskvärt om vi kunde ställa om det militära försvaret, inte bara vi, utan omvärlden också, och inse en gång för alla att de konflikter som finns och kommer att finnas i vårt internationella umgänge kommer vi aldrig att lösa med militära vapen. Aldrig någonsin. Det har aldrig lösts några konflikter med militära medel, utan maktdemonstrationer har det varit med militära medel och någon har fått ge sig, men några lösningar har ju inte kommit förrän långt, långt senare, i diskussioner och förhandlingar. Det vore väl ett civilisatoriskt nederlag om vi inte någon gång kan konstatera detta. Det här innebär ju att det inte bara är en fråga för Sverige utan det måste ske internationellt.
Men det måste ju ske samtidigt då om man säger så för det är väl väldigt riskfullt om vi som enda land avvecklar hela vårt försvar?
– Det är ju frågan hur riskfullt det skulle vara. Det skulle ju vara intressant att ta reda på det. Om det är någon som på fullt allvar tror att vi helt plötsligt skulle invaderas av något annat land. Om någon på fullt allvar tror att vi skulle bli ockuperade av något annat land. Något europeiskt land måste det ju handla om då, Sovjet, Ryssland, som då skulle invadera Sverige. Jag måste ju säga att jag ställer mig väldigt frågande till det.
Men vet du hur världen ser ut om 80 år?
– Nej, det vet jag inte men man kan ju ha en idé om hur man skulle vilja att världen ser ut om 80 år. Min idé om hur jag skulle vilja att det ser ut är att man en gång för alla har förstått att militära medel går inte att använda till att lösa konflikter och då har man ingen användning för dem alls.
– En global nedrustning i stället för att det som nu är den absolut mäktigaste och mest penningstinna handeln pågår och där Sverige är en stor aktör. Alltså vi hörde ju i dag på radion, dessa förbannade JAS-plan som en majoritet i riksdagen röstade igenom. På den tiden var jag i Vänsterpartiet och Vänsterpartiet var emot. Men vi sa att det här blir en gökunge som tränger ut alla andra kostnader, det har blivit precis sant det där.
– Vi sitter med en djävla massa flygplan som ingen vill ha och som ingen vill använda, dyra som bara den och så störtar de ibland. Jordens dyraste jordfräsar har någon sagt i någon debatt och här sitter vi med en överkapacitet till vad då? Då ska vi försöka krångla ut det. Sydafrika, som behöver sina pengar för att satsa på mat, utbildning, Aidsbekämpning, har köpt på sig en massa sådana här flygplan. Var ska de flyga med dem? Jag tycker att det är skandal!
Hur ska man ställa om krigsmaterielproduktionen till civil produktion? Försvarsindustrin är ju utlandsägd?
– Ja, det ställer ju till det naturligtvis men det här måste göras globalt, vi kan ju göra vad vi kan i Sverige, naturligtvis att genom politiska beslut minska behovet av militära medel. Men sedan är bolagen, många ägs ju numera av andra länder, så det här måste ju beslutas också i FN.
– Det som är intressant är att på så sent som på 60- och 70-talet så arbetade ju Inga Thorsson, som ju var statsråd i en socialdemokratisk regering, hon var vår första nedrustningsambassadör. Hon slet i FN för att få fram ett beslut på att alla världens länder skulle göra just en sådan här omställningsplan från militär produktion till civil produktion. Hon fick igenom det i FN. Ett sådant beslut och det är inte något konstigt att tänka i de tankebanorna för som ni vet så hela den vapenteknologiska utvecklingen bärs ju av föreställningen om att det ger civila spin-off-effekter. Så det är ju bara att man tänker tvärtom då.
– Hon fick med sig alla och så skulle alla åka hem och göra det i sina länder. Hon åkte hem och gjorde det i Sverige, det blev så här mycket papper i olika genomgångar, hon gick igenom varenda försvarsindustri i Sverige och talade om hur kunskapen och kompetensen på just den industrin skulle kunna användas inom industrin, inom sjukvården, inom transport och inom allt möjligt. Det fanns klart och vad gjorde regeringen då, jo Socialdemokraterna la allting i malpåse.