Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Storlek på text:
Skriv ut text

Alliansens löften - punkt för punkt

Annons:
Läs mer om
Så kom det till slut - alliansens valmanifest som avslöjar vad regeringen Reinfeldt vill göra om de får fortsatt förtroende av väljarna.
Bland punkterna märks sänkt skatt till pensionärer och genom ökat jobbskattavdrag, mer resurser till akutsjukvård och satsningar på nya vägar och järnvägar.
Mycket av det som presenterades i alliansens valmanifest var känt sedan tidigare – skatterna ska sänkas och gränsen för när en löntagare ska betala marginalskatt höjs.
Rut- och rot-avdragen ska vara kvar och krogmomsen ska tas bort. Lärlingsanställningar blir också verklighet om alliansen får bestämma.

Ambitioner till reform

Men det finns flera nyheter i valmanifestet och det står nu klart att Moderaternas förslag om utökat jobbskatteavdrag för 12 miljarder kronor nu också är alliansens vilja.
Skattesänkningen, som främst ska gynna låg- och medelinkomsttagare, ska dock sänkas först när "de offentliga finanserna medger", enligt alliansen. Det är en reformambition som mycket annat i valmanifestet.
Löftet om skattesänkningar gäller också pensionärerna. De ska få sänkt skatt, lovar alliansen, och det kommer kosta tre miljarder.

Mer pedagogik

Här är fler löften i alliansens valmanifest - punkt för punkt:
* Halverad arbetsgivaravgift för unga behålls.
* Mer pedagogik inom förskolan och betyg från årskurs sex enligt ett nytt system.
* Lärarutbildningen görs om för att öka fokusen på kunskap och gymnasieskolan ska reformeras så att yrkesutbildningarna förstärks.
* Alliansen vill satsa på flera projekt för nya vägar och järnvägar och bättre underhåll. Satsningar på kollektivtrafiken ska också göras.
* Bredbandsutvecklingen ska också stimuleras.
* Försäljningen av statliga bolag ska fortsätta och alliansen sätter Telia, Nordea och SBAB överst på säljlistan. Men LKAB ska fortsätta vara ett av staten helägt bolag och inga förändringar ska ske av statens ägande i Apotek AB.

Högre tobaksskatt

* Skatten på alkohol och tobak ska höjas. Alliansen motiverar det med minskade skadeverkningar. Punktskatten på bland annat cigaretter höjs med åtta procent, vilket ger statskassan en inkomst på 700 miljoner kronor. Skatten på alkohol höjs med 13 procent på bland annat öl och vin vilket inbringar 1,1 miljard kronor.
* Akutsjukvården ska få mer resurser för att väntetiderna ska pressas ned och vård i livets slutskede ska förbättras, enligt alliansen.
* Tvånget att anmäla vård av sjukt barn till Försäkringskassan samma dag som barnet blir sjukt tas bort.
* Gåvor till ideellla organisationer ska vara avdragsgilla.
* Operan i Stockholm ska renoveras, Nationalmuseum ska byggas om och biografer ska få hjälp med att bli digitala.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader