Bränder, översvämningar, omkullvälta träd och en tromb.
Västra Värmland drabbades hårt när ett åskoväder drog fram strax efter midnatt.
Sjöräddningen fick in ett 30-tal nödanrop från båtar längs Västkusten.
- Det var nödraketer och avbrutna master, säger biträdande räddningsledare Mattias Hansson.
Värst drabbades Årjäng där en villa, en sommarstuga och ett garage brann ned. Enligt SOS Alarm antändes byggnaderna sannolikt av blixtnedslag. Det fanns inga människor i någon av byggnaderna vid tillfället.
I Torsby blåste träd ned över vägar och ett flertal fastigheter fick sina källare översvämmade.Vid tvåtiden på natten hade väderläget förbättrats något, och enligt SOS Alarm fanns inga rapporter om personskador eller om avstängda vägar.
"Ett överfallsoväder"
Sjöräddningen fick under natten till tisdagen in ett 30-tal nödanrop från båtar längs Västkusten.
– Området drabbades av ett överfallsoväder så alla började ropa på en gång. Det var hårda vindbyar, regn och åska. En del drevs upp på land med sina förtöjda båtar. Det var nödraketer och avbrutna master, säger Mattias Hansson, biträdande räddningsledare vid sjöräddningen, efter en hektiskt natt.
Nödanropen började komma in vid 22-tiden på måndagskvällen och fortsatte till omkring midnatt. Värst drabbades Bohuskusten.
– Nu har det lugnat ner sig. Men mina kollegor hade det jobbigt i natt, sade Thommy Alexandersson, räddningsledare på Sjöräddningscentralen i Göteborg på tisdagsmorgonen.
"Fara för människoliv"
Sedan 22-tiden på måndagskvällen hade man då haft åtskilliga larm längs Bohuskusten, ett 20-tal ledde till utryckningar.
– Då handlar det om fara för människoliv. Det kan vara grundstötningar och masthaverier.
Några personskador har dock inte inrapporterats.
Man försökte också få kontakt med en segelbåt utanför Bohuskusten som saknades. Den var i följe med en annan segelbåt som fick masthaveri och assisterades in till land. På tisdagsförmiddagen lokaliserades segelbåten ute till havs. Enligt Sjöräddningscentralen var allt väl ombord.
Enligt polisen i Västra Götaland var ovädret kraftigast till havs och vid fyratiden på tisdagsmorgonen hade ännu inga olyckor eller bränder inrapporterats.