Allt om favoritböckerna

Lästips och intervjuer med författarna.

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Foto: Jorge Silva Foto: Jorge Silva

USA:s intåg möts av jubel

Annons:
FAKTA

Vad tycker du om USA:s omfattande engagemang i Haiti?


Åsa Linderborg, författare och kulturchef Aftonbladet: - Jag kan Haiti för dåligt men det är en enorm katastrof och landet behöver all hjälp det kan få. Rent generellt kan man ändå säga att det finns en risk att stormakter passar på att skaffa sig grepp om det länder de hjälper.

Hans Blix, jurist och tidigare generalsekreterare för IAEA: - Det dramatiska läget gör att man måste se positivt på USA:s insatser för att snabbt få fram mat, vatten och sjukvård. Men USA måste samarbeta fullt ut med FN.

Lars Ohly, partiledare Vänsterpartiet: - Det är en nödsituation och en humanitär katastrofa där det snabbt behövs militära trupper på plats. Men det är viktigt att FN så snart som möjligt tar kommandot. Annars riskerar vi att hamna i ett scenario där stora makter tar sig rätten att agera på egen hand.

Göran Greider, författare och opinionsbildare: - Haiti har en lång historia av amerikansk inblandning och jag är inte säker på att alla i befolkningen är glada över närvaron av amerikanska militärer. Alla insatser i landet är bra men det är bättre att FN har huvudansvaret. Då har insatsen störst chans att få folkets stöd.

Johan Norberg, författare och liberal debattör: - Jag har svårt för byråkratiska gränsdragningar. Det är uppenbart att hjälpen inte nått fram till alla och att den gör det är viktigast just nu. Det är bra om USA som kan hjälpa till gör det. Överdrivet byråkratiserande och strider om vem som ska ha befälet är inte vad Haiti behöver.

Carl Bildt, utrikesminister: - Vi uppskattar det USA gör och det sker ju på en begäran av FN och som stöd till FN:s ansträngningar. I ett längre perspektiv kommer de amerikanska insatserna att följas av en ny och större FN-mission.

Enkät: IDA THELLENBERG

Läs mer om
Den amerikanska militären trappade i går upp närvaron i Port-au-Prince och landsatte bland annat trupp framför presidentpalatset.
Det såg ut som en invasion.
Men möttes av jubel.
Hårfrisören Fede Felissant var en av de många tusen åskådarna framför presidentpalatset som i går välkomnade de amerikanska soldaterna in i Port-au-Prince.

Hundratal soldater

Ett hundratal soldater anlände med helikopter och upprättade en bas framför det delvis raserade palatset.
- Vi är lyckliga att de kommer, för vi har så många problem, sa Felissant till AP.
Han påminde om den amerikanska militära invasionen 1915, början på en 19 år lång ockupation och menade att de gärna fick stanna längre den här gången.
Den åsikten är det kanske färre som delar, men just nu är den amerikanska närvaron välkommen. Det handlar denna gång om en humanitär operation, utförd av militärer.

Släppte ner 40 pallar mat

För varje dag lyckas hjälporganisationerna och militären dela ut mer och mer matransoner. I går släpptes även 40 pallar ner från ett amerikanskt transportflygplan.
Samtidigt fortsätter plundringarna i delar av Port-au-Prince.
- Det är som det är. Det finns inget vi kan göra, säger polismannen Arina Bence.
Port-au-Princes polisstyrka har reducerats från 4 500 man till bara 2 000 på grund av jordbävningen.
Det är bland annat därför som FN:s säkerhetsråd i går röstade igenom att förstärka sin närvaro i Haiti med 1 500 FN-poliser och 2 000 FN-soldater. Återstår att se hur snabbt FN får ihop sina mannar.
Många i Haiti sätter snarare sitt hopp till att de amerikanska soldaterna ska göra Port-au-Prince säkrare.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
Annons:

Skulle du störas av fler reklamavbrott under sportsändningarna?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Skulle du störas av fler reklamavbrott under sportsändningarna?

Senaste nytt
SPORT
Annons:
NÖJE
Mest läst i dag
BLOGG
Annons:
SPORT
SPORT
MODE
Annons:
MODEBLOGGEN
EXTRA
EXTRA
DAGENS MAGASIN
ALLT OM BILAR
MODE
HÄLSA
HÄLSA
ALLT OM BILAR
MODE
MODE
Kultur
SANKTAN
ALLT OM BILAR
ALLT OM BILAR
VAR MED I LÄSARPANELEN!
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader