Sugen på storstadssemester?

Då är det här sajten för dig!

Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Storlek på text:
Skriv ut text

USA-utskott: "Folkmord" på armenier

Annons:
Amerikanska representanthusets utrikesutskott har antagit en icke-bindande resolution om att morden på armenier 1915 under Osmanska riket var ett folkmord.
Turkiet svarar med att kalla hem sin ambassadör från USA.
Omröstningen blev ytterst jämn. Resolutionen antogs med bara en rösts övervikt: 23–22. Det är oklart om ärendet går vidare till hela representanthuset.
Resolutionen uppmanar president Barack Obama att se till att USA formellt beskriver massakrerna som folkmord, vilket försätter honom i en besvärlig situation.
In i det sista hade regeringen försökt övertala utskottets ordförande, Demokraten Howard Berman, att inte driva frågan till sin spets. Utrikesminister Hillary Clinton ringde före omröstningen till Berman och varnade att en resolution skulle kunna störa försöken att normalisera relationerna mellan Turkiet och Armenien.

Obama talade med Gül

President Barack Obama talade under dagen i telefon med Turkiets president Abdullah Gül och uppmanade denne att påskynda den turkiska ratificeringen av de fredsprotokoll som Turkiet och Armenien skrev under förra året.
En turkisk regeringstalesman sade före debatten i utskottet att Turkiet inte uteslöt möjligheten att kalla hem sin ambassadör från Washington om resolutionen antogs. Och bara minuter efter det att omröstningsresultatet offentliggjordes meddelade Ankara att ambassadören hemkallas.
Natomedlemmen Turkiet är en viktig allierad för USA. Bland annat hoppas USA få hjälp av Turkiet att lösa en rad problem i den muslimska världen, särskilt i Iran och Afghanistan.

Vill inte böja sig

Men trots de direkta påtryckningarna från utrikesminister Clinton ville inte Berman böja sig.
- Turkiet är en viktig och i de flesta avseenden lojal allierad till USA i en instabil region, sade Berman när debatten inleddes.
- Men likväl finns det inget som berättigar att Turkiet blundar inför det armeniska folkmordets verklighet.
- Det finns en punkt när varje nation måste acceptera sin egen historia. Och det är allt vi begär av Turkiet, sade han enligt AFP.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:

BILDEXTRA: Så firade Loreen segern i morse

Den blöta efterfesten fortsatte långt in på söndagsmorgonen Expresen var med hela vägen - kolla in Sven Lindwalls bilder.

"Har jobbat i elva år för att vinna" Christer Björkman stolt efter Loreens seger. Äntligen kunde han föra Sverige till en seger.

Se Loreens vinnande framträdande igen Här framförs segrande "Euphoria" - gick hem hos de andra länderna.

Sverige dominerade årets omgång Så gick det för de andra 25 länderna - se hela resultatlistan från ESC 2012 här!

Hylla Loreen: Skicka din hälsning

Nu kan du dela med dig av din schlager-eufori Skicka in din grattis-hälsning - så lämnar Expressen hälsningar till vår vinnare!

SVT redan förberedda på schlager-EM nästa år Hade planerat för den möjligheten redan innan Loreen ens åkte till Baku.

Annons:
DEBATT
LEDARE
Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
SPORT
Mest läst i dag
Annons:
BLOGG
SPORT
EXTRA
Annons:
MODEBLOGGEN
NÖJE
MODE
HÄLSA
WEBBTEST
Kultur
HÄLSA
ALLT OM BILAR
SANKTAN
HÄLSA
MODE
LEVA&BO
HÄLSA
MODE
MODE
MODE
VAR MED I LÄSARPANELEN!
DAGENS MAGASIN
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader