Allt om favoritböckerna

Lästips och intervjuer med författarna.

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Foto: Wall Joachim Foto: Wall Joachim

Tv:n och bilen kan göra dig sjuk

Annons:
Är du rädd för att få hjärtinfarkt?
Ett gott råd: sälj bilen och kasta ut tv:n.
Det är vetenskapligt bevisat.
- Vi har undersökt 24 000 personer som fått hjärtinfarkt. De som har både bil och tv löper 40 procents förhöjd risk att få hjärtinfarkt, säger docent Claes Held till Expressen.
Under onsdagen lägger Claes Held, 51, hjärtforskare vid Uppsala kliniska forskningsenhet, UCR, fram sina rön vid en stor internationell kongress i Orlando i Florida. Studien väntas få stor uppmärksamhet över hela världen.
– Studien är gjord på patienter med hjärtinfarkt i Europa, Nordamerika, Sydamerika och Asien, säger Claes Held.
Han har, i en redan påbörjad studie, jämfört vilka faktorer som sannolikt kan medverka till att människor får hjärtinfarkt.
– Tidigare har vi kunnat slå fast att faktorer som högt blodtryck, blodfetter, rökning och diabetes förklarar nästan 90 procent av alla hjärtinfarkter – saker som man i hög grad kan påverka själv genom ett annat leverne.
– Nu har vi gått vidare och ställt frågor om fysisk aktivitet; hur mycket man rör sig på jobbet, hur mycket man rör sig på fritiden. Vi vet att ju mer inaktiv man är, desto större är risken för övervikt och hjärtinfarkt.
Claes Held och hans kolleger gick vidare och ställde frågor om patienterna ägde en bil, en tv, en radio, en dator, en motorcykel, en cykel...
– Vi ville se om det hade någon betydelse. Och bara det faktum att man äger en bil och andra saker – inte hur mycket de används – visar förhöjda risker. Om man äger en bil löper man ungefär 24 procents ökad risk för hjärtinfarkt jämfört med dem som inte har bil. De som hade en tv löpte knappt 20 procents ökad infarktrisk. Och äger man både en tv och en bil så ökar risken med 40 procent att få hjärtinfarkt jämfört med dem som inte har de ägodelarna, säger Claes Held.
Betyder det att man har en annan livsstil?
– Man kan spekulera i det. Har man en bil använder man den sannolikt och har man en tv sitter man kanske framför tv:n och kanske äter dåligt.
Är det inte så att man kan påvisa att de som har bil och tv kanske äter sämre än andra människor?
– Det är en väldigt intressant fråga, den ska vi nog titta på, men så långt har vi inte kommit.
Ser man skillnader på bilägare och tv-innehavare i olika delar av världen?
– Vi ser inga skillnader i några regioner, det verkar vara samma förhållanden i alla regioner i världen.
Så för att överleva har du väl sålt bilen och kastat ut tv:n?
– Nej, det är svårt att leva som man lär. Men det är viktigt att känna till att dessa faktorer ökar risken för hjärtinfarkt. Man får andra tider på dygnet försöka kompensera genom att hålla sig fysiskt aktiv.
Hur gör hjärtforskaren själv?
– Jag tar mycket promenader, joggar och spelar golf. Måttlig fysisk aktivitet – helst minst 30 minuter per dag – är en skyddande effekt mot infarkt.
Tar du bilen till golfbanan?
– He-he, jag bor ganska nära golfbanan, och det är pinsamt att säga, men en golfbag är ganska tung att bära, så jag måste svara ja, säger Claes Held.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
MÄSTARNAS MÄSTARE

"Gick längre än vad jag trodde"

Anna Le Moine förlorade i nattduellen i kvällens semifinal Åkte ut ur tävlingen.

Jönsson fick stryk av Wiberg "Så nära men ändå så långt bort."

Wislander var nervös inför elhinderbanan "Känner mig gråtfärdig."

Vem tror du vinner årets "Mästarnas mästare"?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Vem tror du vinner årets "Mästarnas mästare"?

Annons:
DEBATT

Englands mardrömsvecka fortsätter Storstjärnorna Terry och Cahill bröt mötet med Belgien. Hodgson bekymrad: "Är det en fraktur förlorar vi ytterligare nyckelspelare..."

United-stjärnan sänkte Belgien med drömchipp Bilder från Viasat Fotboll.

Så var Englands landskamp mot Belgien FotbollExpressen.se rapporterade.

Hur långt tror du att England kommer gå i fotbolls-EM i sommar?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Hur långt tror du att England kommer gå i fotbolls-EM i sommar?

EM-RANKING: De har hittat storformen

FotbollsExpressen.se EM-ranking Så ligger Sverige till - och de toppar!

Danmarks revansch Vann och höll nollan när målvaktsersättaren övertygade.

TV: "Det var många som ville ha tröjan"

"Chippen" om förbundets tröjmiss "Den kan vara mer värd än originalet."

Så var träningen och presskonferensen FotbollsExpressen.se rapporterade.

DANIEL KRISTOFFERSSON: Både Granqvist och en frisk Lustig i startelvan, tack.

AVSLÖJAR: Här är priset på Granqvist

Försvararens dubbeldröm Stannar troligen i Italien, men Milans miljoner lockar.

Bajrami: "Tycker inte att jag har gjort bort mig."

"Det låter konstigt" Om skandalen i Serbien.

Sebastian Larsson: "Vi måste upp flera snäpp."

Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
SPORT
Mest läst i dag
Annons:
BLOGG
EXTRA
SPORT
Annons:
NÖJE
MODEBLOGGEN
DAGENS MAGASIN
ALLT OM BILAR
MODE
HÄLSA
HÄLSA
ALLT OM BILAR
MODE
MODE
Kultur
MODE
SANKTAN
MODE
HÄLSA
ALLT OM BILAR
ALLT OM BILAR
VAR MED I LÄSARPANELEN!
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader