Storlek på text:
Skriv ut text
Utförsäljningen av apoteken börjar i maj. Foto: Rolf Andersson Utförsäljningen av apoteken börjar i maj. Foto: Rolf Andersson

Två av tre apotek blir privatägda

Annons:

Är det rätt att sälja ut apotek?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Se resultat.
Så har andra svarat:

Är det rätt att sälja ut apotek?

Två av tre apotek - omkring 600 - blir privatägda.
Utförsäljningen är inte populär hos oppositionen.
- Det här kommer att leda till högre kostnader för skattebetalarna, säger Ylva Johansson (S) till Ekot.
Stora och medelstora köpare ska ta över 466 apotek, föreslår det bolag som har regeringens uppdrag att leda utförsäljningen av apoteken.
Samtidigt ska 150 apotek föras över till ett statligt ägt småföretagsbolag och majoritetsägande erbjuds till småföretagare. Det är färre än vad regeringen föreslagit.
Totalt finns 946 öppenvårdsapotek i landet.

Börjar i maj

Urvalet av de apotek som ska säljas har gjorts utifrån såväl geografiskt läge som storlek, typ av apotek och hur lönsam verksamheten varit. Ambitionen är att de ska bli fullvärdiga konkurrenter till Apoteket AB, som behåller 330 apotek. Utförsäljningen ska påbörjas redan under maj månad. Under tiden ska alla apotek vara i gång.
- Vi kommer inte att en enda dag dra ned rullgardinen där det står "stängt för ombyggnad", säger Eva-Britt Gustafsson som är vd på Apoteket Omstrukturering AB.
Personal som arbetar på de apotek som säljs erbjuds fortsatt anställning.
- Vi har uppfattat att det finns ett stort intresse att följa med, säger Gustafsson.

Vill riva upp beslut

Fredrik Reinfeldts Moderatledda regering beslutade om utförsäljning av ett antal svenska apotek i samband med att man tar bort det statliga monopolet 1 juli i år.
Alliansen motiverar privatiseringen med att konkurrensen blir större, servicen bättre och att tillgängligheten ökar.
Det tror inte de politiska meningsmotståndarna i oppositionen på. Socialdemokraterna, Vänsterpartiet och Miljöpartiet ville helst riva upp beslutet.
– Det här kommer att leda till högre kostnader för skattebetalarna, och det kommer också att gynna några få internationella läkemedelsgrossister, som har möjlighet att lägga under sig en ganska stor del av den svenska marknaden, säger Ylva Johansson, talesman för Socialdemokraterna i välfärdsfrågor, till Ekot.
Enligt Ylva Johansson har man redan föreslagit att priset ska öka med tio kronor per förpackning, för att de privata ägarna – framför allt tyska Phoenix och Celesio, samt brittiska Alliance Boots – ska kunna öka vinstmarginalerna.

Patientsäkerheten

Apotekarsällskapet å sin sida har ingenting emot själva privatiseringen, men är kritiskt till att regeringen Reinfeldt inte har ställt kravet på de företag som tar över apotek att anställda apotekare, utan det räcker med receptarier.
- (Regeringens) argument hittills har varit i första hand att det inte är säkert att det finns tillräckligt många apotekare och att det då skulle bli ett hinder för att etablera nya apotek, säger Hanna Gyllensten, ordförande i Apotekarsällskapet, till Ekot.
Hon oroar sig för patientsäkerheten och hävdar att ”jättemånga apotekare” har tvingats flytta utomlands, eftersom de inte har kunnat få jobb i Sverige.
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
Annons:

TV: Han spräckte byxorna på scen

David Lindgren ny favorit Byxorna sprack i grenen under framträdandet.

Ulrik Munther glad: "Göteborgare är som vi vet det skönaste folkslaget."

BILDEXTRA! Allt från kvällens genrep Artisterna redo för den andra deltävlingen.

Så går det i andra deltävlingen Expressens Anders Nunstedt guidar dig.

Sång OCH dans ställer till det Hemlig dansträning ska rädda Gina Dirawi.

Tjuvlyssna på veckans bidrag

Nyfiken på artisterna i helgens tävling? Här får du en försmak. Klicka här!

Vilken artist hejar du på i Melodifestivalens andra deltävling?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Se resultat.
Så har andra svarat:

Vilken artist hejar du på i Melodifestivalens andra deltävling?

LEDARE
Senaste nytt
SPORT
Annons:
Mest läst i dag
BLOGG
Annons:
SPORT
NÖJE
EXTRA
Annons:
FEATURE
EXTRA
SPORT
MEST SETT I DAG
DAGENS MAGASIN
MODE
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
KULTUR
HÄLSA
LEVA & BO
RES

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader