Storlek på text:
Skriv ut text
Foto: SCANPIX Foto: SCANPIX

Tusentals demonstrerade på gatorna i Iran

Annons:
Läs också
Läs mer om
Minst 19 människor dödades under demonstrationer i Teheran på lördagen, uppger sjukhuskällor för CNN. Enligt obekräftade uppgifter kan dock dödssiffran vara så hög som 150, och på internet cirkulerar filmklipp som visar hur polisen skjuter på demonstranter.

Efter fredagens varning från ayatolla Ali Khamenei gick informationen ut att lördagens demonstration var inställd. Men tusentals människor trotsade förbudet och begav sig ut på Teherans gator. En självmordsbombare sprängde sig i luften och två personer dödades, vilket bekräftades av den statligt kontrollerade tv-kanalen Press TV.
Informationen från Iran var mycket begränsad och extremt svår att kontrollera. Utländsk media hade förbjudits att rapportera från stadens gator, men enligt enligt sjukhuskällor har minst 19 människor dödats, rapporterar CNN. Enligt obekräftade uppgifter kan så många som 150 dött, enligt samma kanal. Flera klipp cirkulerar på internet där polisen skjuter på demonstranter. I ett av klippen syns hur en ung kvinna träffas av en krypskytt och dör inför kameran. Det är dock omöjligt att bekräfta klippens autencitet.
Enligt AP använde polisen tårgas, batonger och vattenkanoner mot demonstranterna och ett antal demonstranter slog tillbaka med att basijmilisens motocyklar i närheten av Frihetstorget.

Generalstrejk

Vid 17.30-tiden, svensk tid, talade Mir-Hossein Mousavi, enligt obekräftade uppgifter till Expressen.se, på en gata i Teheran.
- Han sa bland annat "vi kommer från gud och vi återvänder till gud", det är en rad från koranen som man använder när man ska lämna bud om någons död, sade en demonstrant till Expressen.se.
- Mousavi menade att vi alla ska dö någon gång och det är inför gud vi ska svara.
Om det stämmer att Mir-Hossein Mousavi är ute och håller tal, trots Ali Khameneis varningar i fredagens tal, kan det stå honom dyrt.
Mousavi uppmanade också enligt uppgift till generalstrejk om han skulle gripas.



Inga förfrågningar om att öppna ambassaden


Polischefen Ahmadi Moghadam i Iran sade på lördagskvällen i statlig iransk tv:
- Vi kommer att gripa alla som demonstrerar. Inga fler demonstrationer ska hållas.
Uppgifter har cirkulerat om att svenska ambassaden i Iran ska ha öppnat för att ta emot skadade personer, något som enligt Cecilia Juhlin på UD inte stämmer.
- Varken svenska ambassaden eller någon annan EU-ambassad har öppnat för att ta emot skadade, eller fått påtryckningar om att öppna, säger hon.
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:

TV: Han spräckte byxorna på scen

David Lindgren ny favorit Byxorna sprack i grenen under framträdandet.

Ulrik Munther glad: "Göteborgare är som vi vet det skönaste folkslaget."

BILDEXTRA! Allt från kvällens genrep Artisterna redo för den andra deltävlingen.

Så går det i andra deltävlingen Expressens Anders Nunstedt guidar dig.

Sång OCH dans ställer till det Hemlig dansträning ska rädda Gina Dirawi.

Tjuvlyssna på veckans bidrag

Nyfiken på artisterna i helgens tävling? Här får du en försmak. Klicka här!

Vilken artist hejar du på i Melodifestivalens andra deltävling?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Se resultat.
Så har andra svarat:

Vilken artist hejar du på i Melodifestivalens andra deltävling?

Annons:
Senaste nytt
SPORT
Annons:
Mest läst i dag
BLOGG
Annons:
SPORT
NÖJE
EXTRA
Annons:
FEATURE
EXTRA
SPORT
MEST SETT I DAG
DAGENS MAGASIN
MODE
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
KULTUR
HÄLSA
LEVA & BO
RES

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader