Aktivisterna klättrade över två staket och tog sig in på kärnkraftsområdet med hjälp av en gammal brandbil som de fått låna från Frankrike. Flera av dem tog sig sedan upp på taket på en av reaktorbyggnaderna.
Ännu vid 12-tiden söker polisen igenom området kring kärnkraftverket.
- Vi har ett antal hundpatruller därinne. Det kan ta ett tag, det är ju ett stort område, säger Olle Rehn, närpolischef i Östhammar till TT.
Han säger att cirka 50 aktivister har gripits, däribland sannolikt danska, tyska och svenska medborgare.
De är misstänkta för olaga intrång och brott mot skyddslagen.
- De var innanför staketet eller precis utanför.
Rehn uppger också att Forsmarks egna vakter grep några av aktivisterna.
De gripna aktivisterna befinner sig fortfarande på platsen.
- Vi väntar på en buss som ska komma och ta dem vidare till Uppsala för förhör, säger Rehn.
Begärt förstärkning
Enligt Forsmarks Kraftgrupp är både polis och kustbevakning på plats. Alla infartsvägar till kraftverket har också spärrats av.
"Vi ser mycket allvarligt på det inträffade och samverkar med polis och kustbevakning för att hantera situationen. Vi har därför utlyst förhöjd anläggningsberedskap och säkrar alla vitala utrymmen" skriver Stefan Persson, vd för Forsmarks Kraftgrupp, i ett pressmeddelande.
På E 4 mellan Stockholm och Uppsala är fem polisbilar från Stockholm på väg norrut. Polisen i Uppsala län har kallat in hjälp från kollegorna i Stockholm.
- De har begärt att få låna personal, säger Ulf Lindgren, presstalesman för polisen i Stockholms län.
Han uppger att det rör sig om hundpatruller.
Brottet olaga intrång kan ge böter eller om det räknas som grovt, fängelse i högst två år. För brott mot skyddslagen utdöms oftast böter eller maximalt ett års fängelse.
Säpo vill inte kommentera
Aktivisterna klättrade över två staket och tog sig in på kärnkraftsområdet med hjälp av en gammal brandbil. Foto: SCANPIXPå Säpo vill man inte kommentera Greenpeaces intrång på Forsmark.
- Inte just nu. Det är i första hand en fråga för Forsmark, säger Patrik Peter på Säpo.
Men det borde väl ändå beröra rikets säkerhet att ett femtiotal personer olovligen lyckas ta sig in på ett kärnkraftsverksområde?
- Som sagt. Just nu har vi inga kommentarer att lämna överhuvudtaget.
- Vi gör inget för tillfället, det är upp till Forsmark att hantera den uppkomna situationen, säger Anneli Hällgren, kommunikationschef på Strålsäkerhetsmyndigheten.
Däremot kommer myndigheten att vilja ha svar på flera frågor, inte minst hur aktivisterna lyckades ta sig in på anläggningen.
- Absolut, skyddet mot intrång är något som vi givetvis ska bevaka.
Riksdagen röstar på torsdag
Tillman understryker att aktionen är aktivisternas sätt att påverka politikerna att inte rösta för en fortsatt satsning på kärnkraften.
- Det här gäller ett beslut som kan få konsekvenser i hundratusentals år om man tänker på avfallet som kärnkraften skapar, fortsätter Ludvig Tillman.
- Vi gör det här som protest mot att man vill berätta de befintliga kärnkraftverken med ny kärnkraft. Riksdagen ska rösta om frågan på torsdag och vi är beredda att stanna här till dess, förklarar Ludvig Tillman.
- Att ersätta de befintliga kärnkraftverken med ny kärnkraft är att begå ett historiskt misstag. Förnybar energi är ett fullt realistiskt, konkurrenskraftigt alternativ som dessutom innebär att man slipper miljöfarlig uranbrytning och radioaktivt avfall som måste isoleras från människor och natur i över 100 000 år", säger Tillman.