Storlek på text:
Skriv ut text
FÖR VARENDA UNGE. Ett samarbete för alla världens barn mellan Expressen och Unicef. "Nu kan du bli en världsföräldrer", uppmanar Expressens chefredaktör Thomas Mattsson. Foto: Montage FÖR VARENDA UNGE. Ett samarbete för alla världens barn mellan Expressen och Unicef. "Nu kan du bli en världsföräldrer", uppmanar Expressens chefredaktör Thomas Mattsson. Foto: Montage

Thomas Mattsson: Nu kan du bli en världsförälder

Annons:
FAKTA

Så kan du hjälpa barn genom Unicef


Unicef är världens ledande barnrättsorganisation och kämpar för alla barns rättigheter.
Unicef finns på plats över hela världen och ser till exempel till att barn blir vaccinerade, får gå i skola, får sjukvård och att de skyddas från att utnyttjas i krig och sexhandel.
Köp Unicef-nålen och visa att du kämpar för varenda unge. Nålen, som kostar 20 kronor, kan köpas på Apoteket, Hennes & Mauritz, Hemtex och Gallerix, samt på www.unicef.se.

Läs också
Läs mer om
I kväll är det du som ska skriva nästa kapitel i artikelserien "För varenda unge".
38 dagar i följd har Expressen rapporterat om barn som behöver hjälp - i Afghanistan, i Zambia, i Haiti.
Vi har också berättat om insamlingskampanjer i Kalmar, Luleå, Örebro och på många ställen till. Men nu är det du som ska skriva under på att bli världsförälder.
Klockan 20 i kväll står Kristin Kaspersen och David Hellenius på scenen på Berns i Stockholm när TV4, för åttonde året, sänder "Humorgalan".
Tv-sändningen är kulmen på insamlingskampanjen "För varenda unge" som Unicef och bland andra Expressen står bakom.
Expressen har dag efter dag rapporterat om barn som behöver hjälp, men också om många som vill hjälpa.
Som Expressens cirka 3 000 ungdomsförsäljare som knackar dörr på helgerna och säljer tidningen - men som nu också sålt Unicefs särskilda kampanjnål.
Expressen har alltid varit en tidning som värnat om den lilla människan.
Och få behöver så mycket hjälp som de barn som våra utsända journalister mött.
Som Samiullah, 7, i Kandahar som förlorade halva benet på sin första skoldag - eftersom talibanerna vill stoppa fredsarbetet i Afghanistan. Expressens reporter Terese Cristiansson och fotograf Sandro Calligaro träffade pojken på sjukhuset och hörde honom skrika när han opererades. Ett hemskt reportage, som ändå slutade med att Samiullah sa att han, trots allt, vill fortsätta att gå i skolan.
Eller Mary, 6, som barfota vadade genom vatten fulla av sopor och träck trots att det låg vassa gamla burkar och annan skräp under ytan. Hon gick för att hon måste, för på huvudet bar hon en hink rent vatten hem till mamma och småsyskonen. Expressens reporter Anna Bäsén och fotograf Robban Andersson följde hjälparbetet i kåkstaden Kuku. Där, i det fattiga Zambia, var vattnet kolerasmittat.
Augustin, 3 månader, bodde med sin mamma i ett tält när Expressens reporter Tommy Schönstedt och fotograf Axel Öberg kom till Port-au-Prince för att se hur Unicef lär mammorna som överlevde jordbävningen på Haiti att ge sina bebisar mat.
Så mycket nöd, men också - hopp.
Unicef bygger skolor i Afghanistan.
Unicef informerar om kolera i Zambia.
Unicef lär ut att amma i Haitis tältläger.
Det är dit dina pengar går, du som köpte en Unicef-nål.
Jag vill därför också passa på att tacka de 100-talet kända personer som, när Expressen ringde och frågade, ställde upp och sålde Unicef-nålen en lördagseftermiddag. På 19 orter runt om i landet kunde då Unicef och Expressen sälja nålar och marknadsföra "För varenda unge".
Men nu behöver vi världsföräldrar.
Om du anmäler dig som världsförälder dras varje månad 100, 200 eller 300 kronor från ditt bankkonto. Du anmäler dig på Unicef.se eller med telefon under tv-galan.
För oss på Expressen har det varit viktigt att skildra Unicefs arbete i krisområden.
Det är en av journalistikens stora förtjänster: nämligen att vi med ord och bild kan sätta fokus på problem, berätta om en lösning - och kanske, kanske bidra till att du som läser Expressen skänker en slant.
För nu är det upp till dig.
Samiullah, Mary, Augustin och alla de andra barnen i våra reportage är kvar på sina sjukhus, i sina kåkstäder och i sina tältläger.
Men du kan titta på "Humorgalan" i TV4 i kväll och kanske, kanske bli en världsförälder.
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
Annons:

TV: Han spräckte byxorna på scen

David Lindgren ny favorit Byxorna sprack i grenen under framträdandet.

Ulrik Munther glad: "Göteborgare är som vi vet det skönaste folkslaget."

BILDEXTRA! Allt från kvällens genrep Artisterna redo för den andra deltävlingen.

Så går det i andra deltävlingen Expressens Anders Nunstedt guidar dig.

Sång OCH dans ställer till det Hemlig dansträning ska rädda Gina Dirawi.

Tjuvlyssna på veckans bidrag

Nyfiken på artisterna i helgens tävling? Här får du en försmak. Klicka här!

Vilken artist hejar du på i Melodifestivalens andra deltävling?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Se resultat.
Så har andra svarat:

Vilken artist hejar du på i Melodifestivalens andra deltävling?

Senaste nytt
SPORT
Annons:
Mest läst i dag
BLOGG
Annons:
SPORT
NÖJE
EXTRA
Annons:
FEATURE
EXTRA
SPORT
MEST SETT I DAG
DAGENS MAGASIN
MODE
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
KULTUR
HÄLSA
LEVA & BO
RES

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader