Fixa fint i hemma – med små medel

Massor av inredningtips hittar du här!

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Storlek på text:
Skriv ut text

T-banemannen döms till fängelse i 1,5 år

Annons:
Tidigare artiklar

När Johnny, 38, ramlade ner på spåret och slogs medvetslös såg tjuven sin chans.

Han klättrade ner och stal från Johnny - sedan lämnade han honom på spåret.

I dag dömdes mannen för två fall av grov stöld, till fängelse i 1,5 år. Han utvisas ur landet och får inte återvända till Sverige innan 2017.

Fallet, som först togs upp i TV3:s Efterlyst, blev en världsnyhet. Bilden av rånaren spreds som en löpeld i sociala medier.

Det var den 8 september som småbarnspappan Johnny var på väg hem efter en festkväll med några vänner. Plötsligt föll han ner från perrongen på Sandsborgs tunnelbanestation. En man klättrade ner på spåret - men inte för att hjälpa Johnny. I stället stal han en mobiltelefon, en plånbok och en halskedja i guld från honom innan han lämnade 38-åringen, som blev liggande i sju minuter innan tåget körde på honom.

Döms till fängelse

Sex dagar senare greps den misstänkte gärningsmannen. Han har erkänt både stölden från Johnny och en stöld tidigare i somras från en sovande man, Viktor Bingselius, på Enskede gårds tunnelbanestation.

I rätten bad han om ursäkt för att han inte hade larmat om Johnny och sa att han var rädd att bli anklagad för att ha knuffat ner honom.

I dag klockan 11.00 föll domen i Södertörns tingsrätt. 28-åringen döms för två fall av grov stöld till fängelse i 1 år och 6 månader. Efter avtjänat straff ska han utvisas ur Sverige. Han får inte återvända förrän oktober 2017.

28-åringen döms även att betala 11 750 kronor i skadestånd till Johnny och 7 000 kronor till Viktor.

Ska läsa domen

Kammaråklagare Maria Gylder hade yrkat på tre och ett halvt års fängelse samt utvisning. Hon har ännu inte läst domen.

– Jag har sett domslutet och tycker spontant att tingsrätten ligger lågt. Jag kommer att noga gå igenom vad de skriver och efter det överväga om jag ska överklaga eller inte, säger hon till Expressen.se.

Johnny överlevde mirakulöst men fick allvarliga skador. I går framträdde han I "Jenny Strömstedt" på TV4.

– Jag hoppas att han får ett kännbart straff. Det känns ganska utstuderat, sa Johnny i programmet.

Grova brott

Södertörns tingsrätt tycker inte att det råder någon tvekan om att stölden mot Johnny varit av grov karaktär, eftersom han "låg berusad och skadad på tunnelbanespåret i fara att dödas eller allvarligt skadas".

Att 28-åringen lämnat Johnny på spåret i stället för att hjälpa honom är i svensk lag inget brott i sig. Även stölden vid Enskede gårds tunnelbanestation räknas som grov eftersom den utfördes mot Viktor, som offret i det fallet heter, "medan denne sov och saknade möjlighet att värja sig". Stölden var dessutom planerad.

 

 

 

 

Annons:
MEST LÄST I DAG
Annons:
LEDARE

TV: Kvinnorna bygger upp det nya Rwanda

Marguerite fick inget jobb i Sverige Flyttade tillbaka – och blev senator.

Annons:
Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
Mest läst i dag
BLOGG
Annons:
SPORT
ALLT OM MODE
REBECCA STELLA SIMONSSONS BLOGG
Annons:
DAGENS MAGASIN
MEST SETT I DAG
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader