Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Sugen på storstadssemester?

Då är det här sajten för dig!

Storlek på text:
Skriv ut text
Landstingspolitikern Jan-Erik Brohede, 48 år, var smittad med svininfluensa när han dog den 1 november. Foto: Mikael Sjöberg Landstingspolitikern Jan-Erik Brohede, 48 år, var smittad med svininfluensa när han dog den 1 november. Foto: Mikael Sjöberg

Svininfluensans alla dödsoffer i Sverige

Annons:
Läs mer om
SIMON HAMKO, 3 ÅR, STOCKHOLM

Treåringen togs till sjukhus med feber, kräkningar och diarré. Men han skickades hem av läkaren med diagnosen maginfluensa.
I fredags kom föräldrarna till akuten med den muskelsjuke sonen. Under natten mot 31 oktober slutade hans hjärta att slå.
- Vi försöker glömma hur Simon dog i våra händer. Bilden av honom när han förlorade livet. Den går inte att beskriva. Det finns inga ord, säger Simons pappa Jack.
Det har nu konstaterats att Simon var smittad med svininfluensa.

JAN-ERIK BROHEDE, 48 ÅR, ÖREBRO
Landstingspolitikern från Örebro klagade på hosta på ett sammanträde i slutet av oktober.
Tre dagar senare, 1 november, hittade hans mor honom död i hemmet.
- Det gick väldigt hastigt, säger systern Monica Brohede Tellström.
Direkta dödsorsak var hjärtinfarkt men Jan-Erik Brohede var även smittad med svininfluensa.

8-ÅRIG FLICKA, HAPARANDA
Den unga flickan gick på Språkskolan i Haparanda. Förra måndagen var hon hemma från skolan. Under natten blev hon hastigt sämre och dog i hemmet.
Språkskolan i Haparanda. Foto: Sven Lindwall Bara en timme tidigare hade hennes mamma ringt till sjukhuset och vädjat om hjälp.
- Läkaren sa att det inte lönade sig att komma in för att man inte kunde göra något vid den tiden, eftersom laboratoriet var stängt, har hon berättat i ett öppet brev i den finska tidningen Kaleva.
Eftersom flickan bodde i finska Torneå räknas hon inte in i den svenska statistiken.

37-ÅRIG MAN, UPPSALA
Han blev svininfluensans första offer. Han hade kontaktat sjukvårdsupplysningen en vecka innan han dog eftersom han hade snuva och feber.
Akademiska sjukhuset i Uppsala. Foto: Roger SchederinHan fick rådet att avvakta, trots att han tillhörde riskgrupperna.
Mannen tittade på tv en kväll när hans tillstånd plötsligt blev akut. Ambulansen hann inte fram i tid och mannen avled på natten mot lördagen 30 november. Mannen tillhörde till riskgrupperna.

49-ÅRIG MAN, TJÖRN
Den rullstolsburne mannen sökte vård förra helgen, men skickades hem med diagnosen lunginflammation.
Två dagar senare var han död - i svininfluensa.
- Mannen uppfattade inte sig själv tillhöra någon riskgrupp utan såg sig som frisk, säger Monica Ericson-Sjöström, chefsläkare vid primärvården i södra Bohuslän.
Obduktionen visade att det var svininfluensa som orsakat hans död.

MAN, 55-ÅRSÅLDERN, VÄSTERÅS
Centrallasarettet i Västerås. Foto: Tommy PedersenMannen hade fått ett återfall i en svår cancersjukdom och hade fått cellgiftsbehandling.
Han besökte Central-lasarettet i Västerås för en planerad kontroll.
Samtidigt berättade han att han mått dåligt och då undersöktes han för svininfluensa. Nästa dag hade hans hälsa försämrats kraftigt och mannen avled några timmar senare.

MAN, 60-ÅRSÅLDERN, ÖREBRO
Mannen bedöms ha avlidit av en hjärtinfarkt i samband med influensasjukdom.
Han hade känt sig krasslig i drygt en vecka och sökte upp sin vårdcentral i början av förra veckan för att få förlängd sjukskrivning. Då hade han inga tecken på allvarlig sjukdom.
Några dagar senare hittade han död i sitt hem av en anhörig.
Obduktionen har visat att mannen avled av en färsk hjärtinfarkt, han hade tecken på luftvägsinfektion och provtagningar har visat att han var smittad av svininfluensan
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:

TV: Loreens känslostorm efter utklassningen i ESC

"Det känns helt fantastiskt" Loreen har svårt att sätta ord på lyckoruset efter den historiska supersegern i schlager-EM.

Euforisk seger för Loreen - krossade allt motstånd i Euroviosion Song Contest 2012 Lade hela Europa vid sina bara fötter.

Se Loreens vinnande framträdande i finalen Sångerskans uppträdande med "Euphoria" gick hem hos de andra länderna.

Hylla Loreen: Skicka din hälsning

Nu kan du dela med dig av din schlager-eufori Skicka in din grattis-hälsning - så lämnar Expressen hälsningar till vår vinnare!

Loreen vann inte bara finalen - utan även torsdagens semifinal I första semifinalen vann ryskorna, som kom tvåa i finalen.

SVT redan förberedda på schlager-EM nästa år Hade planerat för den möjligheten redan innan Loreen ens åkte till Baku.

Expressens utsända rapporterade direkt från Baku Läs livechatten med Nunstedt och Crafoord - och se bilderna från kvällen!

Vad ger du årets Eurovision song contest för betyg?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Vad ger du årets Eurovision song contest för betyg?

Annons:

Köpläge i Spanien

Nu ska du passa på att köpa ditt semesterboende i Spanien Fastighetsmäklare: "Priserna har rasat".

Vill du köpa hus i Spanien?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Vill du köpa hus i Spanien?

Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
SPORT
Mest läst i dag
Annons:
BLOGG
SPORT
EXTRA
Annons:
MODEBLOGGEN
NÖJE
MODE
HÄLSA
WEBBTEST
Kultur
HÄLSA
ALLT OM BILAR
SANKTAN
HÄLSA
MODE
LEVA&BO
HÄLSA
MODE
MODE
MODE
VAR MED I LÄSARPANELEN!
DAGENS MAGASIN
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader