KABUL. Johan Palmlöv, 28 och Gunnar Andersson, 31, sköts till döds av talibaner när de patrullerade genom en by bara några mil från den svenska basen. En lokal polisman kan ha varit inblandad i överfallet.
Eldöverfallet var väntat - man visste bara inte när det skulle ske. Det visar försvarets egen riskanalys, som Expressen tagit del av.
- De sköts med pistol eller automatvapen, säger ÖB Sverker Göransson.
De två svenska officerarna var på ett rent rutinuppdrag - en fotpatrull nära byn Gor Tepa i distriktet Charbolak, 35 kilometer väster om svenskarnas bas i Mazar-i-Sharif.
Kapten Johan Palmlöv, 28, från Sundbyberg och löjtnant Gunnar Andersson, 31, från Stockholm samt deras lokala tolk, Shabab hade lämnat sina bilar och gick till fots genom en liten by när de attackerades av beväpnade talibaner.
Enligt SVD besköts svenskarna på bara 10 meters håll. Försvarsmakten uppger att svenskarna sköts ihjäl med finkalibrig eld - med automatvapen eller pistol.
Enligt uppgifter i SVD dödades svenskarna av en afghansk polisman som var med i patrullen.
Häftig eldstrid utbröt
Därefter uppstod en häftig eldstrid. Isaf-styrkan, afghanska enheter ur armén och säkerhetsstyrkorna besvarade elden
- Minst en attentatsman dödades i striden, säger den lokala journalisten Enayat Najafizada.
Direkt efter attacken påbörjades intensivvård - och kampen för att rädda Johan Palmlöv och Gunnar Andersson.
Men deras liv gick inte att rädda. Inte heller den lokala tolken Shabab, som var anställd av försvaret, överlevde attacken.
Enligt arméinspektör Berndt Grundevik fick de skadade vård inom 10- 15 minuter efter attacken.
- En bepansrad fältambulans fanns längre bak i patrullen så det kan inte ha tagit lång tid, säger han.
De skadade svenskarna fördes sedan med helikopter och ambulans till det tyska fältsjukhuset på Camp Marmal utanför Mazar-i-Sharif.
"Det är en tung dag"
Drygt fem timmar efter attacken, klockan 16.35 publicerade försvarsmakten ett pressmeddelande på sin hemsida och bekräftade att de två svenskarna hade avlidit. Den skadade 21-åringen är skjuten i foten, men skadorna beskrivs som lindriga.
- Det är en tung dag. Mina tankar går till de anhöriga, till familjer som förlorat sina söner, flickvänner som förlorat sin älskade och kamrater som förlorat sina kolleger, säger ÖB Sverker Göranson.
Överfallet skedde klockan 14.33 lokal tid, 11.03 svensk tid.
Svenskarna tillhör förbandet FS18 och patrullerade i byn tillsammans med lokal afghansk militär. Försvaret beskriver patrulleringen som ett rent rutinuppdrag.
- Deras uppdrag var att öka förtroendet hos lokalbefolkningen och lära upp de afghanska soldaterna, säger Bernt Grundevik.
Försvaret uppgav på söndagen att den svenska patrullen och tolken inte hade någon anledning att förvänta sig att utsättas för ett angrepp.
Larmade redan i höstas
Men Expressens Mikael Ölander har tagit del av dokument som visar att försvarsmakten redan i slutet av 2009 larmat om den höjda hotbilden i området.
"Motståndsgrupper i hela norra Afghanistan uppvisar en ökad verksamhet...", skriver Försvarsmaktens underättelsetjänst-och säkerhetstjänst MUST i rapporten.
I dokumenten beskriver MUST att talibanerna oftare väljer att fortsätta strida i stället för att fly.
"...motståndsgrupper upp till tropps storlek, det vill säga mellan 10- 15 man, uppvisat god förmåga att planera och genomföra eldöverfall och ta strid..."
Samtidigt visar rapporten att de ökade patrulleringen i området provocerar talibanerna:
"Detta leder till ökad exponering och därmed ökade tillfällen för det väpnade motståndet att slå mot svenska ISAF-soldater", skriver MUST i rapporten som Expressen tagit del av.