Sugen på storstadssemester?

Då är det här sajten för dig!

Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Storlek på text:
Skriv ut text
Flygtrafiken har drabbats hårt av askmolnet. Nu ser det ut som att luftrummet över i stort sett hela landet kommer att öppna under dagen. Foto: Bob Strong Flygtrafiken har drabbats hårt av askmolnet. Nu ser det ut som att luftrummet över i stort sett hela landet kommer att öppna under dagen. Foto: Bob Strong

Svenska luftrummet öppnar under dagen

Annons:
Läs mer om
Vid halv tre på eftermiddagen öppnade samtliga stora flygplatser i Sverige sina luftrum.
Vid 14.30 på onsdagen meddelade luftfartsverket, LFV, att Landvetter, Skavsta, Arlanda och Bromma åter har öppnat sina luftrum.
- Allt luftrum i Sverige är öppnet förutom i Dalsland, Värmland, Dalarna, Gästrikland och Hälsingsland, säger Björn Stenberg vid LFV:s presstjänst till Expressen.se.
Tyskland öppnade sitt luftrum klockan 11 i dag. Därmed är alla Europas viktigaste flygplatser igång igen.
Ryanair meddelade på onsdagseftermiddagen att alla flyg i norra Europa, förutom de mellan Storbritannien och Irland, kommer att börja gå enligt ordinarie tidtabell från och med i morgon, torsdag.
Flygbolaget Skyways meddelar att de återupptar trafiken på de flesta av sina flyglinjer under onsdagseftermiddagen. Det gäller flygtrafiken mellan Stockholm och Halmstad, Kristianstad, Växjö, Jönköping, Visby, Karlstad, Skellefteå och Storuman samt linjen mellan Sundsvall och Göteborg.
Skyways hänvisar i övrigt till sin hemsida för mer information.

Flygläget i Europa

Omkring tre fjärdedelar av flygningarna förväntas äga rum i Europa i dag, jämfört med bara hälften i går, enligt samordningsmyndigheten Eurocontrol.
21 000 flyg av normalt 28 000 väntas kunna gå under dagen.
Vid slutet av dagen beräknas totalt över 100 000 flygningar ha ställts in sedan i torsdags.
Nästan hela Europas luftrum är nu öppet, förutom begränsningar i vissa områden, som delar av Sverige samt över Helsingfors i Finland.

SAS frustrerade

SAS har nära 3 000 strandsatta passagerare i Asien och USA. Bolaget tror att samtliga ska kunna vara hemma igen inom två dygn, vilket betyder att inga passagerare kommer att drabbas av den maxgräns för ersättning för hotell och andra kostnader på två dygn som SAS har infört och som gäller flyg utanför EU.
- Den har vi satt med utgångspunkten att vi kan ta hem alla de närmaste dygnen. Vi kommer inte att behöva utnyttja den gränsen, säger informationschefen Bertil Ternert.
- Vi är synnerligen frustrerade över att resebyråerna går ut och beklagar att vi inte tar hand om våra passagerare. Alla våra passagerare har fått hotellrum och vad som kunnat ordnats lokalt. Andra flygbolag, som till exempel Finnair, hänvisar till force majeure och betalar inget alls, tillägger han.
Av de strandsatta resenärerna finns 700 i Bangkok, 700 i Peking, 800 i Tokyo och 500 i USA.

Apollos resenärer på väg hem

1 200 av resebyrån Apollos resenärer är på väg hem med olika transportmedel. Hälften ska komma till Sverige på onsdagen och hälften på torsdagen.
- Om det inte händer något annat så innebär det att alla våra resenärer är hemma på torsdagen, säger Apollos Sverigechef Pär Kjellin.
Senast Apollo hade flyg som lämnade Sverige var den 15 april, men under torsdagen väntas flygen gå i stort sett som vanligt igen.
- Det kan dock bli vissa förseningar de första dygnen, men flygen ska avgå, säger Pär Kjellin.

SJ ökar antalet platser

SJ sätter in fler tåg på sträckan Malmö–Stockholm till hjälp för strandsatta flygresenärer.
Enligt TT ökas antalet platser med 30 procent.
- Det är mycket folk på kontinenten som vill komma hem med tåg i ställer för med flyg. Vi gör nu allt vi kan för att optimera våra system, säger Dag Rosander, presschef på SJ till TT.
Priserna kommer vara desamma som på ordinarie tågen.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
LET'S DANCE

Anton och Molly till final i Let's Dance

Tre danspar har blivit två I kvällens semifinal åkte Marcus Schenkenberg ut.

BILDEXTRA! Allt från semifinalen i årets "Let's dance" Läs liverapporten här!

Var det rätt att Marcus Schenkenberg åkte ut i kvällens "Let's dance"?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Var det rätt att Marcus Schenkenberg åkte ut i kvällens "Let's dance"?

MALIN COLLIN: "Anton Hysén är den nya Måns Zelmerlöw" Läs krönika här!

Molly Nutley har haft hög frånvaro från skolan Har fasat för att behöva gå om.

Annons:

Här är Loreens sista repetition

Finslipar in i det sista Se hela uppträdandet från Crystal Hall i Baku.

Här grips de i Baku inför SVT:s team Diktaturen rensade bort demonstranterna.

Sanningen bakom svajiga semin

Loreens show blev skakig "Jag fattar att folk reagerade."

Vad får Loreen för placering i Eurovisionfinalen?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Vad får Loreen för placering i Eurovisionfinalen?

ANDERS NUNSTEDT: Loreen levererade i semin – trots nervpressen.

Här är bidragen som gick vidare från semifinal 2

Samtliga 26 länder är spikade inför lördagens Eurovisionfinal Se vilka här!

Kändiseliten hyllar Loreen på Twitter

Lovorden haglar över sångerskan "Loreen åh så fint", skriver Eva Dahlgren.

Mark Levengood sågar Eurovisionprogramledarna Twittrar ut sitt missnöje.

Loreen tippar på bidrag som kan segra i ESC-finalen Om hon inte själv vinner.

Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
Mest läst i dag
SPORT
Annons:
BLOGG
NÖJE
SPORT
Annons:
MODEBLOGGEN
MODE
HÄLSA
EXTRA
WEBBTEST
HÄLSA
ALLT OM BILAR
SANKTAN
HÄLSA
MODE
LEVA&BO
HÄLSA
MODE
LEVA&BO
MODE
MODE
ALLT OM BILAR
Kultur
MODE
MODE
MODE
VAR MED I LÄSARPANELEN!
DAGENS MAGASIN
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader