Han är en av Sveriges mest omtalade konstnärer, men har hittills tigit som muren.
Nu kan Expressen.se avslöja konstfackstudenten egna ord om skadegörelsen.
Expressen.se:s tagit del av en vetenskaplig essä som knyter den skandalomsusade konstskolan till ytterligare en vandaliseringsfilm.
- Om det kostar samhället så jävla mycket, skit i att tvätta bort det, skriver konstfackstudenten i essän.
Konstfackstudentens examensarbete var en video där han vandaliserar en tunnelbanevagn.
När filmen visades på en mässa gick kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth i taket.
Även SL har reagerat och planerar att kräva 100 000 kronor av konstfack för skadegörelsen.
Expressen kunde i måndagens tidning berätta att examensfilmen inte är den enda vandaliseringsfilmen som gjorts i konstfackstudentens namn.
Ett verk med titeln ”It´s so fresh I can´t take it” lades ut på You Tube för ungefär ett år sedan. I filmen visas hur en svartklädd person besinningslöst sprejar ner väggar och golv på tunnelbanestationen Fridhemsplan i Stockholm.
Del i studierna
Nu kan Expressen.se avslöja att även denna film varit en del av konstnärens studier på den ansedda konstskolan.
Expressen.se har tagit del av en essä som konstfackstudenten, som använder sig av signaturen ”Nug”, skrev under sitt sista år på Konstfack.
Undertiteln på essän är just ”It´s so fresh you can´t take it” och arbetet avslutas med 24 stillbilder från den omtalade filmen.
Studenten har hittills vägrat att tala med medierna, men i den personligt hållna texten avslöjar han sin syn på sin konst.
”Skulle väl ljuga om jag sa att jag inte ville provocera, för det är lika med folks uppmärksamhet och få dom att titta och tänka”, står det.
"Vill känna det jag gör"
I ett annat parti skriver studenten, som är en av Sveriges mest kända graffitimålare, om lyckokänslorna han får av skadegörelsen.
”Jag vill känna det jag gör, ha det i balans både fysiskt och psykiskt, och det uppnås lättast för mig genom att måla en back-jump målning i 5 minuter på tuben”, står det i essän.
Vad ”back-jump målning” är beskrivs i en fotnot:
”Målning på tåg som tillfälligt står stilla på en station.”
Essän skall enligt kursbeskrivningen vara vetenskaplig, men ungefär två helsidor består endast av texten ”bla-bla-bla-bla-bla”.
Den innehåller även en kopia på ett brev studenten fått från polisen där man meddelar att han kan hämta ut en spritpenna som beslagtagits.
I texten går studenten även till attack mot graffitikritiker:
”Om det kostar samhället så jävla mycket, skit i att tvätta bort det, folk har väl ganska bra om man har tid att gnälla över att en yta färg har bytt yta, stackars bostadsrätt!”
Fick godkänt
Studenten sammanfattar hur han känner:
”Har bara en mening för det: ”IT´S SO FRESH I CAN´T TAKE IT!””
Essän avslutas med orden:
”Jag går och målar-bombar-skriver-pissar-skapar-förstör.”
Konstfackstudenten fick betyget godkänt för essän.
Expressen.se har sökt Olof Glemme, prefekt för institutionen för konst på Konstfack, men han har inte gått att nå.
Mabel Selin, pressansvarig på Konstfack, säger:
– Vi får återkomma om det här i morgon.
Expressen.se har sökt konstfaskstudenten via hans gallerist Andreas Brändström, men han har inte gått att nå.
Konstfackstudenten har tidigare sagt att han inte vill prata med media.