Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Somaliska trupper försöker krossa islamisterna, samtidigt som det råder svält i landet. Foto: John Moore Somaliska trupper försöker krossa islamisterna, samtidigt som det råder svält i landet. Foto: John Moore

Striderna försvårar för hjälpen

Annons:
FAKTA

Unicef
Girobetalning: Plusgiro: 90 20 01-7 eller bankgiro: 902-0017. Skänk direkt på www.unicef.se
Läkare utan gränser
Sms:a LIV till 72970 så ger du 50 kronor.
Girobetalning: Plusgiro: 90 06 03-2 eller bankgiro: 900-6032.
Skänk direkt på www.lakareutangranser.se
Røda korset
Girobetalning: Bankgiro
900-8004 eller postgiro 900 800-4.
Skänk direkt på www.redcross.se
Rädda barnen
Sms:a 10KATASTROF till 72950 så ger du tio kronor, eller BARN för 200.
Giro: 902003-3. Ange "katastrof".
Skänk direkt på www.raddabarnen.se
Svenska kyrkan
Sms:a ordet HUNGER till 72950 så ger du 50 kronor.
Girobetalning: Plusgironummer: 90 01 22-3 eller bankgironummer: 900-1223.
Skänk direkt på www.svenskakyrkan.se
SOS Barnbyar
Sms:a "SOSHJÄLP" till 72930 så bidrar du med 150 kronor.
Postgiro 90 02 29-6. Ange "Östafrika".
Skänk direkt på www.sos-barnbyar.se

Mitt under svältkatastrofen flammar strider upp i Mogadishu.
Därför tvingas SOS Barnbyar fly från sin barnby i Somalias huvudstad.
- Utrymningen påverkar inte vår ordinarie verksamhet eller våra katastrofinsatser i Etiopien, Kenya och övriga delar av Somalia, säger Ann-Christine Berg på hjälporganisationens avdelning i Sverige.
Samtidigt som internationella biståndsorganisationer för- söker hjälpa de svältande i Östafrika, saboterar den terroriststämplade somaliska gruppen al-Shabaab verksamheten. Den har hotat biståndsarbetare och hjälptransporter - och sedan krisen började kommer motstridiga uppgifter om huruvida islamistgruppen accepterar utländsk hjälp överhuvudtaget i de områden den kontrollerar.

90 barn i tillfälligt läger

Trots att al-Shabaab säger att de dragit sig tillbaka från huvudstaden Mogadishu pågår fort- farande strider. Somaliska trupper försöker krossa de "fickor" där islamisterna biter sig fast. Regeringstrupperna använder tunga vapen och raketer faller över SOS barnby och sjukhus - och därför har alla de 90 barnen, deras mödrar och personalen förts i säkerhet i ett tillfälligt läger.
- Vi var förberedda på det här. Vi har haft en dialog med tjänstemän i regeringen som har lovat att göra vad de kan för att våra barn och vår personal inte ska skadas, säger Ahmed Ibrahim, chef för SOS Barnbyar i Somalia, i ett pressmeddelande.
- Men i striderna som bröt ut var situationen inte under kontroll och vi tyckte att det var nödvändigt att evakuera, säger han.
SOS Barnbyar verkar i 133 länder för att hjälpa utsatta barn och familjer. I katastrof- lägen som nu i Östafrika utvidgar de verksamheten och tar in fler barn och nödställda i sina barnbyar och skolor.
- De evakuerade ska återvända så snart säkerhetsläget tillåter det, säger Ann-Christine Berg, pressekreterare på SOS Barnbyar i Sverige.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
LET'S DANCE

Läsarna: Här är årets "Let's dance"-vinnare

Expressens läsare har fått säga sitt om "Let's dance"-finalisterna Kolla här!

MALIN COLLIN: "Kändisungarna" dansade bäst - därför är de här Läs krönikan.

Anton Hysén hyllar sin motståndare "Det är inte många som är som Molly."

Molly Nutley får eld på kvällens show Men Anton Hyséns danslyft är i fara.

Doldislivet över för Anton Hysén "Let's dance"-stjärnan om sitt nya kändisliv.

Vem tror du vinner "Let's dance"?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Vem tror du vinner "Let's dance"?

Annons:
Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
Mest läst i dag
SPORT
Annons:
BLOGG
EXTRA
SPORT
Annons:
MODEBLOGGEN
EXTRA
ALLT OM BILAR
MODE
HÄLSA
HÄLSA
ALLT OM BILAR
MODE
MODE
Kultur
MODE
SANKTAN
MODE
HÄLSA
ALLT OM BILAR
ALLT OM BILAR
VAR MED I LÄSARPANELEN!
DAGENS MAGASIN
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader