Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Fixa fint i hemma – med små medel

Massor av inredningtips hittar du här!

Storlek på text:
Skriv ut text

Storm på nätet mot H&M om slavlöner

Annons:
H & M och inköpen

• H&M gör 80 procent av inköpen i Asien. Kina, Bangladesh och Indien är de tre största inköpsländerna. Kambodja är ett relativt mindre inköpsland.

• H&M har gjort 15,6 miljarder kronor i vinst under verksamhetsårets första nio månader.

Tidigare artiklar

I onsdagens "Kalla Fakta" anklagades modejätten H&M för att betala slavlöner till fabriksarbetarna i Kambodja.

Nu upplever företaget en proteststorm på Facebook.

"Jag tänker aldrig någonsin sätta min fot i någon av era butiker", skriver Julia, en av hundratals som skrivit på Facebook-sidan.

Efter onsdagskvällens "Kalla Fakta" i TV4 är kritiken mot den svenska modejätten H&M stor.

Flera personer skriver på H & M:s Facebook-sida att de ska bojkotta företaget efter att de anklagats för att ha betalat slavlöner till fabriksarbetarna i Kambodja och pressat dem så hårt att de svimmat.

"Jag och min familj kommer aldrig att handla hos H & M!! Varför kan inte H & M finansiera lönerna direkt till de stackars arbetarna i Kambodja", skriver Ned.

"Jag tänker aldrig någonsin sätta min fot i någon av era butiker. Snacka om att ni förlorar kunder på grund av erat beteende, släng er i väggen", skriver Julia.

"Känner inte igen oss"

H & M:s koncernchef Karl-Johan Persson har slagit tillbaka mot kritiken i en tidigare intervju i Expressen.

– Vi känner inte igen oss i anklagelserna. Vi kämpar för bättre löner och villkor för fabriksarbetarna även i Kambodja, sa han då.

Efter programmet lämnade H & M det här uttalandet:

"Vi förstår om tv-tittare är upprörda efter kvällens program och att man reagerar via sociala medier. Vi känner inte igen oss i bilden som ges i programmet och vi tycker inte heller att det ger en rättvisande bild av det arbete vi gör. Vi anser att alla ska ha en lön som det går att leva på och vi strävar efter anständiga arbetsvillkor hos våra leverantörer.

Vi delar våra leverantörer med andra företag och vet att vi är ett av de företag som gör mest i branschen."

Annons:
MEST LÄST I DAG
Annons:

LIVE-TV: "Polis omringar ungdomarna i Rågsved"

Expressens Jens L'Estrade rapporterar direkt från Rågsved "Primetime" följer händelseutvecklingen.

Annons:

TV: Kvinnorna bygger upp det nya Rwanda

Marguerite fick inget jobb i Sverige Flyttade tillbaka – och blev senator.

Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
Mest läst i dag
BLOGG
Annons:
SPORT
ALLT OM MODE
REBECCA STELLA SIMONSSONS BLOGG
Annons:
DAGENS MAGASIN
MEST SETT I DAG
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader