Nu börjar aktionen Ship to Gaza att sprida sig.
På måndagskvällen fyllde flera tusen människor Sergels torg i centrala Stockholm under en stödmanifestation.
Samtidigt hölls protester i flera andra svenska städer.
Vid 18-tiden i kväll hölls en stor stödmanifestation vid Sergels torg i Stockholm, samtidigt som människor samlades i Göteborg och Malmö.
Sergels torg fylldes av flera tusen människor. En av talarna var Vänsterpartiets ledare Lars Ohly:
– Det räcker inte med en oberoende undersökning om vad som har hänt. Nu krävs sanktioner mot Israel, sa han och fick bifall från det proppfyllda torget, enligt TT.
"Nu är det nog"
Precis som talaren efter, Per Gahrton, ordförande för Palestinagrupperna i Sverige och före detta miljöpartistisk EU-parlamentariker, slog Ohly fast:
– Nu är det nog, Israel, nu är det nog!
Linus Gardell, son till religionshistorikern Mattias Gardell som fanns ombord på ett av fartygen, tog också till orda:
– Jag talar här på farsans vägnar. Jag är säker på att han hade sagt att den israeliska attacken inte får skrämma oss till tystnad, sade han enligt TT.
Mellan talarna utbröt spontana talkörer där det mest frekventa budskapet var "Bojkotta Israel".
Mycket folk i tåget
Komikern Jonas Gardell var på plats på Sergels torg. Han har ännu inte hört något från sin bror Mattias Gardell.
– Vi lever fortfarande i ovisshet. Vi är glada för dem som vi vet är oskadda, men det här är en fruktansvärd tragedi, säger han till Expressen.se.
Enligt Stockholmspolisen gick demonstrationen lugnt till väga på torget. Men när centerpartiets utrikespolitiska talesman Kerstin Lundgren talade utbröt tumult och en man försökte angripa henne. Han blev dock hindrad av polisen och de andra demonstranterna.
– Det blev oroligt när jag sade att jag inte höll med om allt som de andra talarna hade sagt, eller vad demonstranterna skanderade. Till exempel har jag inte samma syn när det gäller bojkott av Israel, säger Kerstin Lundgren efteråt.
Vid 19-tiden började demonstranterna marschera mot den israeliska ambassaden i Stockholm.
– Man skanderar "Bojkotta Israel". Stämningen är ganska lugn. Det är gapigt, men inte hotfullt. Det är väldigt mycket folk i tåget, rapporterar Expressen.ses Marijana Dragic på plats.
Tänder ljus
I Göteborg inbjöd Facebook-gruppen Ship to Gaza Göteborg till en fredlig manifestation på Gustaf Adolfs torg i Göteborg. Mellan klockan 18–20 tändes ljus för dem som dödats i aktionen och för att protestera mot "Israels övervåld, belägringen av Gaza och i solidaritet med Ship to Gaza och Freedom Flotilla".
– Omkring 3 000 personer demonstrerade. Den har gått lugnt till väga – inga ordningsstörningar, säger Jan Strannegård, presstalesman på polisen i Västra Götaland.
Även Skånepolisen rapporterar om en lugn manifestation på Gustaf Adolfs torg i Malmö.
Oroligt utanför Israels ambassad
I förmiddags samlades cirka 35 personer i en demonstration utanför Israels ambassad på Östermalm i Stockholm. Flera polispatruller kom på plats och spärrade av området. Demonstrationen startade oroligt strax efter klockan 10.
– Tre personer har omhändertagits enligt polislagen för att de störde ordningen. Annars går det lugnt till, säger Christina Johansson, pressansvarig på Stockholmspolisen.
Johansson vet inte exakt vad de tre aktivisterna gjorde. Enligt TT ska de ha hindrat in- och utfarten till ambassaden.