Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Ola Karlsson, astronom vid universitetet i Uppsala, ger lugnande besked inför supermånen. Han anser inte att det är något att oroa sig för. Foto: Anders Wiklund / Scanpix Ola Karlsson, astronom vid universitetet i Uppsala, ger lugnande besked inför supermånen. Han anser inte att det är något att oroa sig för. Foto: Anders Wiklund / Scanpix

Stor skräck på nätet inför "supermånen"

Annons:
FAKTA

Månen


Medelavståndet mellan jorden och månen är ungefär 384 400 kilometer. Månen har en svagt elliptisk bana runt jorden. När månen är som närmast jorden så är avståndet 356 400 kilometer och när den kretsar längst bort 406 700 kilometer.
Månen spelar tillsammans med solen en viktig roll för tidvattnet på jorden. Men tidvattnets förlopp beror också på jordens rotation, jordaxelns lutning, det varierande avståndet till månen och solen samt deras banors lutning.
Om hela jorden vore täckt av hav och om man bara räknar med månens dragningskraft, skulle det vara högvatten i områden närmast månen men även på motsatta sidan av jorden eftersom centrifugalkraften där är större än dragningskraften. (TT)

Den här veckan passerar månen närmare jorden än på två decennier.
Domedagsprofeter varnar nu på nätet för att månens dragningskraft ska orsaka mer eller mindre kaos på jorden.
Den 19 mars kommer månen att passera jorden på ett avstånd av 356 578 kilometer, närmare än någon gång sedan 1992 och mycket nära den kortast möjliga distansen.
Enligt konspirationsteoretikerna har en rad naturkatastrofer, som jordbävningar, stormar och tsunamis, inträffat tidigare just när månen passerat så nära vår planet. Nu hävdar de att det är dags igen.

Tidvattnet styrs av månen

Ola Karlsson, astronom vid universitetet i Uppsala, ger dock lugnande besked. Han anser inte att det är något att oroa sig för. Möjligen skulle det kunna förstärka månens påverkan på tidvattnet.
- Tidvattnet styrs ju av månen framför allt. Det man skulle kunna se är i så fall aningen lite kraftigare tidvatten. Men med de här skillnaderna mot det normala så är det inte mycket att komma med, säger han.

Inget samband med jordbävningar

Varken vulkaner eller jordbävningar har enligt Ola Karlsson något med månen att göra.
- Normalt sett har de inget samband. Men det är ändå inte helt taget ur luften. Om en jordbävning ligger precis på gränsen till att inträffa, då skulle det kunna vara faktorn som får det hela att tippa över.
Men risken är enligt Ola Karlsson mycket liten för att det ska hända.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:

TV: Glädjen efter segern: "Otroligt"

Se första intervjun med Hysén efter vinsten "Trodde jag skulle åka ur."

Anton och Sigrid vann "Let's dance 2012" Vinnaren: "Jag har inte ord just nu."

BILDSPECIAL: Firandet i natt

Så firade Anton Hysén Let's Dance-segern Se bilderna från dansen och firandet.

Tony Irving tycker Hysén var värdig vinnare, men... "Molly var bättre i kväll."

Mamma Helena Bergström om Mollys insats "Var helt fantastiskt att se."

Collin och Helena fick äntligen komma till studion för dottern. "Är så stolta."

Var det rätt att Anton och Sigrid vann årets "Let's dance"?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Var det rätt att Anton och Sigrid vann årets "Let's dance"?

Annons:
Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
Mest läst i dag
SPORT
Annons:
BLOGG
EXTRA
MODEBLOGGEN
Annons:
SPORT
EXTRA
ALLT OM BILAR
MODE
HÄLSA
HÄLSA
ALLT OM BILAR
MODE
MODE
Kultur
MODE
SANKTAN
MODE
HÄLSA
ALLT OM BILAR
ALLT OM BILAR
VAR MED I LÄSARPANELEN!
DAGENS MAGASIN
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader