Storlek på text:
Skriv ut text
Illustration: Kjell Nilsson Mäki Illustration: Kjell Nilsson Mäki

Staten ser dig!

Annons:
FAKTA

Så går du ur PKU-registret
Hämta en blankett – nej-talonger – på närmaste biobankscentrum. Hämta nej-talonger. Bor du inte i närheten kan du ringa du Karolinska universitetssjukhusets växel på 08-51770000.
Nej-talongen finns också här:
http://www.biobanksverige.se/

Sedan 18 juni 2008, då riksdagen på kvällen röstade igenom FRA-lagen (som inte har någon direkt koppling till PKU-registret) har 55 personer begärt att de ska tas bort ur PKU-registret.
I dag finns omkring 3,3 miljoner svenskar i blodbanken.

Så går du ur folkbokföringen
- Enligt lagstiftningen ska man stå skriven på den fastighet där man bor, det finns inga undantag, säger Lars Tegenfeldt, jurist på Skatteverket, till Expressen.se.

Men du kan smita undan, genom att under en tid inte vara anträffbar på en adress du är skriven. Efter en tid hamnar du under rubriken ”utan känd hemvist” och då finns det ingen adress som går till dig.
- Man kan inte bara ringa och säga att man inte bor på en adress längre, säger Tegenfeldt.

Från och med nästa år ska alla dina mail och sms filtreras. Härnäst kan PKU-registret bli DNA-godisbutik för polisutredare.
- Jag har tagit mina barn ur blodprovsbanken, säger integritetsdebattören Pär Ström till Expressen.se.
Det kan du också göra - och andra sätt att undvika storebror.
FRA-lagen rev upp stor debatt och enorma protester i Sverige. Bloggosfären drev på med arga inlägg och hård ord, andra skrev och ringde till sina riksdagsledamöter – många människor möttes i protest utanför riksdagen.

En fars

Voteringen blev dock en fars och endast två av de regeringsbundna ledamöterna vågade gå emot strömmen. Camilla Lindberg (fp), Dalarna, röstade nej. Birgitta Ohlsson (fp), Stockholm, lade ned sin röst.
Men den massiva informationsövervakningen av bland annat mail, sms, fax, telefonsamtal och internetsajter räcker inte för Alliansen. Nu funderar regeringen även på hur man kan öppna upp det så kallade PKU-registret, som handhar blodprover från omkring 3,3 miljoner svenskar födda efter 1975. Föräldrar har gett sitt tillstånd för att det ska användas till forskning – inte som ett allomfattande DNA-register.

Egna åtgärder

Pär Ström, integritetsombudsman på tankesmedjan Den nya välfärden, har tagit sina barn ur blodprovsbanken.
- Att använda det till brottsbekämpning är att bryta sitt löfte. Det är ett typiskt exempel på ändamålsglidning – när informationen väl finns så börjar man nästan alltid förr eller senare använda det till något annat än det ursprungliga syftet, säger Ström till Expressen.se.
Han menar att FRA-lagen riskerar samma problematik. Till exempel skulle informationen kunna börja användas för åsiktsregistrering i masskala – som Säpo gjorde för ett par decennier sedan.
- Det är klart att det inte är någon som läser allt, det är automatläsningen som gör att vi alla drabbas. Jag tycker att det har kommit bort i debatten, att FRA kan bygga upp databaser över till exempel vilka som surfar på vilka typer av politiska sajter, eller enkelt göra en vänkretsregistrering, säger han.

Flera register

Debattören Pär Ström har tagit sina barn ur blodprovsbanken. Foto: Stefan Forsell Men det finns redan många typer register: bland annat biltullsregistret i Stockholm, där varje passage lagras under en viss tid, PKU-registret och alla möjliga typer av kundregister.
- Låt bli att ha kundkort, skicka inte registerkort när du köper programvara, lämna alltid falsk eller så lite information som möjligt på internet, betala bara med kontanter och använd kontantkort i mobilen, uppmanar Pär Ström.
En del som är för FRA-lagen är emot allmän kameraövervakning och hastighetskameror?
- Det är ett mycket värre integritetshot att filtrera alla mail. I mail skriver man ofta känsliga saker, kamerorna säger oftast bara att ”här kommer man”. Kamerabilderna är heller inte sökbara, till skillnad från mail och sms som är digitala och lätta att lagra i databaser.
Pär Ström har ännu inga planer på att kryptera sin mail.
- Men jag har redan lagt på mig självcensur. Jag tänker på vad jag skriver i mail och undviker att besöka vissa sajter. Det kommer att hända även svenska folket, det är en enormt stor konsekvens av FRA-lagen.
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
Annons:
Senaste nytt
SPORT
Annons:
Mest läst i dag
BLOGG
Annons:
SPORT
EXTRA
NÖJE
Annons:
FEATURE
EXTRA
SPORT
MEST SETT I DAG
DAGENS MAGASIN
MODE
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
KULTUR
HÄLSA
LEVA & BO
RES

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader